Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Laptop kapanmıyor.

Dün saatlerce uğraştım kurdum ayarladım hemen hepsi tamam. Ama KAPAT deyince laptop kapanmıyor. Ekran kararıyor ama laptop hala çalışıyor. Uçbirimden halt komutuyla da kapanmıyor. Yapmam gereken bir ayar mı var? Güç düğmesine basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum.

Yorumlar

• Diskinizde sadece bsd'mi yüklü? Yoksa ek olarak başka bir işletim sistemi var mı? Varsa hangi açılış yöneticisini kullanıyorsunuz?
  • Böyle bir sorun banada olmuşu kullandığım temalardan kaynaklıymış onu değiştirince problem kalmamıştı.
    Birde ne kurduğunu detayını söylersen sanırım @Doctur'un bu konuda fikri var.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • PCBSD KDE veya GNOME farketmiyor hangisini yüklersem kapanmada sorun oluyor. ARTI FREEBSD 9.1 KDE yüklediğimde de dil paketini yüklememe rağmen KDE tam Türkçe olmuyor bir türlü. Türkçe ingilizce karışık oluyor menüler...
  • konsolda locale komutunu döndür ona bir bakalım, gene konsolda bunu kcmshell4 language
    döndür bununda resmine bakalım, özelliklede üsten 2. sekmeye.
    Birde buna bakalım.
    cat /etc/rc.conf | grep gdm

• locale=
    LANG=tr_TR.UTF-8
    LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
    LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
    LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
    LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
    LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
    LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
    LC_ALL=tr_TR.UTF-8

kcmshell4 language=
    command not found

cat /etc/rc.conf | grep gdm
    hiçbir şey olmuyor....
  • cat ve kcmshell4 komutlarının dönmemesi ilginç olmuş, sanırım kullanıcının izinlerinde veya ayarlarında bir sorun var.
    Bence yeni bir kullanıcı eklemeyi dene, ya da sistemi yeniden kur.
    Bu haliyle tr sorunu olmaması da lazım.

• Bende de aynı sorun var. Freebsd 9.0 Gnome2'yi DVD'den kurup masaüstüne geldim. Masaüstünden kapat ya da yeniden başlat dediğimde açılış yöneticisine dönüyor. Gdm açılış yöneticisinden de kapat ve yeniden başlat dediğimde bu komutlara yanıt vermiyor. Ancak kapat düğmesine basarak kapatabiliyorum.
    Sorunu çözmek için araştırıyorum.
  • Hımm.. Ben önceden benzeri durumu FreeBSD + Xfce şöyle çözmüştüm, fakat bu olay PCBSD de nasıl olur veya uyarlanır mı bilemiyorum.
    Neyse bir araştır bakalım olmasa bunu deneriz, ben zaten sanala KDE kurulum yapacağım, sonra Gnomede kurarım artık.  O:-)

• Pc-bsd değil @Felasife. Bu sorun Freebsd Gnome2 de var. Eski makinama dvd'den Freebsd Gnome2 kurdum. Birde sıfırdan başlayayım dedim. Daha çok şey öğrenirim diye düşünüyorum. Üstelik kota sorunum var. Problemleri elimdeki tek depo olan dvd'den çözmeye çalışıyorum. Öğrendikçe ve yeri geldikçe bunları paylaşacağım.
  • Anladım, kesinlikde dediğin gibi yapmak daha öğretici olur, DVD olayına gelincede kota sorunun olmasada netten çekmek daha çok vakit alacağı içindir ki DVD yi mount edip yerel depo gibi kullanmak iyi fikir.
    Gnome kurulumuna gelince malum frebsd.org'ta burası var temel kaynak olarak ama cooltrainer.org'ta hiç fena değil, oldukça kapsamlı anlatılmış, eğer bakmadıysan oralarada bakabilirsin.

• Xfce'de önerdiğiniz yol gnome2'de işe yaramadı. Neyse gcınf editor ile yetkilendirmelerle oynayarak yeniden başlat ve kapat çalışmaya başladı. Fakat kapanırken aşağıdaki hatayı alıyorum:
    Jan 27 13:13:37 bsdcosmic-pc shutdown: reboot by root:
    Jan 27 13:13:37 bsdcosmic-pc seahorse-agent[3439]: GConf error: Yapılandırma sunucusuna bağlanılamıyor; olası nedenler şunlar olabilir: ORBit için TCP/IP desteğini etkinleştirmeniz gerekebilir,
    ya da bir sistem çökmesinden kaynaklı, bozuk NFS kilitlerine sahip olabilrsiniz. Lütfen daha fazla ayrıntı için http://projects.gnome.org/gconf/ adresine bakınız. (Ayrıntılar - 1: Oturuma başlantı alınırken başarısız olundu: Başlarken hata: Connection refused)
    Aynı hatayı pc-bsd'de de yapıyor. Onu da denedim.
    Şimdi freebsd 9.0 kde den yazıyorum. Kde'de böyle bir sorun yo
  • Kullanıcı wheel ve operator grubuna ekli mi?
    id

Bunada bir bakalım.
    /usr/local/etc/PolicyKit/PolicyKit.conf

Xfce nin ayarlarını Gnomede kullanırken Slimde kurulu muydu?

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .