Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Popüler BSD Dağıtımları

FreeBSD


En eski 2 BSD dağıtımından biridir. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir ve KDE, Gnome ve XFCE başta olmak üzere bir çok masaüstü ortamına destek verir. Türkçe kurulum ve kullanım desteğine sahiptir. Özellikle sunucularda tercih edilen en etkin BSD dağıtımıdır. TBZ paket yönetim sistemini kullanır. Orta düzey kullanıcılara uygundur.
Web sitesi : http://www.freebsd.org/tr/index.html

PC-BSD


FreeBSD'den sonra ismi en çok bilinen BSD dağıtımıdır. Grafiksel tabanlı çok kolay bir kurulama sahiptir ve KDE masaüstü ile birlikte gelmektedir, ancak kurulumdan sonra farklı masaüstü ortamları seçilebilir. Türkçe kurulum ve kullanım desteği en iyi olan BSD dağıtımıdır. Linux dağıtımları arasında Ubuntu ve Linux Mint ne ise, PC-BSD dağıtımı da BSD'ler arasında aynı yere sahiptir. PBI ve TGZ paket yönetim sistemlerini kullanır. PBI, tıkla kur mantığı ile hazırlanan ve bağımlıklarını da içerisinde barındıran bir paket yönetim sistemidir. Windows'daki EXE mantığına benzemektedir. Son kullanıcı için uygundur.
Web sitesi : http://www.pcbsd.org

GhostBSD


2 senelik bir mazisi olmasına rağmen Ubuntu gibi olma hedefi ile yola çıkan GhostBSD, kısa sürede BSD dağıtımları arasında kendine iyi bir yer edindi. Grafiksel tabanlı kolay bir kurulama sahiptir GTK masaüstü ortamları olan Gnome ve LXDE'ye oldukça iyi oranda destek vermekte. Türkçe kurulum ve kullanım desteği olsa da, FreeBSD ve PC-BSD kadar Türkçe desteğe sahip değil. TGZ paket yönetim sistemini kullanır. Son kullanıcı içinde uygundur.
Web sitesi : http://www.ghostbsd.org

MidnightBSD


Köklü ve eski bir geçmişe sahip olmasına rağmen diğer BSD dağıtımları kadar adını duyuramamıştır. Son yıllarda son kullanıcıya yönelik adımlar atmış ve Wmaker masaüstü ortamı yerine KDE ve XFCE seçenekleri ile gelmeye başlamıştır. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir ve Türkçe kullanım desteği kısıtlıdır. Hala Wmaker ile mi yoksa KDE/XFCE ile mi yola devam edileceğinin kararı alınamamış olmasına rağmen özellikle XFCE altında iyi performans vermektedir. TGZ paket yönetim sistemini kullanır. Orta düzey kullanıcılara uygundur.
Web sitesi : http://www.midnightbsd.org

DragonFly BSD


Köklü ve eski bir geçmişe sahip olmasına rağmen diğer BSD dağıtımları kadar adını duyuramamıştır. Son yıllarda son kullanıcıya yönelik adımlar atmış ancak FVWM masaüstü ortamını kullanması nedeniyle büyük bir ilerleme kaydetmemiştir. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir ve Türkçe kullanım desteği kısıtlıdır. Kurulumdan sonra hemen hemen bütün masaüstü ortamları paket depolarından kurulabilir. TGZ paket yönetim sistemini kullanır. Orta düzey kullanıcılara uygundur.
Web sitesi : http://www.dragonflybsd.org

Frenzy


Köklü ve en hafif BSD dağıtımı olma hedefiyle yola çıkan, bu nedenle Fluxbox masaüstü ortamı ile birlikte gelen BSD dağıtımıdır. FreeBSD projesinin başladığı yıllarda FreeBSD tabanlı hafif bir dağıtım olma hedefiyle yola çıkmış ancak uzun yıllar popüler olmamıştır. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir ancak kurulumu eski Ubuntu kurulumlarına benzediği için diğer metin tabanlı BSD dağıtımlarına göre kurması daha kolaydır. Sadece İngilizce ve Rusça desteği nedeniyle hala ismi çok sık duyulmamaktadır. Paket deposundan farklı masaüstü ortamlarını kurmak mümkün olsa da en iyi performansı Fluxbox ile vermektedir. Yeni sürümde OpenBox desteğinin olup olmayacağı da tartışılmaktadır. TGZ paket yönetim sistemini kullanır. Orta düzey kullanıcılara uygundur.
Web sitesi : http://www.frenzy.org.ua

NetBSD


Çok köklü bir BSD dağıtımıdır ve FreeBSD'yi taban almayan nadir dağıtımlardandır. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir. İngilizce'yi destekler ancak kurulumdan sonra kısmi olarak dil desteği sağlanabilir. Kurulumda masaüstü ortamı kurmaz, Arch Linux gibidir, kurulumdan sonra istediğiniz masaüstü ortamını paket deposundan kurmanız gerekir. (Wmaker kurulu gelen sürümü de bulunmaktadır.) Neredeyse tüm masaüstü ortamlarını destekler. Diğer BSD dağıtımlarından farklı olarak Pkgsrc paket yönetim sistemini kullanır. Gerçek BSD dağıtımı olduğu da söylenmektedir. İleri düzey kullanıcılara uygundur.
Web sitesi : http://www.netbsd.org

OpenBSD


En eski BSD dağıtımlarındandır, FreeBSD ile eskilik konusunda aralarında bir rekabet bulunmaktadır. BSD'yi geliştiren topluluk tarafından da desteklenmektedir. Metin tabanlı, İngilizce bir kuruluma sahiptir. Türkçe kullanım yetersizdir. NetBSD gibi tabansız (kendi tabanını kullanan) bir dağıtımdır. Wmaker masaüstü ortamı ile birlikte gelmesine karşın kurulumdan sonra hemen hemen bütün masaüstü ortamları kurulabilir. Son yıllarda özellikle sunucularda tercih edilmektedir. Güvenlikle ilgili kullanıcılar tercih etmektedir, son kullanıcıdan uzaklaşmaya başladığı için popüleritesi azalmaktadır. TGZ paket yönetim sistemini kullanır. İleri düzey kullanıcılara uygundur.
Websitesi : http://www.openbsd.org


Not : Daha bir çok BSD dağıtımı var ancak ben size en popüler olanları sıraladım. BSD dağıtımı yapanlar DistroWatch listesine girmeyi pek tercih etmedikleri ve adı geçen sitenin daha çok Linux dağıtımlarına önem verdiğini düşündükleri için tüm BSD dağıtımlarına adı geçen siteden ulaşamazsınız. Bu nedenle arama motorlarında BSD distro yazarak aradığınızda onlarca farklı BSD dağıtımına ulaşabilirsiniz.
DistroWatch listesine kayıtlı BSD dağıtımlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Kaynak: Linux Mint Türkiye

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .