Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Parted Magic - Türkçe

e7cBApk.gif

P

arted Magic artık yeni bir döneme girmiş bulunuyor diyebiliriz, bunlardan en önemlileride Türkçe dil desteğinin de eklenmiş olmasıdır, artık Parted Magic 2013_08_10 sürümünden sonra Türkçe kullanılabilir, açılıştaki boot menu ekranından Language den seçilebilir.
Sistem tam Türkçe olmasada, dil bilmeyenler için genede idare edecektir.
Diğer bir hususta Parted Magic artık ücretli bir yapıya geçmiş durumdadır, son sürümü indirmek için $4.99 gibi cüzi bir ücret istemektedir.
Daha eski sürümleri sourceforge.net 'ten indirilebiliyor.
Bkz. http://sourceforge.net/projects/partedmagic/files/Stable/
Geliştiricisi buna boş vakitlerinde uğraşmadığını aksine tam gün uğraş verdiğinden filan bahsediyor ki bir takım maliyetlerde söz konusuymuş.
Tabii bu kadar indirilen kullanılan bir sistemin yüklü bir maliyetide olmalı, öte yandan geliştiriciside tam gün uğraş vermenin etkilerini de daha net göreceksiniz diyor.
Parted Magic 'i bilmeyenler için kısaca system rescue dedikleri yani sistem kurtarma CD sidir diyebiliriz.
İçinde disk bölümlemeden silmeye, veri kurtarmaya, virüs taramaya, grub düzenlemeye, sistem yedeklemeye yüzün üzerinde irili ufaklı bir sürü uygulaya sahiptir.
Ram den çalışan yapısı ile diske hiç kurulmadan çalışabilir, boyutu ise yıllar içinde eklenen programlar sayesinde 300MB tı geçmiştir..
CD/DVD ve USB den çalışabilir ayrıca pxe ağdan boot edilebilir kısacası her türlü kullanım şekli vardır.
Anasayfası: http://partedmagic.com
Proje/İndirme sayfası: http://sourceforge.net/projects/partedmagic/
k4rfjSI.png
R00e8o0.png
X9BgiLZ.png

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Türkçenin de açık kaynak yazılımlar içerisinde kendine yakışır bi yer edinmesini canı gönülden destekliyorum. Birçok açık kaynak yazılımda türkçe dil desteği mevcut. Fakat benim en çok yadırgadığım ne olursa olsun açık kaynak yazılımların geliştirilip bir ticari mal gibi pazarlanmasıdır. Bu olayı çözebilmiş değilim. :D(
  • Gerçekten de PMagic'i çok severek kullanıyordum, türkçe olmasıyla daha da güzel oldu.
  • @DEVTURK yazan:
    .. Bu olayı çözebilmiş değilim. :D(

Bu birazda açık kaynak = bedava kavramından dolayı karışıyor oysa GNU/GPL lisansı buna engel değil, yani ücretli de verebilirsiniz diyor-ki böyle yazılımlarda var zaten- özetle açık kaynağı bedava kavramından çıkarmak gerek.
    @cokomoko
    Evet daha bi güzel olmuş. :)

• Peki bu ticari maksatla satılan yazılımları ücretle alıp üzerinde değişiklikler yapıp biz de dağıtımımızı yapabilir miyiz yani bunu engellemiyorlarsa tmm sorun yok. Ama burada da bir sınır getiriyorlar, yazılıma erişim kıstlılığı getiriliyor ise bu özgür yazılım felsefesine aykırı olur diye düşünüyorum:D( Haksız mıyım?
  • Yo onu engellemez yani kendi dağıtımı yapabilirsin ama belli kritereri var elbet onlara dokunamazsın, neticede GNU/GPL ninde sınırları var, lakin kod'lara ulaşabilmen gerek.
    "yazılıma erişim kıstlılığı getiriliyor ise .." bu olay eğer ücretiyse tabiki de erişime kısıtlama getirebilir, felsefeye aykırı değil bildiğim, bu konularda en esnek lisans BSD lisansıdır diyebiliriz, istersen alıp kodları kapatabilirsiniz bile fakat GNU/GPL buna izin vermez mesela.
    Neyse ben hiç sevemedim bu lisans işlerini ama bir şekilde de çarkların dönmesi gerek. :)

• Parted Magic'in kendi sayfasında belirtildiği gibi:
    Parted Magic özgür yazılımdır. Bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için, bunu okuyun.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .