Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

NTFS formatlı disk bölümlerine okuma ve yazma yetkisiyle erişim

Eğer aynı diskte birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız(çoklu önyükleme), NTFS formatlı disk bölümlerine sadece okuma değil aynı zamanda yazma yetkileriyle erişmek isteyebilirsiniz. Örnek MBR diskimiz:
Önce bölümlerin sürücülerini görmek için:
# gpart show -p

1.birincil bölüm: Windows 7 yüklü  =ada0s1
2.birincil bölüm: Freebsd 9.1 yüklü=ada0s2
3.extended DOS: Linux bölümleri =ada0s3
4.birincil bölüm: NTFS formatlı, işletim sistemi yüklü değil ve verilerimizi depoladığımız bölüm=ada0s4
Böyle bir sistemde Freebsd 9.1 yüklediğimizde ve root haklarıyla Dolphin'i açtığımızda sol bölümünde diskimizin tüm bölümlerini görebiliriz. Windows 7'nin yüklü olduğu 1.birincil bölümü ve verilerin bulunduğu 4.birincil bölümü tıkladığımızda bu bölümlerin bağlandığını ve içeriklerine ise sadece okuma izniyle erişebildiğimizi göreceğiz.
Önce porttan fusefs-ntfs 'i kuruyoruz:
# cd /usr/ports/sysutils/fusefs-ntfs/ && make install clean
fusefs-ntfs kurulumu bittikten sonra fuse.ko kernel modülünün başlangıçta yüklenmesi için /boot/loder.conf dosyasına şu satırları ekliyoruz:
fuse_load="YES"
fusefs uygulamasını başlangıçta çalıştırmak için /etc/rc.conf dosyasına aşağıdaki satırları ekliyoruz.
fusefs_enable="YES"
Sonra:
# Reboot
# mkdir /media/Win7
# mkdir /media/Data
# ntfs-3g /dev/ada0s1 /media/Win7
# ntfs-3g /dev/ada0s4 /media/Data
Artık NTFS formatlı 1.birincil ve 4.birincil bölümlere sırasıyla /media/Win7 ve /media/Data dizinlerinden okuma ve yazma yetkisiyle root Dolphin üzerinden erişebiliriz.
Sistemi her açışda bu disk bölümlerine otomatik olarak okuma ve yazma izniyle bağlanmak istersek /etc/fstab dosyasına şu satırları giriyoruz:
/dev/ada0s1     /media/Win7 ntfs rw,mountprog=/usr/local/bin/ntfs-3g,late 0 0
ve
/dev/ada0s4     /media/Data ntfs rw,mountprog=/usr/local/bin/ntfs-3g,late 0 0
Faydalı olması dileğiyle.
Kaynaklar:
http://linux-bsd-sharing.blogspot.com/2012/01/howto-mounting-ntfs-partition-in-write.html
http://pc-freak.net/blog/how-to-mount-ntfs-windows-xp-filesystem-on-freebsd-netbsd-openbsd/
http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=10720

Yorumlar

• Teşekkürler güzel ve faydalı bir yazı.
    Daha önce fusefs-ntfs kurulum ve ayarlamalarını yaptığım halde türkçe karakter sorunu yaşamıştım. Şimdi ise sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum. Farklı olan loader.conf 'a eklenen fuse_load="YES" ve fstab' a eklenen mountprog girdileri. Temel sistemimde türkçe idi. Önemli olan çalışması :)
  • Eğer Freebsd'yi türkçleştirmeden NTFS bölümlerine bağlanınca türkçe karakter sorunu yaşıyorsanız, burada anlatıldığı gibi Freebsd'yi türkçe yaparsanız karakter sorunu ortadan kalkıyor.
  • Hepsini aynen uyguladım herşey tamam ama Samsung 1TB USB NTFS formatlı diski bağalayamıyorum.
    root@:/home/kalkan1 # ntfs-3g /dev/da0p1 /media/Data
    fuse: failed to open fuse device: No such file or directory

bu hatayı alıyorum.
  • Sorun çözüldü arkadaşlar...
    /sbin/kldload fuse.ko

komutunu döndürüp
    ardından 
    ntfs-3g /dev/da0p1 /media/usb

komutunu verince masaüstüne USB adlı klasör simgesi geldi. Ve harici diskime OKUMA YAZMA yetkileriyle bağlandım.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .