Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

İnternet Bağlantısının Paylaşımı

Freebsd 9.1 de USB 3G modem ile internete bağlanıyorum. Bu bağlantımı kablosuz ağ kartım aracılığıyla paylaşıma açmam mümkün mü?

Yorumlar

• Sanki mümkün olabilir gibi duruyor ama olayı tam bilemeyince ne diye arayacağınıda bilemiyor insan, ama şöyle bir bakınca mesela şuradaki aparat için 3g modemi wireless olarakta paylaşmak mümkün demişler.
    Ama senin aradığın eldeki donanımlarla olan çözümler olsa gerek, fırsat buldukça bakalım bakalım.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Tabii ki elimdeki donanım ve yazılımla çözmek istiyorum. Günlerdir araştırıyorum. Henüz çözebilmiş değilim. Belki bir ip ucu veren olur diye düşünerek yeni bir konu açayım dedim. İşe burada anlatıldığı gibi öncelikle ad-hoc modunda kablosuz ağ kurmaya çalışmakla başladım. Sonrada mevcut internet bağlantımı paylaşıma açarım diye düşündüm. Fakat ad-hoc modunda bağlantı kuramıyorum:
    # ifconfig wlan0 create wlandev urtw0 wlanmode adhoc

aldığım çıktı:
    ifconfig: create: bad value
    neden "bad value"?
  • neden "bad value"?

Sanırım utrw0 yanlış, doğrusu urtw olabilir mi?

• Haklısınız, teşekkürler. Düzeltildi.
    ifconfig: create: bad value

• Komut şimdi düzgün dönüyor herhalde, peki sorun çözüldü mü ağı oluşturabildin mi?

• Hayır sorun çözülmedi. Kodu buraya geçerken yanlış geçmişim.
  • ifconfig -a
    usbconfig
    dmesg | grep "urtw"
    pciconf -lvcb

Çıktılarına bakabilir miyim.

• # ifconfig -a

# dmesg | grep "urtw"

# usbconfig

# pciconf -lvcb
    ----
    Not: Siz değerlendirdikten sonra çıktılarda anlamlı bir şey yoksa silebilir miyim?

**Not:
    Düzenlendi.
  • Bende pek bir şey bulamadım ama burada birisi sanırım bu işlere bayağı kafa yormuş.

• Evet o sayfayı daha önce görmüştüm. Fakat oradakileri uygulayınca yine olmuyor. Bazı ipuçları keşfettim. Önce /etc/rc.conf dosyasında wlan0 arayüzünün oluşturulmasıyla ilgili satırların başına # işareti koyarak açılışta wlan0 arayüzünün meydana gelmesini engelledim. Sonra:

komutu ile wlan0 arayüzünü adhoc modunda oluşturmak istediğimde aşağıdaki çıktıyı aldım:
    ifconfig: SIOCIFCREATE2: Operation not supported
    Araştırmalarımın sonucunda ağ kartımın sürücüsü urtw'nin ad-hoc ve hostap modlarını desteklemediğini keşfettim:
    sys/dev/usb/wlan/if_urtw.c dosyam:
    ic->ic_caps =
    IEEE80211_C_STA | /* station mode */
    IEEE80211_C_MONITOR | /* monitor mode supported */
    IEEE80211_C_TXPMGT | /* tx power management */
    IEEE80211_C_SHPREAMBLE | /* short preamble supported */
    IEEE80211_C_SHSLOT | /* short slot time supported */
    IEEE80211_C_BGSCAN | /* capable of bg scanning */
    IEEE80211_C_WPA; /* 802.11i */
    Ad-hoc ve hostap desteği için:
    IEEE80211_C_IBSS | /* ad-hoc mode supported */
    IEEE80211_C_HOSTAP | /* access point mode supported */
    satırlarının olması gerekiyor.Burada anlatıldığı gibi urtw'ye ad-hoc ve hostap desteği için sanırım bir yama sözkonusu edilmektedir. Fakat yama nasıl uygulanacak anlayamadım. Satırları elle ilgili dosyaya eklediğimde maalesef olmuyor.
  • Elle ekleyince olmazda o patch ile kernelin yeniden derlenmesi lazım sanırım.
    Açıkcası bende o denli kernel yaması yapmadım hiç ama /usr/src dizinine girip yapılıcağını tahmin ediyorum.
    Eski bir yazı fakat burayı bir gözden geçir istersen.
    Önce yama yapılıp sonrada kernel derleniyor(muş).

• Eski bir yazı fakat burayı bir gözden geçir istersen.
    Önce yama yapılıp sonrada kernel derleniyor(muş).

Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz o bağlantı çok işime yaradı. Kerneli yeniden derleyerek o yamayı uygulayınca kablosuz ağ kartıma normalde olmayan destekleri kazandırdım. Şimdi ad-hoc modunda kablosuz ağ ve Host Access Points(Hostap desteği) oluşturmayı başardım.
    Yalnız o bağlantıda en sondaki komut:
    # make install

bu şekliyle çalışmadı. Önce:
    # make

sonra
    # make install

olunca çalıştı. Bunu da ayrıca burada belirtmek istedim.
    Kablosuz ağ kartımızın Ad-hoc(IBSS) ve HOSTAP desteğinin olup olmadığını anlamak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz:
    # ifconfig wlan0 list caps

Kernel derlemesinden önce bu komutun çıktısı:
    drivercaps=2181e501<sta ,TXPMGT,SHSLOT,SHPREAMBLE,MONITOR,WPA1,WPA2,BGSCAN></sta> şeklindeydi. Derlemeden sonra:
    drivercaps=2181e501<sta ,IBSS,HOSTAP,TXPMGT,SHSLOT,SHPREAMBLE,MONITOR,WPA1,WPA2,BGSCAN></sta> oldu.
    Böylece cep telefonum ve diğer bilgisayarım arasında kablosuz bağlantı kurmayı başardım. Fakat 3G internet bağlantımı henüz paylaşıma açmayı başaramadım. Araştırmaya devam ediyorum.
  • Rica ederim, kernel derleme işinin de başarıyla gerçekleşmesine ayrıca sevindim, demek ki o desteği eklemek için kerneli hack etmek gerekiyormuş.
    Rica etsem aşamalarıda kısaca bir geçer misin? örn. o patch dosyasının ismi filan ne oldu merak ediyorum açıkcası.
    Umarım 3G paylaşımını da kısa yoldan çözersin.
    Bu arada benim kartta bu şekilde döndü ilgili komut.
    drivercaps=6f85ed01<sta ,IBSS,HOSTAP,AHDEMO,TXPMGT,SHSLOT,SHPREAMBLE,MONITOR,MBSS,WPA1,WPA2,BURST,WME,WDS,BGSCAN,TXFRAG>
    cryptocaps=1f<wep ,TKIP,AES,AES_CCM,TKIPMIC></wep></sta>

• Windows 7 de 1 dakikada hazırladığım kablosuz ağ kurma ve 3G internetimi paylaşıma açma işlemi için freebsd'de yaklaşık 10 gündür uğraşıyorum. Nihayet bu işi başardım. Freebsd kullanmak gerçekten çılgınlık. Ama olsun, büyük bir keyif aldım sorunu çözerken. Üstelik windows'a olan bağımlılığım giderek azalıyor. Neyse biz konumuza dönelim.
    Yakınımızdaki diğer aygıtlar(dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonu gibi) ile iletişim kurmak için HOSTAP modunda kablosuz ağ kurmamız gerekiyor. Kablosuz ağ kartımızın HOSTAP desteğinin olup olmadığını test etmek için önce eğer yoksa wlan0 arayüzünü oluşturuyoruz:
    # ifconfig wlan0 create wlandev urtw0

*urtw: ağ kartımın modülü(Realtek RTL8187B wireless)
    drivercaps=2181e501<sta ,TXPMGT,SHSLOT,SHPREAMBLE,MONITOR,WPA1,WPA2,BGSCAN></sta>

Görüldüğü gibi kablosuz ağ kartımızın HOSTAP desteği yok. Burada anlatıldığı gibi kartımıza bu desteği eklemek için patch.txt dosyasını indirip /tmp dizinine atıyoruz:
    # cd /usr/src

# path < /tmp/patch.txt

</code>
    # cd /usr/src/sys/amd64/conf

# config GENERIC

# cd ../compile/GENERIC/

# make depend

# make

Burası biraz uzun sürüyor. Sabırlı olmak lazım.
    # make install

# reboot

Şimdi tekrar kartımızı test etmek için:
    drivercaps=2181e501<sta ,IBSS,HOSTAP,TXPMGT,SHSLOT,SHPREAMBLE,MONITOR,WPA1,WPA2,BGSCAN></sta>

Görüldüğü gibi kartımıza IBSS(Adhoc) ve HOSTAP desteği eklenmiş oldu. Şimdi sıra geldi kablosuz ağımızı kurmaya ve internetimizi ve dosyaları paylaşmaya. Bununla ilgili süreçler rehber olarak hazırlanmış olup burada ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur.
    Not:
    1-Sizin kablosuz ağ kartınız herşeyi destekliyor.
    2-Konu yeniden düzenlenmiştir
  • Oh oh, tüm olay çözülmüş açıkcası azminden dolayı özellikle tebrik etmek istiyorum, $USER demek tuttuğunu koparmalı >:D)
    Bu çözümü birde rehberler bölümüne açarsak güzel olacak, özelliklede başlıkta adhoc, hostap gibi kelimelerde geçerse internet aramalarında üst sırada çıkacaktır.
    Bu arada @doctur aynı wlan ağına bağlı iki laptop arasında dosya paylaşımı için ne yapmalı sence, ben pek anlamadım bu işten, daha doğrusu anlamıyor muşum onu anladım, :D önceden bir kaç denemem oldu ama bir türlü becerememiştim de O:-)

• Öncelikle teşekkür ederim. Elimden geldiğince dilimin döndüğünce zamanımın yettiğince birşeyler yapmaya ve paylaşmaya çalışıyorum. Sayenizde bsd birincil işletim sistemim oldu. İyiki de oldu var olun ve sağolun.
    İnternet bağlantısının paylaşımında kablosuz ağı HOSTAP modunda oluşturmak gerekiyordu. Sanırım iki bilgisayar arasında dosya paylaşımı için ADHOC modunda kablosuz ağ oluşturmak gerekiyor. Ben de zaten onun üzerinde çalışıyorum. Konu olgunlaşınca paylaşırım.
    İsterseniz çözümü konu halinde hazırlayayım. Sizce uygunsa rehberler bölümüne taşıyın.
  • İsterseniz çözümü konu halinde hazırlayayım. Sizce uygunsa rehberler bölümüne taşıyın.

Farketmez, sen yeni konu olarak aç hallederiz, bu arada rehberler bölümüne yazma yetkin yok mu, direk orayada açabilirsin.
    Sanırım iki bilgisayar arasında dosya paylaşımı için ADHOC modunda kablosuz ağ oluşturmak gerekiyor. Ben de zaten onun üzerinde çalışıyorum. Konu olgunlaşınca paylaşırım.

Eyvallah.
    Sayenizde bsd birincil işletim sistemim oldu. İyiki de oldu var olun ve sağolun.

Sende sağ olasın. >:D)

• Eğer yukarda 2 dizüstü bilgisayarın freebsd yüklü olduğunu kasdediyorsanız bu mümkün.

Aynen dediğin gibi bir durumu bahsediyorum, tamam ben bekleyeyim o zaman.

• Bu arada @doctur aynı wlan ağına bağlı iki laptop arasında dosya paylaşımı için ne yapmalı sence, ben pek anlamadım bu işten, daha doğrusu anlamıyor muşum onu anladım, önceden bir kaç denemem oldu ama bir türlü becerememiştim de

Eğer yukarda 2 dizüstü bilgisayarın freebsd yüklü olduğunu kasdediyorsanız bu mümkün. 2 dizüstü bilgisyarımdan her birine freebsd 9.1 yükledim. İki bilgisayar arasında dosya paylaşımı ve dosya transferini aralarında kablosuz ağ kurarak başardım. Bilgileri derleyip düzenledikten sonra ilerde bunu paylaşacağım.
    Şimdi freebsd makina ve linux makina arasında ya da freebsd makina ve windows makina arasında dosya paylaşımı ve dosya tranferini kablosuz ağda gerçekleştirebilirmiyim diye çalışıyorum.Büyük olasılıkla yine freebsd linux uyuşmazlığı karşıma çıkacaktır!
  • HOSTAP modunda Erişim Noktası kurarak 3G internet ve dosya paylaşımını rehber olarak hazırladım. Eğer beğendiyseniz bu başlık(İnternet Bağlantısının Paylaşımı) altında anlatılanların bir kısmı tekrar olacağından, eğer uygun görürseniz tekrarlanan bu kısımların silinip başlığın "Realtek 8187B Kablosuz Ağ Kartına Adhoc ve HOSTAP
    Desteğinin Eklenmesi" şeklinde değiştirilmesini konunun yeniden düzenlenmesini önermek istiyorum.
  • Konuyu düzenleyebiliriz sorun olmaz ama istersen böylede kalabilir, başlığı değiştirip konuyu kilitler Adhoc ve HOSTAP linklerini ilk mesaja not olarakta düşebilirim.

Bu konu kapatıldı.