Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

ext4 formatlı mantıksal disk bölümlerine sadece okuma yetkisiyle erişim

Eğer aynı diskte birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız(çoklu önyükleme), ext4 formatlı mantıksal disk bölümlerine sadece okuma yetkisiyle erişmek isteyebilirsiniz. Örnek MBR diskimiz:
# gpart show -p
komutuyla bölümlerin sürücülerini öğreniyoruz.(ada0s1, ada0s2, ada0s3, ada0s4, ada0s5, ada0s6, ada0s7, ada0s8)1.birincil bölüm: Windows 7 yüklü  =ada0s12.birincil bölüm: Freebsd 9.1 yüklü=ada0s23.extended DOS: Linux bölümleri =ada0s3   -linux-swap=ada0s5
> 1.mantıksal bölüm   -linux mint=ada0s6
> 2.     "              "   -arch linux=ada0s7
> 3.     "              "   -manjaro linux=ada0s8
>  4.     "              "4.birincil bölüm: NTFS formatlı, işletim sistemi yüklü değil ve verilerimizi depoladığımız bölüm=ada0s4Böyle bir sistemde Freebsd 9.1 yüklediğimizde ve root haklarıyla Dolphin'i açtığımızda sol bölümünde diskimizin tüm bölümlerini görebiliriz. Linux'ların yüklü olduğu bölümleri tıkladığımızda bu bölümlere bağlanamadığımızı göreceğiz.Önce porttan fusefs-ext4 'ü kuruyoruz:
# cd /usr/ports/sysutils/fusefs-ext4fuse/ ; make install clean
fusefs-ext4 kurulumu bittikten sonra fuse.ko kernel modülünün başlangıçta yüklenmesi için /boot/loader.conf dosyasına şu satırları ekliyoruz:
fuse_load="YES"
fusefs uygulamasını başlangıçta çalıştırmak için /etc/rc.conf dosyasına aşağıdaki satırları ekliyoruz.
fusefs_enable="YES"
Sonra:
# reboot
# mkdir /media/LinMint
# mkdir /media/LinArch
# mkdir /media/Manjaro
# ext4fuse /dev/ada0s6 /media/LinMint
# ext4fuse /dev/ada0s7 /media/LinArch
# ext4fuse /dev/ada0s8 /media/Manjaro
Artık ext4 formatlı ada0s6, ada0s7 ve ada0s8 mantıksal bölümlerine sırasıyla /media/LinMint, /media/LinArch ve /media/Manjaro dizinlerinden sadece okuma yetkisiyle root Dolphin üzerinden erişebiliriz. Bu bölümlerdeki dosyaları kopyalayıp Freebsd'nin yüklü olduğu bölüme yapıştırıp taşıdıktan sonra istersek dosyalarda düzenleme yapabiliriz.

Yorumlar

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .