Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD UNIX midir?

mono2mono2 117
Haziran 2016 düzenlendi Diğer
Hocam BSD UNIX'mi oluyor ?

***Editörün notu: Bu bölünmüş bir konudur.***

Yorumlar

• @Lock yazan:
    Hocam BSD UNIX'mi oluyor ?

Bu konu size yardımcı olacaktır ve kafanıza takılan diğer soruları da bulabileceğinizi umuyorum. Kendimden bir not düşmek isterim. BSD Unix kodlarıyla başlatılmış berkley üniversitesindeki öğrenciler tarafından yazılmıştır. Fakat şimdiki BSDnin kodlarının %90'nının unixten farklı olduğunu bir makalede okumuştum. Ama linuxdan daha unix olduğu da bir gerçek :) Ayrıca Unix işletim sistemi olarak da halen devam etmektedir.( Unix Resmi Sitesi )
    Link : BSD ve Linux Hakkında
  • Ben kendi bildiğimi söyleyeyim ne kadarı doğru bilmiyorum ama :)  Ben şöyle biliyorum.2 tür unix var.Birincisi System V.Bu Gerçek unix dedikleri.İkincisi BSD şu anda içindeki System V kodu ya çok az yada yok.System V kodu yok diye unix değilmi demeliyiz veya System V BSD den daha mı fazla Unix.FreeBSD'nin sitesinde BSD UNIX diye geçiyor.Kafam karıştı :D(
  • Bu konu biraz karışık gibi duruyor o yüzden ana sitede ki BSD nedir? yazısını buraya da aldım, BSD kesinlikle bir UNIX değildir diyor. :D(  

Maceraya hazır mısın? Bir BSD almaz mısın!
  • @Felasife yazan:
    Bu konu biraz karışık gibi duruyor o yüzden ana sitede ki BSD nedir? yazısını buraya da aldım, BSD kesinlikle bir UNIX değildir diyor. :D(

Üstad benim dediğim yere çıkıyor konu işte berkley üniversitesindeki öğrenciler bsd kodlarını alıp %90nını değiştirdiler. Unix türevi olmasının sebebi Unix tabanıyla başlanmasıdır.Fakat daha sonradan neredeyse kodların tamamı değiştirilmiştir ve BSD tabanı ortaya çıkarılmıştır.
  • Açtığınız konu bu konuda yeterli bilgi veriyor teşekkürler Felasife
  • İkinizede rica ederim, kolay gelsin. :o)

Maceraya hazır mısın? Bir BSD almaz mısın!
  • Unix'in halen devam ettiğini yazmış Devtürk. Peki Unix devam ediyorsa neden BSD'ler , Linux'lar çıktı ortaya? Unix ev kullanıcıları için uygun değil mi?
  • 12 Haz 2017 - 05:40 düzenlendi
    Unix'in halen devam ettiğini yazmış Devtürk. Peki Unix devam ediyorsa neden BSD'ler , Linux'lar çıktı ortaya? Unix ev kullanıcıları için uygun değil mi?
    UNIX icat edildikten sonra kaynak kodu alınarak BSD ortaya çıkarıldı. Sonra da BSD bu kodları yeniden yazdı. Bununla beraber sahipli yazılım IBM , HP , Microsoft UNIX versiyonları çıktı. Hala HP-UX ve IBM AIX var ... Bir model ortaya konmuş ancak şirket olarak devam ettirmek başkalarına düşmüş ... Mac OS ve GNU/Linux ise şu an son kullanıcıya en yakın UNIX modelinde sistemler
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .