Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

ZTE Mobile Broadband MF667 HSPA+USB Stick ile 3G internet bağlantısı

Turkcell'in bugünlerde verdiği 21.6Mbps ZTE Mobile Broadband MF667 USB 3G modem ile internet bağlantısı gerçekleştirmek çok kolay. USB modemi takıp biraz bekleyip aygıtımız optik disk olarak tanındıktan sonra:
# ifconfig
Aygıtımız için oluşturulan arayüzü saptıyoruz:
ue0: flags=8843<up ,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> metric 0 mtu 1500
       ether 34:4b:50:b7:ef:3a
       nd6 options=29<performnud ,IFDISABLED,AUTO_LINKLOCAL>
# dhclient ue0
Çıktısı:
DHCPREQUEST on ue0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPNAK from 192.168.0.1
DHCPDISCOVER on ue0 to 255.255.255.255 port 67 interval 7
DHCPOFFER from 192.168.0.1
DHCPREQUEST on ue0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPACK from 192.168.0.1
bound to 192.168.0.100 -- renewal in 43200 seconds.
Bağlantı gerçekleştirilmiştir.
Openbsd 5.3 'de ise aygıtımızın arayüzü cdce0 olarak tanımlanıyor. Dolayısıyle son komut:
# dhclient cdce0
Bağlantı sağlanıyor.</performnud></up>

Yorumlar

• 21.6Mbps 'lik bağlantı hızı bayağı iyiymiş, modemin tanıtmasıda oldukça basitmiş, kullanacaklara hayırlı olsun.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • İşletim sistemleri  daha önceki USB 3G modemleri çevirmeli ağ bağlantısı yapan dial-up modemler olarak görüyordu. Dolayısıyla PPP yapılandırmasını elle yapıp *99# gibi bir telefon numarasını girmeniz gerekiyordu.(burada anlatıldığı gibi) Fakat bu son modemler işletim sistemleri tarafından Kablolu USB Ethernet Kartı olarak algılanıyor. Freebsd 9.1 de kernelde gömülü olan Generik USB Ethernet Sürücüsü(cdce) modem usb'ye takılınca yükleniyor  ve Freebsd tarafından otomatik olarak ue0 arayüzü oluşturuluyor. Dolayısıyla kurulumu ve ayarlanması kablolu ethernet kartı gibi. Sakıncalı tarafı ise SIM kartına erişemiyorum. Dolayısıyla önce Windowsda aracı bir yazılımla (Turkcell VINN yazılımı) sim kartına erişip sim kilidini kaldırmak gerekiyor ki linux ve bsd'de de kullanabilelim.
    Ayrıca Freebsd 9.1 ve OpenBSD 5.3 kurulum programları tarafından da 2.bir kablolu ethernet kartı olarak algılanıyor. Dolayısıyla yukarda anlattığım gibi kolayca internet bağlantısı sağlanabiliyor. Böylece istenirse artık Bsd bu tip 3G modemlerle derlenerek kurulabilir. Üstelik indirme hızının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • SIM kartına erişemeyince ne oluyor bilemiyorum ama bu şekliyle nete girebiliyorsun sanırım ama anladığım SIM kilitini açmak için Windows lazım.

• Sim kilidini kaldırmak için istersek sim kartını cep telefonuna takıp kilidi kaldırabiliriz. Windows olmazsa olmaz şart değil.
  • Ayrıca Freebsd 9.1 ve OpenBSD 5.3 kurulum programları tarafından da 2.bir kablolu ethernet kartı olarak algılanıyor. Dolayısıyla yukarda anlattığım gibi kolayca internet bağlantısı sağlanabiliyor. Böylece istenirse artık Bsd bu tip 3G modemlerle derlenerek kurulabilir. Üstelik indirme hızının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

Buda güzel bir artı olmuş.
    Sim kilidini kaldırmak için istersek sim kartını cep telefonuna takıp kilidi kaldırabiliriz. Windows olmazsa olmaz şart değil.

Hımm.. yani Windows olmadan da rahatlıkla kullanılabiliyor o zaman, çok iyi.

• Merhaba önceliklekle açmış olduğunuz bu forum sitesi için teşekkür ederim.Açmış olduğunuz konu başlığı doğrultusunda ki cihazdan aldım cihazı 2 adet program ile wifi üzerinden paylaşıma açmama rağmen wifi kopmaları yaşıyorum bunun bir pyöntemi varmı kopmaması için ne yapabilirim.
    Saygılar.
  • Merhaba
    Sisteminiz ile bilgi verir misiniz?
    Cihaz, işletim sistemi, kurulum nasıl yaptınız gibi vs.
    @doctur gördüğünde en azından size daha iyi fikirde verebilirdi.

• işletim sistemim win7 home prem.
    kullandığım prog.1'i virtual wifi router diğeri virtula router plus ikisinide aynı anda açıyor ve ikisinede aynı network name ve pass veriyorum sanki programlar birbirlerini tetikliyorlar ve bu sayede cep telefonumdaki  wifi açınca int çıkıyorum ve bağlanıyorum ama kopma çok oluyor fakat başka bir note book ile bağlamdığımda  paylaşımıma kopmadan kullanabiliyorum  ama amacım telefon ile int.çıkmak.
  • Hiçbir program kullanmadan mevcut 3G modemin internet bağlantısını ağ bağlantı merkezini kullanarak paylaşıma açıp cep telefonuyla da kopmadan bağlanabiliyorum.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .