Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

FreeBSD 9.1 – bootonly.iso ile Network Üzerinden Kurulum

FreeBSD 9.1′in bootonly ISO’su yaklaşık 140 MB ebatında olduğu için hızlıca CD’den çalışan bir FreeBSD sistem elde etmek için full kuruluma göre epey ideal.
Aynı zamanda sistemi boot ettikten sonra network üzerinden (ftp vs.) tam kurulum da yapabiliyorsunuz. Normal kurulumdan tek farkı sistem için gerekli dosyaları media yerine internetten almak olduğundan, hem minimal kurulumlar için hem de uzun uzadıya cd ya da dvd imajları ile uğraşmak zorunda kalmadığınız için pratik bir yol.  Bu yüzden FreeBSD kurmam icap ettiğinde hep bootonly iso’su üzerinden kurulum yapıyorum. Sizin de benzer bir ihtiyacınız varsa aşağıdaki yönergeleri izleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Download Bootonly ISO


Öncelikli olarak FreeBSD’nin son sürümüne ait bootonly iso’sunu download ediyoruz. Şu anki son sürüm FreeBSD 9.1′dir ancak güncel sürüm olup olmadığını http://www.freebsd.org/where.html adresinden kontrol etmenizi öneririm. 9.1′e ait iso dosyalarını ise işlemci mimarinize uygun olarak aşağıdaki alternatif linklerden birisinden erişebilirsiniz.
i386
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/i386/i386/ISO-IMAGES/9.1/FreeBSD-9.1-RELEASE-i386-bootonly.iso
amd64 (x86-64)
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/amd64/amd64/ISO-IMAGES/9.1/FreeBSD-9.1-RELEASE-amd64-bootonly.iso
Uygun iso imajını indirdikten ve cd’ye (ya da usb’ye) yazdıktan sonra sistemi bu cd üzerinden boot ediyoruz.

Kurulum


Sistem ilk boot edildiğinde aşağıdaki splash screen gelir. Bu ekranda 1′e ya da entera basarak boot işlemini başlatıyoruz:
1.1
1-FreeBSD_Boot.png

İkinci ekran olarak, kurulum mu yapmak istediğinizi ya da Live CD olarak mı çalıştırmak istediğinizi soran aşağıdaki ekran gelir; biz kurulum yapacağımız için bu ekranda “Install”‘u seçiyoruz.
1.2
2-FreeBSD_Insall_or_LiveCD1.png
1.3′de görülen ekrana Yes diyerek, klavye dilini seçeceğimizi söylüyoruz:
1.3
3-FreeBSD_KeyMapping.png
Sonrasında gelen ekrandan, Turkish ISO-8859-9′u seçiyoruz.
1.4
4-FreeBSD_KeyMapping2.png
Bir sonra, sistemin hostname’ini belirleyeceğimiz 1.5′de görülen ekran gelir:
1.5
5-FreeBSD_Hostname.png
Hostname tanımlamasından sonra, opsiyonel komponentleri listeleyen ve hangilerini kurmak istediğimizi soran aşağıdaki ekran görüntülenecektir. Sistem default olarak games ve ports’u kurmayı önerse de ben sistemi mimimal olarak kurduğumdan dolyı bu kısımda hiç bir şey seçmiyorum:
1.6
6-FreeBSD_Optional_Components.png
Şimdiki ekran, kurulumu network üzerinden yapacağımız için öncelikli olarak gereksinim duyulan network yapılandırmasına giriş ekranıdır:
1.7
7-FreeBSD_Network_Installation.png
Yukarıdaki ekrana OK dediktek sonra, hangi ağ arayüzünü etkinleştirmek istediğiniz sorulur; benim sistemimde bir interface olduğu için fazla seçeneğim yok:
1.8
8-FreeBSD_Network_Configurarion1.png
Daha sonrasında,  1.9′da görüldüğü gibi interface üzerinde IPv4′ü etkinleştirmek isteyip istemediğimiz sorulur. Buna elbette “Yes” diyoruz:
1.9
9-FreeBSD_Network_Configurarion2.png
IPv4′ü etkinleştirdiğiniz zaman, IP tanımlamasının DHCP üzerinden mi yapacağımız sorulur. Bu aşamada, eğer networkte DHCP servisi var ise aşağıdaki gibi “Yes” diyebilirsiniz. Ancak DHCP olmaması durumunda bu ekrana “No” demeli ve 1.10.1 no’lu  ekranda bahsedilen manual tanımlama kısmına geçmelisiniz:
1.10
10-FreeBSD_Network_Configurarion3_DHCP.png
Yukarıdaki ekrana “No” derseniz karşınıza IP yapılandırmasını manual olarak yapabilmeye olanak sağlayan aşağıdaki ekran gelecektir. Burada kendi ip bilgilerinizi girdikten sonra Ok diyebilisiniz:
1.10.1
10.1-FreeBSD_Network_Configurarion3_MANUAL.png
IPv4 ile ilgili ayarların tamamlanmasından sonra, bir de IPv6′yı etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur ki IPv6 kullanmıyorsanız bu kısma NO diyebilirsiniz.
1.11
11-FreeBSD_Network_Configurarion4.png
Networking ile ilgili son olarak 1.12′de görülen DNS tanımlama ekranı gelir. Ben google dns’lerini kullandığım için bu şekilde dolduruyorum:
1.12
12-FreeBSD_Network_Configurarion5.png
Ağ yapılandırması tamamlandıktan sonra, dosyaların indirileceği sunucuyu seçmemizi isteyen aşağıdaki ekran gelecektir. Burada kendinize lokasyon olarak en yakın sunucuyu seçebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda mirror sunucularda sorun olabiliyor; bu nedenle garanti olması açısından 1.13′de görüldüğü gibi Main Site’ı seçebilirsiniz.
1.13
13-FreeBSD_Mirror_Selection.png
Kurulumun bu aşamasında disk partitioning ile ilgili işlemler yapılmaktadır. Bu kısımda disk yapılandırmasını manual yapabileceğiniz gibi otomatik olarak yapılandırılması için “Guided” seçeneğini seçebilirsiniz.
1.14
14-FreeBSD_Partitioning.png
Ardından, 1.15′de görüldüğü gibi kurulum için diskin tümünü mü yoksa belli bir bölümünü mü kullanmak istediğinizi sonra ekran gelir. Diskinizde başka bir OS yoksa burada “Entire Disk” seçeneğinden gidebilirsiniz.
1.15
15-FreeBSD_Partition.png
Sonrasında da diskin ne şekilde bölümlendirileceğini gösteren ve değişiklik yapmanıza izin veren aşağıdaki ekran gelir. Tanımlamalar otomatik yapılmış olduğu için “Finish” ile devam edelim. (Diski kendinize göre bölümlemek istiyorsanız, önce varolan bölümleri silmeli sonrasında istediğiniz şekilde oluşturmalısınız.)
1.16
16-FreeBSD_Partition_Editor.png
Şimdi de 1.17′de görüldüğü üzre, yapılandırmanın onaylanmasını istenecektir. Burada “Commit” diyoruz.
1.17
17-FreeBSD_Partition_Editor2.png
Disk ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra gerekli dosyaların internetten indirilmesine başlanacaktır:
1.18
18-FreeBSD_Fetching_Distribution.png
Download işlemleri bittikten sonra 1.19′da görülen ve sistemin root password’ünün belirleneceği bölüme gelinir. Burada şifre tanımlamanızı gerçekleştirin.
1.19
19-FreeBSD_Password1.png
Ardından, sistem saatinin set edileceği ekran gelecektir. Tersi bir durum yoksa genelde lokal saati kullanacağımız için aşağıdaki soruya “NO” diyoruz:
1.20
20-FreeBSD_UTC.png
Sonrasında da, şekil 1.21′de görüldüğü gibi timezone’u seçmemizi isteyen ekran gelecektir. Türkiye için önce Europe’u seçiyoruz:
1.21
21-FreeBSD_TimeZone_Selector11.png
Sonrasında da listenin sonlarındaki Turkey’i:
1.22
22-FreeBSD_TimeZone_Selector2.png
Ardından seçimimizi onaylıyoruz:
1.23
23-FreeBSD_TimeZone_Selector3.png
Kurulumun bu aşamasında, hangi servisleri kurmak istediğinizi soran 1.24′deki ekran gelir. Burada istediğiniz servisleri seçebilirsiniz:
1.24
24-FreeBSD_System_Configuration.png
Sonrasında, crash dump loglarının devreye almak isteip istemediğinizi sonra ekran gelir. Crash dump /var altında çok fazla disk alanı kaplayacağı için özel bir nedeniniz yoksa burada “No” diyebilirsiniz.
1.25
25-FreeBSD_Dumpdev_Configuration.png
Şimdi de, sisteme yeni bir kullanıcı eklemek için useradd ekranı gelecektir. FreeBSD sistemlerde sshd default olarak root üzerinden logine izin vermediği için bu aşamada bir kullanıcı açıp kullanıcıyı wheel grubuna eklemeniz yerinde olacaktır.
1.26
26-FreeBSD_Add_User.png
Kullanıcımızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi oluşturalım. Login group kısmında kullanıcıyı wheel grubuna dahil etmeyi unutmayın.
1.27
27-FreeBSD_Add_User2.png
Kullanıcı tanımlamasından sonra, kurulumun final yapılandırma bölümüne geliyoruz. Burada Exit diyerek kurulumu tamamlayabiliriz.
1.28
28-FreeBSD_Final_Configuration.png
Yukarıdaki ekrana exit dediğiniz zaman, 1.29′da görüldüğü gibi final olarak shell üzerinden manual yapılandırma yapmak isteyip istemediğimizi soran bir ekran daha gelir. Burada da “No” diyoruz.
1.29
29-FreeBSD_Manual_Configuration.png
Kurulumun son aşaması sistemi reboot etmektir:
1.30
30-FreeBSD_Reboot.png
Bu şekilde FreeBSD 9.1′i network üzerinden kurmuş oluyoruz. FreeBSD kurulumu ile ilgili detaylı bilgi için handbook’a göz atabilirsiniz:
http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/bsdinstall.html 
Kaynak: http://www.syslogs.org * Böyle bir rehber hazırladığı için Sn. Çağrı beye çok teşekkür ederiz, gerçekten koca bir iso indirmek yerine 140 MB lık bir iso indirmekte hiç fena fikir değil. ::D)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

 • Eline sağlık @Felasife. Ben de kota ve zaman sorunumdan dolayı kurulumlarda hep CD/DVD'yi seçmişimdir.
 • Rica ederim, bende niyeyse kaç yıldır CD/DVD okuyucuları kullanamıyorum, bir kaç kere kullanıyorum sonrada bozulup gidiyorlar evde 3 makine var hepsinde de öyle oldu şaştım kaldım yani. :D(
  Bereket USB bellekler varda işimizi bir şekilde görüyoruz yoksa telef olup gideceğim.

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
 • Kurulumu yapabiliyorum ama şu yapılandırmayı bir türlü yapamıyorum.
  Yapılandırma için bilgiler var ama hepsi bir arada değil dağınık bir şekilde ve güncellemek lazım.
  Bizimde Bsd kullanmamız için lütfen şu kurulumdan sonra yapılandırma ile ilgili dökümanları güncel bir şekilde bir araya toplayın!
  Freebsd 9.2 final çıktı çıkmak üzere! sayenizde bizde kullanalım.
  Sevgiler.
 • Belgelendirme olayı olsa elbette iyi olur bende çok sevinirim ama malum sayımız çok az + dil sorunu var, neticede zor ve emek isteyen işler.
  Güncellik olayı her zaman sorun olmaz zira ben bazen fi tarihli bir belgeden bile çok yararlanmışımdır, ama eski bilgide vardır elbet.
  Abi sen yapılandırma derken ne gibi bir yapılandırmadan bahsediyorsun ben onu tam anlamadım? o yüzden ne istediğini madde madde yaz bence.
  Öte yandan PCBSD de kötü değil ki ben bile mesela 4-5 aydır full biçimde PCBSD kullanıyorum, FreeBSD yi aramıyorum, neticede aynı işleri yapıyorum fark etmiyor. 
  9.2 çıkınca kurarım gene ama bence abi sen PCBSD kurabiliyorsan yola onunla da devam edebilirsin, kendini çokta zorlama derim (son cümlenin işe yaramayacağını biliyorum :D )
  Neyse dediğim gibi isteklerini tek tek belirt, hatta yeni bir konu aç oradan bakalım. :)

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
 • Ben yeni konu açmak yerine buradan kurulum belgesinin altından devam etmek istiyorum  siz gerek görürseneiz konuyu bölebilirsiniz.
  Kurulum sırasına sayfayı cep telefonundan takip etmek kolay olabilir.
  1)Deponun aktif hale getirilmesi 9.1 de depo çalışmıyordu.
  2)Güncelleme ve Ports kurulumu.
  3)Xorg kurulumu.
  4)Ekran kartı kurulumu (nvidia)
  5)Masaüstü kurulumu (Kde)
  6)rc.conf - fstab ve boot/loader.conf dosyalarının düzenlenmesi.
  7)Compat dizini oluşmama sorunu.
  8)Flashplayer ve firefox kurulumu.
  9)Yerelleştirme.
  Aklıma gelen bunlar eksik olanları siz tamamlarsınız, PCBSD beni sarmadı  illaki FreeBSD olursa!
 • Abi bu dediklerine 9.2 FreeBSD final çıkınca yeniden bakarız, artık ne zaman kurulum yaparım onuda bilmiyorum ama yaparsam not amaya çalışırım.
  Öteki türlü bu dediklerini 9.x ler ile bizler zaten verdik hep, sende az/çok biliyorsun bilmesen bu maddeleri yazamazdın :D  
  9.2 nin kurulumuda kullanımıda önceki 9.x lerden çok farklı değil, en büyük yenilikte pkgng paket sistemi olacak ki işler daha kolay olacak.
  Geriye kalan conf dosyalarını ayarı için (ben gene dediğimdeyim) de PCBSD nin dosyaları lazımdır.
  /etc
  /usr/local/etc
  /boot/loader.conf
  PCBSD nin bu dizinlerini saklamalısın, FreeBSD de işine yarayabilir.

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
 • network üzerinden kurulum hele de internet hızın iyise çok yararlı birşey. Rehber için teşekkürler Felasife. yalnız birşeyi netleştirmek isterim. Yanlış olduğundan dolayı değil , sadece yanlış anlaşılabilir. 1.10.1 nolu resimdeki ip bilgileri iç lokalde kalan makinanızın statik ip'sidir. Kurulum sırasında bu ayarlarının nasıl yapılacağına emin olmazsak DHCP olarak devam edildi mi makinaya otomatik ip verilir. Nitekim bunu bir önceki resimde paylaşmışsın :)
 • Rehber bana ait olmadığı için hazırlayan arkadaşımız, o noktayıda detaylı vermiş, yoksa ben direk 1.10 resimde ki gibi der geçer giderdim :D
  Ama dediğin gibi o noktayı unutmamak gerek, önemli elbette.

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
 • @Felasife , bende atladım o noktayı zaten :D
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .