Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD Kurulum Yardım Soru ve Cevap

merhabalar...
Pc-BSD kalıbını hazırladım.. Yükleyeceğim fakat aklımdaki son birkaç soru için yanıt aramaktayım.
1) KDE ön tanımlı deniliyor. Yani ben kurulumda kde yi seçmek zorundamıyım? Eğer içindeki diğer masaüstleri ( ki lxde tercihim olacak ) kde den bağımsız çalışıyorsa onu kurmak istemiyorum. Çünkü kde benim pcyi resmen yıpratıyor!. =) Bazı dağıtımlara sonradan eklenen masaüstü yöneticilerinin çalışması için gerekli olan bağımlılık paketlerini ön tanımlı olan masaüstü yöneticilerinden kullanıyorlardı. Şimdi diyeceksiniz ki kurun ama kullanmayın =) ama o zaman da tamamne desteklemeyince kdeden farklı masaüstündeyken yönetimsel komutlarda hata meydana geliyordu.
(mesela pardus. Çok çile çekmişimdir, kdeden farklı masaüstü yöneticisiyle komutsal işlem yapmaya çalışınca ve bazı yönetim komutlarında hata veriyordu :) bu konuyla ilgili güncel olan anka projesinde çalışıyorlar hala sanırım. Neyse konumuza dönelim)
2) Flash player konusunu sanırım halletmişler o konuda sıkıntı yaşamayacağımdır diye umuyorum inşaallah.Bu konuda sizin bilginiz?
3) donanım tanıma desteği yüksek diye biliyorum. Ama her ihtimale karşı yine de sormakta yarar var. HP F4180 yazıcı var tanımama ihtimali? Ayrıca yine de sormadan edemeyeceğim donanım tanımaktaki yeterliliği nedir? beni driver kurmakla uğraştırır mı? SAnırsam kurulumda seçilecek ama yine de sorayım =) (HP yazıcı Driverleri kurulumda gözüküyor incelemelerime göre)
4) Yükleme yapmadan evvel hddyi win ile mi formatlayayım yoksa direkt pcbsd kalıp cdsini takıp mı yapayım ki sanırsam görmüyorlarmıydı ne? (sistemim Lubuntu)
5) Masaüstü yöneticilerini, ve terminali türkçeleştirmek (komutları zaten yapamam da yardım vs. =) ) konusunda bana yardımcı olursanız son sürat yüklemeye geçeceğim.

Yorumlar

• Sayın @Dr.Unix öncelikle hoş geldiniz.
    1) İstediğiniz masaüstünü tek başına kurabiliyorsunuz.
    2) Flash player konusunda şimdiye kadar sorun yaşamadım.
    4) Diskinizi nasıl formatlarsanız formatlayın değişmiyor. Önemli olan bsd için bir birincil(primer) bölüm ayırmaktır. Önce ubuntu ve türevlerini kurmanız ardında bsd'yi kurmanız gerekiyor.
    5) Masaüstünü ve terminali türkçeleştirmek konusunda sıkıntı çekeceğinizi hiç sanmıyorum.
    Başarılar dilerim.
  • kurulum olmadı :(
    PCBSD 9.1 RC3 ü indirmiştim kurulum olmadı
    normal final sürümünü 9.1 i indirip mi kuraydım :( ayrıca bu ekran görüntüleri gibi bana bir görüntü açılmadı RC3te sanırım 9.1i normal olanından kurmalıydım =)
    pardustayım kde olduğu için de bilgisayar resmen ölü :) sevemedim bi türlü =)
    bir an önce ppc bsd yi lxde olarak kurmak istiyorum...
  • 1- Kde öntanımlı ama istersen hiç seçmeyebilirsinde diğerlerinden birini veya bir kaçını seçip kullanabilirsin.
    O konuda sıkıntı yok, giriş ekranıda GDM dir.
    ayar4.jpeg
    2- Sıkıntı yok.
    3- Evet kurulumda Nvidia gibi HP de seçilebiliyor, sıkıntı yaşar mısınız denemeden bilemeyiz açıkcası, birde yeni bir sisteme geçiyorsunuz ki ister istemez bir kaç ay acemilikten doğan sıkıntılar yaşarsınız ama zamanla alıştıkça sıkıntılar azalır.
    4- Hazır bölüm varsa yeniden hazırlamanıza gerek yok @doctur'u dinlemenizi tavsiye ederim.
    5- bunlar kolay kısmı yapamazsanız zaten yardımcı olmaya çalışırız ama kurcaladıkça bile bulursunuz:)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Diskinizin bölüm şemasını gönderebilir misiniz?
  • şuanda pardusta evvelden lubuntuydu ama diski bulamadım buna muhtaç kaldım kde olmasa aslında güzel de bu şuan benim işime gelmiyor ve ayrıca bsd merakı var. =)
    disk.png
    Öneriniz nedir? elimde iso kalıbı PC BSD 9.1 RC3
  • RC3 te pek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum bende de RC3 var, şimdilik kurabilirsin en azından deneme için iyi olur ama imkanın varsa tabii final daha iyi olur.
    Disk konusunda @doctur'u dinlersen daha iyi olur, zira onun çoklu dağıtım olayında bilgisi benden çok daha iyi, ben Linux kullanmayalı 2 yıl oldu, köreldim iyice :D

• RC3 ün 9.1den farkı ne ne eklemeleri var?
    deseneze yine dvd alıp yükleme yapacağım =)
    bir de siz demiştiniz ya linux ile unix arasında disk görmeme sorunu oluyor diye winle formatlayıp mı tekrar geri çevireyim?
    zira pcbsd kurmaya çalıştım sistem sürekli boot oluyordu fakat açılmıyordu pardusu kurmaya çalıştım hata verdi hata mesajına baktım diskle alakalıydı. ben de win ile formatladım tekrar denedim pardus sorunsuz kuruldu. BSD ntfsd yi görüyor du sanırım daha sorunsuz olur ben bsdyi linuxteyken (lubuntu) kurmaya kalktım ondan da olabilir mi ?
  • @Dr.Unix bu disk şemasına göre pardusu 500MB lık alana "boot" etiketiyle /dev/sda1 e kurmuş görünüyorsunuz. /dev/sda2 bölümü 74GB ve dosya sistemi belirsiz yani format atılmamış. Şunu öncelikle belitmeliyim ki bsd ext4 dosya sistemini görmüyor. Fakat NTFS dosya sistemini sorunsuz görüyor. Onun için bsd kuracağınız bölümü primer bölüm olarak olşturup NTFS dosya sistemiyle formatlayın. O zaman rahatlıkla kurabilirsiniz. Yalnız eğer ubuntu yada türevlerini kullanacaksanız önce bunları kurup sonra bsd i kurun. Aksi halde bsd kurduktan sonra aynı diske maalesef ubuntu ve türevleri kurulamıyor. Cevabınızı bekliyorum.
    Not: Bu arada benim burada belittiğim diskimi incelerseniz belki size fikir verebilir.
  • elbette beklemedeyim. =)
    Ben bilgisayarla çookk fazla vakit geçiriyorum =) 10-12 saatcik =) bazen 13 =)
  • @Dr.Unix bilgisayarınıza hangi işletim sistemlerini kuracaksınız. Öncelikle onu bir netleştirelim.Burada belittiğim şekilde benim diskimi bir inceleyin. Belki size fikir verebilir. Cevabınızı bekliyorum.
  • Ben sadece pc bsdyi kuracağım başka işletim sistemini ayrıca istemiyorum. zaten siz de fark etmişsinizdir belki hard diskim hasarlı =) 80 gb olması gerek 74 - 75 gözüküyor en son baktığımda 4gb hasarlıydı =) çok kurcalıyorum =)
    neyse şimdi ne yapmam gerek ? hangi yolları izlemeliyim?
  • O zaman işimiz daha kolay. Bilgisyarımızı bsd dvd ile boot ediyoruz. Sonra burada anlatıldığı şekilde yönergeleri takib edeceğiz.Buna göre;
    1-Figure 3.2a da türkçeyi seçiyoruz.
    2-Figure 3.3a da sağ yada sol mavi okları kullanarak masaüstümüzü seçiyoruz.
    3-Figure 3.4a da "Customize" yi tıklıyoruz.
    4-Figure 3.4b de "Advanced" modunu seçiyoruz.
    5-Figure 3.4e de UFS i seçiyoruz.
    6-Figure 3.4f de root(/) ve swap alanını düzenleyebilirsiniz. İsterseniz /var ve /usr dizinlerini silip / alanını yeniden boyutlandırıp diskimizi sadece / ve swap olacak şekilde düzenleyebiliriz.
    7-Next dediğimizde kurulup başlar. Kurulum bitince işlem tamamdır.
  • ben kurulumu yaptım tmm orası öyle cdyi açtım türkçeyi seçtim masaüstü yöneticisini de lxde olarak seçtim ondan sonra başka seçenek yoktu çıkmadı kurulum başladı geri de gelmedi boot oldu sonra ekran mavi kaldı mavi ile gri arası bir ton
    ardından sürekli boot ediyordu kendince =) baştan başlıyordu =)
  • Bu mesajı nereden yazdınız.
  • pardustan yazdım pcbsd yüklemeye çalışırken sistem sürekli boot oluyordu kurulum olmadı tamamen bir sorun oldu ben de pardus yükleyeyim dedim pardusu da yükleyemedi diskte hata verdi kuruluma geçerken. Ardından win ile formatlayıp pardusu açtım ve kurulumu yaptım şu anda da pardustan yazıyorum.
    Diyorum ki acaba sorun linux üzerindeyken kurmaya çalışmamda mı? yani bir yazışmanızda görmüştüm unix ile linux birbirlerinin dosya sistemini göremiyor fakat nftsyi görüyor diyordunuz. Acaba diyorum ki win ile formatlayıp yenide bsdyi mi deneyeyim. bir diğer konu da bende ki 9.1 RC3. 9.1 finali mi indirip kalıp hazırlayıp kurmayı deneyeyim? ne yapayım ben de işin içindn çıkamadım. işin kötüsü kde de pcmi mahvediyor pardus verdiğiniz kaynak sitesine giremedim bile pc kastı dondu kaldı resetledim.
  • Evet birde windows dvd ile sistemi başlatıp disteki tüm bölümleri silin. Sonra yeniden bölüm oluşturup NTFS ile formatlayın. Sonra restart yapıp PCBSD 9.1 RC3 ile başlatıp yeniden kurmayı deneyin.
  • inşaallah olur hayırlısıyla yarın deneyeceyim :) Vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim
    yarın yine burada olmak dileğiyle görüşmek üzere...
  • yahu yine olmadı yine olmadı ! =(
    RC3te mi problem var acaba yoksa tek bşaına lxdeyi kurduğum için mi hata veriyor.
    boot ederken dikkat ediyorum Warning:..... Bişiler yazıyor harddisk ile ilgili flag falan yazıyor. sanırım harddiskle ilgili bölümde sorun yaşıyorum. =(
    PC-BSD 9.1 finali indirip kurmayı deneyeceğim artık o da olmazsa benim için bitti malesef. Olmuyor.
  • Burada anlatılanları yeniden bir gözden geçirmenizi öneririm. Tabii bu arada hard diskinizi test etmelisiniz. Zaten hasarlı diyorsunuz. Zaten yukarda gönderdiğiniz bölüm şeması da çok ilginç. Pardusu 500MB lık bir alana kurmuş gibi görünüyorsunuz.(sda1 500MB/boot sda2=bilinmeyen dosya sistemi) Böyle bir kurulumda yanlış.
    sda1=ext4(boot)
    sda2=ext4(/) şeklinde olmalıydı.
    Yani bence pardus kurulumunuz da hatalı gibi görünüyor.
    Lütfen tekrar bir gözden geçirin. Sonunda başaracağınıza inanıyorum.
  • inşaallah başaracağım. Sabrın sonu selamettir derler.
    Yani bsd nin sonu selamet gibi =) bakalım olur inşaallah şimdi 9.1 final sürümünü indirdim. İso kalıbını yazdıracağım.
    Bu arada verdiğiniz bağlantıyı da incelemekteyim. İlginiz ve alakanız için teşekkürler
  • Merhabalar
    9.1 final iso kalıbını indirdim
    Fakat aklıma bir soru daha takıldı
    Okuduğum biz yazıda 9.1 ile ilgili bazı sorunlar yaşandığını pek stabil olmadığını 9.0ın daha stabil olduğu gibi görüşler ve yazılar okudum.
    Şimdi soracağım soru şu. 9.0 ile 9.1 arasındaki fark ne? 9.0 mı denemeliyim? 9.1 in avantajı ne? 9.0dan 9.1e tam anlamıyla sorunsuz güncelleme yapılabilir mi?
    Harddisk
    ATA SAMSUNG SP0842N
    9.1 kurulumunda karşılaştığım (boot olurken ki yazılara dikkat ettim) harddisk ile bir hata sanırım
    FLaglardan bahsediyordu tam okuyamadım sanırım harddisk bölümlendirmelerinde hata yaşıyorum
  • 9.1 de ATI 'lerde sorun var, onun dışında stabilite sorunu yok gördüğüm kadarıyla, aksine daha hızlı bir sürümde diyebilirim.
    9.1 indirdiysen tabikide önce onu denemelisin ama ATI kartın varsa 9.0 denersen daha iyi olur.
    Disk hata yazılarında ne diyor? onları aynen buraya geçersen iyi olur.
    Farklara gelince görünen tarafta fark yok ama arka planda farklar var, daha iyi optimize, zfs desteği gibi şeyler işte.

• anladım teşekkür ederim şimdi uzuun bir deneme sürecine daha gireceğim yine biraz kopuk kalabilirim forumdan artık müjde kurulum tamam diye yazabilmeyi dört gözle bekliyorum.. :o)
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .