Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD 9.0 Kablosuz Ağ Kartı Sorunu

Notebook'umda kablosuz ağ kartı aygıtım Realtek 8187B dır.Maalesef bu aygıt yakınımdaki bazı kablosuz ağları görürken bazılarını hiç görmüyor yada üzerine bir çarpı işareti çekerek kullanım dışı bırakıyor Burada belirtildiğine göre benim ağ kartımın sürücüsü urtw. Bu sürücünün PC-BSD 8.0 ve üstünde çalışması gerekiyor.Fakat verimli bir şekilde çalışmadığını görüyorum.
Kernel yapılandırma dosyasında (/sys/amd64/conf/GENERIC) urtw modülü :
# USB Wireless
device urtw # Realtek RTL8187B/L wireless NICs
şeklinde.
Bu modülü kaldırıp yerine windows sürücülerini yüklemek mümkün mü?

Yorumlar

• Windows tarafını bilmiyorum ama olsa bile şuan kullandığından teorik olarak daha iyi destek vermez sanırım, zira urtw kernele gömülmüş durumda, yani urtw 'den daha iyi verim alıyor olmalısın.
    Çevre ağlar konusuna gelince pasif olanlar acaba yayınlarını kapatmış olabilir mi?
    Açıkken görünüyor kapalıyken görünmüyordur yani, kapalı olanlarıda pasif olarak gösteriyordur.
    İstersen kendi modeminde ki yayını kapatıp bir dene.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Bazen görüp bazen de görmemesinin sebebi sanırım USB port değişikliğinden veya bu değişikliği sistemin algılayamamasından kaynaklanıyor ama böyleyse bunu bir şekilde halledebiliriz gibime geliyor.
    Bize lazım olan usbconfig komutu ile bir değişiklik oluyor mu olmuyor mu? onu kontrol etmek.
    O yüzden görünce ve görmeyince usbconfig çıktılarına bir bakalım.

• Çıktılar her iki durumda da aynı:
    usbconfig
    ugen0.1: <ohci root HUB ATI> at usbus0, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=SAVE 
    ugen1.1: </ohci><ohci root HUB ATI> at usbus1, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=SAVE 
    ugen2.1: </ohci><ohci root HUB ATI> at usbus2, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=SAVE 
    ugen3.1: </ohci><ohci root HUB ATI> at usbus3, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=SAVE 
    ugen4.1: </ohci><ohci root HUB ATI> at usbus4, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=SAVE 
    ugen5.1: <ehci root HUB ATI> at usbus5, cfg=0 md=HOST spd=HIGH (480Mbps) pwr=SAVE 
    ugen5.2: <huawei Mobile HUAWEI Technology> at usbus5, cfg=0 md=HOST spd=HIGH (480Mbps) pwr=ON 
    ugen1.2: <usb OPTICAL MOUSE PIXART> at usbus1, cfg=0 md=HOST spd=LOW (1.5Mbps) pwr=ON 
    ugen5.3: <product 0x8197 vendor 0x0bda> at usbus5, cfg=0 md=HOST spd=HIGH (480Mbps) pwr=ON 
    ugen3.2: </product><product 0x0508 vendor 0x0930> at usbus3, cfg=0 md=HOST spd=FULL (12Mbps) pwr=ON 
    ugen5.4: <chicony USB 2.0 Camera Chicony Electronics Co., Ltd.> at usbus5, cfg=0 md=HOST spd=HIGH (480Mbps) pwr=ON</chicony></product></usb></huawei></ehci></ohci>

14.png
    Aslında ozgul yazan şu anda aktif ve linux ile bağlanıyorum.
    #ifconfig wlan0 up scan

SSID/MESH ID BSSID CHAN RATE S:N INT CAPS
    AYPILIC3 f8:d1:11:36:72:fa 11 54M 38:30 100 EPS RSN WPA
    OGG 54:e6:fc:d7:a3:07 1 54M 37:29 100 EP MESHCONF MESHCONF WPS HTCAP WPA RSN WME
    AYPILIC2 f4:ec:38:fa:35:f7 1 54M 52:43 100 EP MESHCONF MESHCONF HTCAP RSN WME
    DOGANSAN_BP f8:d1:11:30:4a:ba 1 54M 51:43 100 EPS
    ozgul 00:12:bf:54:77:60 6 54M 117:108 100 ESB
    # ifconfig wlan0

wlan0: flags=8843<up ,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> metric 0 mtu 1500
    ether 00:16:44:75:2f:6d
    inet6 fe80::216:44ff:fe75:2f6d%wlan0 prefixlen 64 scopeid 0xc
    nd6 options=21<performnud ,AUTO_LINKLOCAL>
    media: IEEE 802.11 Wireless Ethernet autoselect (autoselect)
    status: no carrier
    ssid ozgul channel 1 (2412 MHz 11g)
    country US authmode OPEN privacy OFF txpower 0 bmiss 7 scanvalid 60
    bgscan bgscanintvl 300 bgscanidle 250 roam:rssi 7 roam:rate 5
    protmode CTS</performnud></up>
  • Tamam, usbconfig'ten bir sonuç alamayacağız.
    Ama o çarpıyı koyması ilginçmiş hakikaten acaba ne diye koyuyor merak ettim açıkcası.
    Kızımın PC de baktımda wlan bağlantısı böyle, (9.1 RC2) ve Profile de eklenmiş durumda, sende profile de mi eklenmiyor?
    Birde SSID gizli ağlar olayı var ama sanırım ağlarda gizli değil.

• O haliyle (kırmızı çarpı işaretiyle) bile profile ekleniyor. Hatta bazen bağlanıyor bile.Fakat tarayıcılar sayfa açamıyor, bağlantı yok diyor.
  • @doctur bu makine senin daha önce şu ppp.conf dosyasını kilitlediğimiz makine mi? yoksa başka makine mi?
    http://bsd-tr.org/discussion/95/pc-bsd-ag-yoeneticisi-ayarlari-saklamiyor

• O zaman kiliti açıp işlem yapmayı dener misin? kilitliyken ayar sorun oluyor olabilir, belki o çarpı işaretide gidebilir.
    Kiliti açmak için.
    chflags noschg /etc/ppp/ppp.conf

Kilitlemek için.
    chflags schg /etc/ppp/ppp.conf

• Onu daha önce denedim değişen bir şey yok.Sanırım kilitle ilgili değil.
  • Açıkcası ben tıkandım @doctur wlan pek bilmediğim bir alandı ama genede sırf bu yüzden şuan kullandığım sistemi Wlan'a göre ayarladım, bağlantı sağladım ama ip ucu olacak hiç bir şey gözüme çarpmadı.
    Zaten adımlar da basit.
    Kernelde modülü varsa aç, veya loader.conf'a ekle.
    /etc/wpa_supplicant.conf ssid ve psk ekle
    /etc/rc.conf 'a wlan ve ifconfig komutu ekle, ardından restart.
    Normalde bunlar yetiyor ama FreeBSD tarafında WiFimgr diye bir arayüzde varmış onuda kurdum RSN (WPA2 de deniyormuş) olarak gördü ve bir problemde yoktu.

• @doctur
    Ağ yapılandır (gelişmiş) sekmesinde MAC adres kısmında ki tik'i kaldırıp denedin mi hiç?
    Dün ben kızıma RC3 ü kurdumda o tik'i kaldırmadan net bağlantısı sağlanmadı, varsayılan olarakta tik'li geliyormuş.

• Açıkcası ben tıkandım @doctur wlan pek bilmediğim bir alandı ama genede sırf bu yüzden şuan kullandığım sistemi Wlan'a göre ayarladım, bağlantı sağladım ama ip ucu olacak hiç bir şey gözüme çarpmadı.

Sağlık olsun. Birçok sorunumu verdiğiniz ipuçlarından çözdüm. İyi ki varsınız.
    Normalde bunlar yetiyor ama FreeBSD tarafında WiFimgr diye bir arayüzde varmış onuda kurdum RSN (WPA2 de deniyormuş) olarak gördü ve bir problemde yoktu.

WiFimgr 'i kurdum fakat o da işe yaramadı.
    Uzun bir ara verdikten sonra nihayet bugün yazıyorum. Bu arada boş durmadım. PC-BSD 9.1 RC3 'ü indirdim ve kurdum. Maalesef RC3 PC-BSD 9.0 'ın gördüğü ağları hiç görmüyor. Sonuç olarak RC3 de sorunuma çözüm olmadı. Tekrar kararlı sürüm 9.0 'a döndüm.
    Yalnız gözden kaçırdığım bir durumu vurgulamak istiyorum. Yukarda sözkonusu ettiğim Bsd'nin gördüğü ve üzerine çarpı işareti koyduğu "ozgul" isimli ağın ağ şifresi yok. Acaba bsd şifresiz ağları güvensiz bulup üzerine çarpı işareti koyup bağlanmayı kabul etmiyor olabilir mi?
  • Rica ederim sizlerde iyiki varsınız. :)
    Yalnız gözden kaçırdığım bir durumu vurgulamak istiyorum. Yukarda sözkonusu ettiğim Bsd'nin gördüğü ve üzerine çarpı işareti koyduğu "ozgul" isimli ağın ağ şifresi yok. Acaba bsd şifresiz ağları güvensiz bulup üzerine çarpı işareti koyup bağlanmayı kabul etmiyor olabilir mi?

Olabilir mantıklı geliyor ama tabii en güzeli şifre atayıp birde öyle denemek gerekiyor ki emin olalım.
    9.1 RC3 'ü evdeki iki makineye kurdum ağ ile ilgili hiç problem olmadı hatta bunlarıda RC3 ten yazıyorum o yönlerden rahatım ama Raid + Zfs 'i ayarlamak sıkıntı verdi, baktım zor iş geri UFS 'e döndüm :D finale kadar böyle devam ederim artık.

• Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kablosuz modemim yok. 3G USB modemle bağlanıyorum.
    Örneğin bir kafeye gittim.Ordaki kablosuz modem ile bağlanacağım. Kablosuz modemi görüyor. Modem aktif. Fakat üstüne bir çarpı koyuyor. Yine de ona bağlanıyor. Ancak sayfa açamıyorum. Aynı modemle linuxla rahatlıkla bağlanıyorum.
    Bir başka örnek ise aynı kablosuz modemi bazen görüyor bazen de görmüyor.
  • Sayın @Felasife benim bsd şifresiz ağlara çarpı işareti koyuyor. İlginç olarak TTNET Wifi ağlarını da çarpı işareti koyuyor ve bağlanmıyor. Bu durum ağ kartımdan mı yoksa bsd'nin işleyişinde mi kaynaklanıyor? Şimdilik belirsiz.
    Bulabilirsem harici USB Wireless ağ kartı takıp bir de onunla deneyeceğim. Ya da bulabilirsem bir başka bilgisayara bsd kurup deneyeceğim. Maceraya devam ediyorum.
  • Büyük ihtimal ağ kartından gibi duruyor ama tabii testler ne der orasını bilemem, bi test et bakalım.
    Daha öncede dediğim gibi bende böyle bir sorun yok, zaten bir kaç aydır bende wlan yapılandırması kullanıyorum gayet güzel sıkıntı yok.
    Diğer odada ki laptopta da yok + daha önce masaüstü makine USB wlan bağdaştırıcısı ile bağlanıyordu onda da yok.
    Ağdaki diğer kablosuz bağlantılarda da sorun görünmüyor, hatta resim ekleyeyim.
    http://ompldr.org/vZ3liNg/pcbsd9-2-golgeler.png

• Yeni bir external usb wireless ağ kartını denedim. Bunda da şifresiz ağların üzerine o çarpı işaretini koyuyor. Fakat bağlantı gücü %100 olarak görünüyor ve sorunsuz bağlanıyor. Sonuç olarak 2 tane kablosuz ağ kartım oldu. Biri olmazsa diğeri.
  • Bazı şeylerin sebebi bilinmez bu çarpı işaretide aynen ona benzedi, faili meçhul olarak kalacak gibi ama bağlantının olması iyi bir şey tabii sevindim, geçmiş olsun diyebiliriz sanırım. :)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .