Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

ZFS Dosya Sistemi üzerine FreeBSD Kurulumu

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Güzel bir çalışma. Elinize sağlık. ZFS dosya sistemini gerçekten ben de çok merak ediyorum. Fakat ,5 yıl önce aldığım
    AMD çift çekirdekli 2GB RAM'lı 160GB SATA I HDD'li emektar dizüstü bilgisayarım bu yükü kaldırabilir mi? acaba diyorum.
  • Bence kaldırır kurulum filan da sorun olmaz ama yoğun ram kullanımın da filan belki sıkıntı çıkabilir, ama tam ne olur bilemiyorum tabii.
    Bende ATI'li diğer makineme FreeBSD kuracağım acaba ZFS li mi denesem bilemedim, komutlar biraz uğraştıracak gibi fakat böyle güzel bir rehber varken de içimde ki seste dene diyor :D
    Neyse disk silme işlemi bitsin (uzun sürüyor biraz silme işi) yarın belli olur artık gerisi, gerçi işlerimde var, çok vakitte ayıramayacağım ama başlanmış iş bitmişten sayılırmış, haydi bakalım.
    EK:
    ZFS den vazgeçtim maalesef, UFS ile kuruluma başladım ki buda zorlu bir süreç olacak, zira derleyerek clang ile kuracağım, ATI sorun çıkartmazsa gayet güzel olacak.

• Çok güzel bir rehber Hasan Alp İnan'a teşekkürler...
  • Çok aç gözlü bir dosya sistemi. Diskimin tamamını istiyor. Bölüme kurulmuyor.
  • Evet aç gözlü biraz.
    @doctur istersen buraya bakabilirsin sn. İsmail yenigul belki çözebilir bu sorunu ama bir daha denemem olmayınca cevap verememiştim yardım isteğine.

• Merhabalar,
    Döküman için gerçekten teşekkürler. 
    Ben sanallarda mümkünce test amaçlı ZFS kullanıyorum. Fakat sunucularda gerçek olarak kullanmaya başlayamadım açıkçası. Özellikle yoğun servis çalışan sunucularda ZFS performansını çok merak ediyorum.
    ZFS'in beni en çok kendine bağlayan özelliği sanırım fsck'dan kurtuluyor olmamız. 
    Bir de farklı dökümanda, poolda yer alan her TB için 20gb ram önerilmiş. Bunun dışında gerçek zamanlı kullanan var ise yorum yapabilirler ise çok sevinirim.
    Sevgiler..
  • Evet fsck olmuyor bunda geçen fstab da yaptığım değişikliği unutunca makine açılmamıştı, single user mod da fsck yapamadan direk fstab 'ı düzenledim ve exit deyince sistem açıldı.
    UFS bu noktada illa fsck istiyor, sonra mount filan.
    Ama tabii ZFS ev kullanıcı için bence bayağı bir lüks, 320gb lık diske sadece PCBSD kurmak zorunda kalmıştım.
    Performansa gelince UFS ile aralarında sanırım bir fark yok, gerçi ben yazdan beridir kullandığım için fark kısmını pek kıyaslayamıyorum.
    20gb ram maşallah :D

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .