Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD kullanıyor musunuz? [Anket]

BSD kullanıyor musunuz? veya kullandınız mı? merak ediyoruz.  :o)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Aslında FreeBSD'yi devamlı kullanmak istiyorum ama yapılandırma olayalarını yapamadığım için kullanamıyorum.
  • Evet FreeBSD nin yapılandırma olayı biraz meşakkatli o yüzden geliştiriciler de PCBSD yi meydana getirmişler.  :o)
    PCBSD ile sistemi iyice tanıdıktan 6ay bir sene gibi takıldıktan sonra FreeBSD daha anlaşılır olacaktır, oluyor.
    Örn. ben ilk başlarda bu portlar nedir diye az çekmedim hani  :))(

• @Felasife yazan:
    Evet FreeBSD nin yapılandırma olayı biraz meşakkatli o yüzden geliştiriciler de PCBSD yi meydana getirmişler. :o) PCBSD ile sistemi iyice tanıdıktan 6ay bir sene gibi takıldıktan sonra FreeBSD daha anlaşılır olacaktır, oluyor. Örn. ben ilk başlarda bu portlar nedir diye az çekmedim hani :))(

FreeBSD'nin conf ve fstab dosyalarını düzenleme dışında fazla bir zorluğu yok benim için bir yerlerde hata yapıyorum ama nerede olduğunu bir türlü bulamadım.

Bilirsinki ben hep temel dağıtımları kullanmaktan yanayım PCBSD'yi denedim ama FreeBSD'nin verdiği tadı vermedi.

Bana gerekli olan temel kurulumu bitirip konsola düştükten sonra yapılandırma için yapılması gerekenler.

DVD elimde kurup kurmamak arasında gidip geliyorum.

• Bence hiç düşünmeyin @ihtiyar. Kurun derim. Zaten kurmadan anlamak da mümkün değil. Yeterki donanımızı tanısın. Yapılandırma konusunda yeterince kaynak var, zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. Bende önce sizin gibi çekindiğim için pc-bsd'yi kurmuştum. Sonra Freebsd'yi deneyeyim dedim. Deyiş o deyiş bilgisayarımda her ikisi kurulu olduğu halde şu an sadece Freebsd'yi kullanıyorum. Dediğiniz gibi Freebsd'nin tadı başka. Ayrıca @Felasife üstadımız yanımızda olduktan sonra hiç korkmayın derim.
    Umarım sizi cesaretlendirmişimdir. Saygılar.
  • Daha önce kullanmıştım.Tekrar kullanmayı isterim.Güzel bir sistem.
  • Daha önceden İsmail Yenigül, Barış Şimşek ve Atılım Boy'un yazmış olduğu FreeBSD 6 kitabını alınca bir süre kullanmıştım , bir süre önce Kubuntu'nun yanında FreeBSD yeniden yerini aldı...
  • OpenBSD;
    Kullanımı kolay ve gerçekten güzel projeleri var.
  • Hoş geldin @plymouth seni görmek güzel oldu. :)

• @Felasife yazan:
    Hoş geldin @plymouth seni görmek güzel oldu. :)

Merhaba
    Herkese Selam ve hoşbulduk.  Senin sayende bu siteden haberdar oldum. Teşekkür ederim Felasife.
  • BSD kullanıyorum tabi.BSD kullanılmazmı ? :D
  • (Ankete düşülen not:)
    Mesajı yazan: @cabbar
    3 yıldan fazladır ubuntu kullanıcısıyım . freeBSD veya Debian 'dan birisini kurmak istiyorum ama kararsızım ikisi arasında pek bir fark yok diyorlar.sizce freeBSD mi yoksa Debian mı kullanmalıyım ?
    --
    Selam
    Ubuntu kullanıcıysanız Debian size daha kolay gelecektir, FreeBSD ise daha zor gelebilir.
    Kullanım olarak belki fark görülmeyebilir ama kurulum ve yapılandırma BSD lerde çok farklıdır, isterseniz önce sanal ortamlarda deneyin öyle karar verin.

• cevabınız icin tesekkurler.Tabiki her sistemin zorlukları olcaktır , basta tüm sistemler zor gelir zaten  :) Ögrenmek istedigim ileri bir linux kullanıcı olmak icin  Debian mı yoksa freeBSD mi daha yararlı olur .
  • Rica ederim, öncelikle BSD ler Linux olmuyor ikisi birbirinden taban olarak farklılar bunu belirtelim, o yüzden ileri bir linux kullanıcı olmak icin Debian kullanmanız iyi olur, ileride belki o da kesmez ArchLinux, Gentoo diye gidersiniz.
    Ama amaç açık kaynak yazılımlar arasında ilerlemekse, bir yandan da BSD yi deneyiniz elbette, tercih tamamen size kalmış.
    Esas meselede hangisi kolayınıza geliyorsa o yoldan gidin, böylesi daha sağlıklı olur, zaten açık kaynak yolcuları genelde bir sistemde 6 aydan fazla durmazlar pek. :D

• anladım :)  demekki freeBSD 'nin kerneli  linuxların kerneline göre daha iyi  gecenlerde debian freBSD 'nin kernelini alıp kfreeBSD 'cıkardıgını duymustum hatta, ozaman ben freeBSD 'yi deniyim :)
  • Ben ilk linux'u 2004 yılında görmüştüm. Ilk deneyim knoppix idi. Sonra ani bir kararla işyerinde PARDUS kurdum. Ben önce direkt kurarım sonra araştıra araştıra deneyim kazanırım. 2008 De ubuntu + Pardus 2008 ( Harika bir işletim sistemiydi) derken 2011 yılına kadar ubuntu ve pardus ikilisiyle devam ettim. Windows iş hariç hayatımdan çıkalı 5 yıl oluyor...2011 de ubuntunun UNITY masaüstüne geçişiyle DEBIAN'a atladım. 1 yıl kadar devam ettim. Geçen yıl ARCHLINUX'a terfi ettim. E artık o da kesmez oldu. Şimdilerde ise FreeBSD takılıyorum. Daha zoru çıkarsa ona geçerim. Kolayca halloluveren sistemleri pek sevmiyorum. Zorlayacak adamı öğretecek temelini...
  • @Mustafa yazan:
    . Daha zoru çıkarsa ona geçerim.

OpenBSD FreeBSD den daha zor diye biliyorum.Yani FreeBSD orta bilgili kullanıcılara hitap ederken OpenBSD ileri düzey kullanıcılara hitap ediyor.
  • Masaüstü ortamı sadece Oepnbox mu? Yoksa KDE GNOME XFCE kurulabiliyor mu?
  • Merhaba
    yeni bir üye olarak bende istatistiğe katılayım istedim
    Open source a ilgi duyan pek çok amatör gibi bende knoppix sonra debian sonra Redhat ve SUse sonra opensuse pardus ve nihayet UBUNTU kullandım
    Fakat Her defasında karşılaştığım bir zorluktan sonra kızıp sildiğimi sonra windowstaki bir problemden dolayı yeniden ubuntu yada debian a döndüğümü hatırlıyorum mesela sadece bir örnek olsun diye anlatayım
    en son ubuntu yu tek başına (GRUB olamadan yani ) 1 buçuk sene kullandım fakat ticari bir programdan dolayı yine windows a dönmek zorunda kaldım
     drivecrypt diye bir programın crack lisini bulup hard diskimde büyük bir partisyon oluşturup harici diskimdeki bu şifreli partisyona bütün mp3 lerimi torrrent indirdiğim bütün pdf kitapları hd  filmleri yüzlerce belgeseli programları vesaire  kaydetmiştim Daha sonra Opensource olan truecrypt programını keşfettim ve yeni şifreli partisyonlarımı truecrypt ile yapmıştım ama eski derivecrypt bölümlerini silmeye ve oradaki film müzik belgesel vesaire yi truecrypt li alana aktarmanın  günler belki haftalar süreceğinden korkarak drivecrypt den vazgeçemedim
    1344 bit blowfish algoritmasını kullanıyormuş dediğine göre Bu yüzden  tek bir programa bağlılığım yüzünden tekrar windowsu kurmak zorunda kaldım
    fakat win7 üzerinde hd audiru ses kartımın driver ını toshiba yayınlamamıştı ve dvdram driverı da çalışmıyordu halbuki ubuntuda hiç driver yüklemeden ses kartı ve DVDRAM driver kolayca çalışıyordu
    KISACASI windows ile ubuntu arasında DEFALARCA gittim geldim
    aslında windows dan kurtulmak istiyorum ama linux expert denecek kadar linux da tecrübe kazanmak istiyorum ama Zaman  meselesi doktor olarak zaten bir sürü iş akşam evde çoluk çocuk kadın alışveriş Boş zaman bulabilmek çok zor
    Ancak Çok istememe rağmen bir türlü Freebsd yi Toshiba laptop ımda çalıştıramadım
    Freebsd çok önemli ve artık bsd üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor diye düşünüyorum çünki en son Apple os un  aslında apple mühendisleri tarafından bir arayüz geçirilmiş bir freebsd olduğunu ve en son çıkan playstation 4  un Freebsd tabanlı olduğunu öğrendim
    freebsd nin en güzel tarafı Linux daki gibi 50 farklı freebsd yok Herşey tek elden yönetiliyor buda müthiş bir düzen getiriyor sisteme Tıpkı windows gibi tek elden sevk ve idare ediliyor
    Aslında Açık kaynak kod camiasında ki en büyük eksiklik çünki linux camiasıda tek elden yönetilebilseydi  şu program derlerken insanı çıldırtan DEPENDENCIES problemi olmazdı
    sende bir linux sürümü var ama sendeki sürümde olmayan truecrypt diye bir uygulamayı kuracaksın ama oda ne truecrypt i yazan vatandaş LAN BUNUN İÇİN GEREKLİ KÜTÜPHANE UBUNTUDA OLMAYABİLİR SUSEDE OLMAYABİLİR EN İYİSİNDE BEN  UBUTNUDA OLMAYAN BİR KÜTÜPHANE KULLANMAYAYIM YADA debian stable release deki KERNEL ile ile benim program çalışmayabilir ona göre program yazayım yada en iyisi kütüphaneleride WİNDOWStaki gibi kurulum dosyasına ekleyeyim DEMEZ KESİNLİKLE
    bu sorunların kaynağıda linuxun bir başı ve sahibi olomayışından kaynaklanıyor TEK ELDEN YÖNETİM UYUMLULUK VE STANDARTLAŞMA GETİRİR
    Freebsd bu açıdan linuza göre daha şanslı gibi gözüküyor
  • @Mustafa yazan:
    Masaüstü ortamı sadece Oepnbox mu? Yoksa KDE GNOME XFCE kurulabiliyor mu?

Hemen hemen bütün masaüstleri ve pencere yöneticileri kurulabiliyor.Kde kurmak isterseniz depolarda kde3 var.Ama portlardan kde4 kurulabiliyormuş.
  • Merhaba @Kerem hoş geldiniz, duygu ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. :)
    Bu gün tesadüfen NAS sistemlerle ilgili bir video izledimde, sizin bu yazdıklarınızı da ekleyince, bu tür ürünler artık ev ortamlarında da kullanıyormuş ki hakikaten bunlar önemli konularmış..harici yedekleme kullanıyorum ama şifreleme filan kullanmıyorum sanırım bu konuda hayli gerilerdeyim.

EK:
    Şifreleme mevzu biraz ilgimi çekti açıkcası, biraz araştırınca bizim taraftada meraklıları varmış, şifreleme de GELI ile yapılıyormuş ama tabii detaylarını boyutlarını bilemiyorum. :(
    Bkz. FreeBSD: ZFS diski GELI ile key kullanmadan şifreleme
    Sadece çalışan sistemler mi, yoksa her türlü depolama ortamlarına da mı oluyor, bana maçhul.
    ZFS dosya yapısı PCBSD 9.2 de kolayca oluyor ama FreeBSD ye de özel komutlarla ancak mümkün olabiliyor, FreeBSD 10.0 sürümünde (yakında çıkacak) grafik ekranlarla ZFS mümkün olacak.
    Burada konuyla alakalı ilginç diyaloglar geçmiş, paylaşayım dedim. :)

• Çok hoşuma gitti.... Ben USB HDD ile çözüyorum olayı. Ama bu daha güvenliymiş.
  • valla bende linux ile 1 hafta önce tanıştım daha ona alışayım derken birde bu güne kadar ismini duymadığım BSD çıktı ilgimi çekti 1-2 gündür bakınıyorum. şu linux 'e bi alışayım sonra sıra BSD'ye gelecek inş windows'u tarihe gömecem :)
  • Siz genede şimdilik gömmeyin Windows 'u birr kenarda dursun, zamanla ona ihtiyacınız kalmadıkça o kendi kendini gömer nasıl olsa. :D
    Bu arada hoş geldiniz. :)

• @Felasife yazan:
    Siz genede şimdilik gömmeyin Windows 'u birr kenarda dursun, zamanla ona ihtiyacınız kalmadıkça o kendi kendini gömer nasıl olsa. :D
    Bu arada hoş geldiniz. :)

hoş bulduk :) yok o kadar da pasif bir kullanıcı değilim. kafayı taktıgım zaman 4-5 ayda hallederim. muhasebede olgumuzdan işler yogun nisana kadar ancak toplarız kendimizi.. windows bu kadar güvenlik açığı ve tekelci zihniyet olduğu sürece asla sempatimi kazanamaz o iş bitti artık, linux kurdum kuralı girmiyorum :)
    (iş yerinde mecburiyet ayrı tabi şu an oldugu gibi :) )
  • Yani kararlı ve meraklı olmanız olayı zaten çözecektir, birazda sabırla üstesinden gelinmeyecek bir şey değildir neticede.
    Açık kaynak yolculuğunuzda başarılar dilerim, rüzgarınız her daim bol olsun.
    Sevgiler

• FreeBSD çok ilgimi çekiyor ama kullanmaya başlamadan önce linux işletim sistemlerinde biraz antrenman yapmak gerek sanırım zira kurulumda bile zorlandım :)
  • Bende BSD kullanıcısıyım. pfSense sağolsun. :)
  • Hoş geldiniz @gideon
    BSD nizi güle güle kullanınız. ::D)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .