Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

OpenBSD 5.3 sisteminde paket yönetimi

Bir OpenBSD sistemde kullanmak isteyebileceğiniz birçok 3.parti uygulama vardır. Bu yazılımları kolayca kurmak ve yönetmek, ve ek olarak bu yazılımların Openbsd politikaları ve amaçlarına uygun olmasını sağlamak için 3.parti uygulamalar OpenBSD'ye taşınmıştır.
Bu taşıma çabalarının sonucu olarak kuruluma hazır ikili paketler oluşmuştur. Paketler pkg* araçlarıyla kolayca yönetilebilir:
pkg_add


>yazılım paketlerini yükleme ve yükseltme(güncelleme) için yardımcı araç
pkg_delete


>önceden yüklenmiş yazılım paketlerini kaldırmak için bir yardımcı araç
pkg_info


>yazılım paketleri hakkında bilgi görüntülemek için bir yardımcı araç
pkg_create


>yazılım paketleri oluşturmak için bir yardımcı araç
Not: pkg_add, pkg_delete, pkg_info ve pkg_create yerine sırasıyla pkg add, pkg delete, pkg info ve pkg create kullanılabilir.
Her uygulama düzgün çalışması için bir ya da birden fazla uygulamanın yüklü olmasını gerektirebilir. Buna o uygulamanın bağımlılıkları denir.Bu şekilde bir bağımlılık ağacı oluşur.Paketler .tgz uzantılı dosyalar şeklinde olup birçok ek paketleme bilgilerini içerir. Bu bilgiler pkg add tarafından çeşitli amaçlar için kullanılır:
-Fark kontrolü: Paket halihazırda zaten yüklü mü? Veya diğer yüklü paketler ya da dosya adlarıyla çakışma var mı?
-Sistemde henüz mevcut olmayan bağımlılıkları, paket kurulumu devem etmeden önce, otomatik olarak alır ve kurar.
-Paketler hakkındaki bilgi, merkezi bir depoda saklanır. Bu depo varsayılan olarak /var/db/pkg/ dir. Bu,  paketin kendisi silinmeden önce bağımlılıklarının silinmesini önleyecektir. Böylece dikkatsiz bir kullanıcı tarafından bir uygulamanın yanlışlıkla bozulması engellenmiş olur.
PKG_PATH oluşturmak
PKG_PATH ortam değişkenini kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Bu değişken paketleri çekebileceğiniz ve istediğiniz konumu belirler. Böylece pkg_add  kurmak istediğiniz herhangi bir paket için otomatik olarak o konuma bakarak bu paketi ve onun gerekli bağımlılıklarını otomatik olarak o konumdan alır ve kurar.
Paketleri alabileceğimiz mümkün olan konumlar:
1- /mnt/cdrom dizinine bağladığımız CDROM'dan almak
$ export PKG_PATH=/mnt/cdrom/5.3/packages/`machine -a`/

2- Yakın bir FTP yansıdan almak
$ export PKG_PATH=ftp://your.ftp.mirror/pub/OpenBSD/5.3/packages/`machine -a`/
Yukardaki aynı satırları ~/.profile dosyanıza eklemeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca aralarına iki nokta üst üste işareti koyarak çok sayıda konum belirtebilirsiniz. PKG_PATH içinde ilk girdi başarısız olursa sonrakiler sırasıyla paket bulunana dek denenir. Tüm girdiler başarısız olursa bir hata mesajı üretilir.
Yukardaki komut satırında machine 'nin kullanıldığına dikkat edin. Bu kullandığınız OpenBSD platformunu (amd64 ya dai386) otomatik olarak yerleştirir. Eğer anlık depo kullanacaksanız "5.3" yerine "snapshots" koyacaksınız.
Yeni paket kurmak
Paketleri yüklemek için, pkg_add aracı kullanılır.Eğer PKG_PATH ortma değişkenini kendinize göre ayarladıysanız paket ismiyle birlikte pkg_add komutunu çağırabilirsiniz:
$ sudo pkg_add -v screen-4.0.3p1
Bu örnekteki -v bayrağı daha ayrıntılı çıktı almak için kullanılmıştır. Bu seçenek çok gerekli değildir fakat hata ayıklama için yararlı olduğu gibi pkg_add 'nin nasıl çalıştığı konusunda daha fazla fikir verir. Çoklu -v bayrakları belirtmek (-vv gibi) daha da ayrıntılı bir çıktı üretecektir.
pkg_add i interaktif (etkileşimli) modda kullanma:
pkg_add aracının -i bayrağı ile çağrıldığında etkin olan bir interaktif modu vardır. Önceden bir paketin sürüm numarasını bilmiyorsanız deneyebilirsiniz:
$ sudo pkg_add -i screen
Ambiguous: screen could be screen-4.0.3p3 screen-4.0.3p3-shm
Choose one package
         0: <none>
         1: screen-4.0.3p3
         2: screen-4.0.3p3-shm
Your choice: 1
screen-4.0.3p3: complete
</none>
Tek bir satırda birden fazla paket adlarını belirtmek mümkündür. Böylece hepsinin mümkün olan tüm bağımlılıklarıyla birlikte bir kezde kurulması mümkündür.
Bazı nedenlerden dolayı PKG_PATH kullanmamaya kararlıysanız komut satırında paketin mutlak konumunu belirtmek de mümkündür.Bu mutlak konum yerel bir yol, FTP, HTTP ya da SCP konumlarına bağlanan URL ler olabilir:
$ sudo pkg_add ftp://ftp.openbsd.org/pub/OpenBSD/5.3/packages/`machine -a`/screen-4.0.3p3.tgz
Tam dosya adına -tgz sonekinin eklendiğine dikkat edin. Önceki örnekde bu pkg_add tarafından otomatik olarak doldurulduğu için eklenmemiştir.
Güvenliğiniz için, eğer daha önce bir paket yüklenmiş  ve kaldırılmış ise pkg_add ile aynı paket yeniden kurulurken  pkg_add değiştirilmiş yapılandırma dosyasının üzerine yazmaz. Bunun yerine -v bayrağını kullanmak koşuluyla durum hakkında size bilgi verecektir.
Kurulmuş paketleri listeleme
pkg_info  yardımcı programını kullanarak yüklü paketlerin bir listesini görebilirsiniz.
$ pkg_info
Kurulu paket adı verildiğinde, pkg_info belirli paket hakkında daha ayrıntılı bilgi gösterecektir:
$ pkg_info kurulu_paket_adı
Kurulu paketleri güncelleme
$ sudo pkg_add -u paket_adı
-u bayrağı kurulu paketi bağımlılıklarıyla birlikte günceller. Paket adı olmadan tek başına -u bayrağı kurulu tüm paketleri güncellemeye çalışır. -u anahtarı PKG_PATH ortam değişkenine bağlıdır. Bu ayarlanmamışsa pkg_add aracının güncellemeleri bulması mümkün olmayacaktır.
Eğer güncellenmiş eski sürüme ait bir yapılandırma dosyası varsa, varsayılan olarak bu dosya değitirilip üzerine yazılmaz. Bu yapılandırma dosyasını da değiştirmek istiyorsanız pkg_add aracını -c bayrağıyla kullanmalısınız:
$ sudo pkg_add -u -c paket_adı
Kurulu paketleri kaldırma
Bir paketi kaldırmak için pkg_info tarafından gösterildiği şekli ile paketin doğru adını girerek pkg_delete aracını kullanabilirsiniz. pkg_delete aracında -v bayrağını kullanarak daha ayrıntılı çıktı alabilirsiniz.
$ sudo pkg_delete paket_adı
veya
$ sudo pkg_delete -v paket_adı
pkg_delete 'nin genellikle tek başına tam adı bulması mümkün olduğu için genellikle paket adlarıyla birlikte versiyon numaralarını belirtmek gerekli değildir. Eğer belirtilen ada sahip birden fazla kurulu paketler yüzünden bir belirsizlik varsa tam paket adını belirtmeniz ancak o zaman gerekebilir.
Güvenlik nedeniyle pkg_delete daha önceden değiştirilmişse  yapılandırma dosyalarını kaldırmayacaktır. Bunun yerine durum hakkında bilgi verecektir. Bu yapılandırma dosyalarının otomatik olarak kaldırılmasını istiyorsanız,-c bayrağını kullanarabilirsiniz.
Eksik paket yükleme veya kaldırma
Bazı durumlarda, diğer dosyalar ile çatışma nedeniyle bir paket tam yüklenmeyebilir ya da tam kaldırılmayabilir. Bu durum paketin kurulumu sırasında yanlşlıkla CTRL+C tuşlarına basıldığında da olabilir. Eksik yükleme paket adının önüne "partial" (kısmi) kelimesi getirilerek işaretlenir.
Faydalı olması dileğiyle.
Kaynaklar
http://www.openbsd.org/faq/faq15.html

Yorumlar

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .