Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Enlightenment Hakkında

Enlightenment masaüstü yöneticisi hakkında biraz bilgi edinebilir miyim sizlerden?
LXDE ile nasıl bir kıyaslama yapılabilir? Şöyleki LXDE çok düşük kaynak kullanımı ile ünlü ve hakikatende öyle hali hazırda kullanmaktayım. Fakat Enlightenmente baktığımda kde ve gnome gibi çok canlı bir masaüstü yönetcisi olarak gördüm bu yüzden görselliği hoşuma gitti. Ama benim için kaynak kullanım miktarı da bir okadar önemli.Hızlılık ve karalılığı nasıldır? KDE ve Gnome kadar Ram gereksinimi ister mi? Eski bilgisayarlar için önerir misiniz? Öneri ve görüşleriniz nelerdir? OpenBSD ile yükleyeceğim. Şimdiden teşekkürler...

Yorumlar

• Bildiğim kadarıyla Enlightenment 'te hafif siklet bir masaüstü, Lxde den çok farklı olacağını sanmıyorum ama kullanımı biraz tuhaf olan bir masaüstü, geçmişte denemiştim kullanmak zor geldiği için derhal kaldırmıştım. :D ama bu yıllar önceydi köprünün altından çok sular geçti, neticede Lxde daha bir masaüstü bana göre, Enlightenment ise fantastik diyebilirim.
    Eski bilgisayarlar için düşünülebilir elbette, OpenBSD konusunda bilgim yok desteği varsa kurulabilir tabii.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Enlightenment Lxde'den daha hafiftir, eski bilgisayarlar için büyük bir nimettir hatta bildiğim kadarıyla mobildede kullanılabiliyormuş.Benim bildiğim iki çeşidi var biri e17 öbürü e16.e17 daha gelişmiş ve basittir çeşitli modülleri(ses,ağ,cpu ölçekleme vs) var, ayarlar panelinden istediğiniz modüllerin başlangıçta çalışıp çalışmamasını ayarlayabiliyorsunuz.Enlightenment görsel efekt olarak da iyidir, hızlıdır zaten linux tarafında da e17 tabanlı Bodhi var, bir de Snowlinux,Macpup vs. dağıtımlar var.Ram gereksinimi benim Arch Linux 64bit üzerinde 150-200mb arasıdır ki, bunun bsd'lerde daha da aşağıda olacağını tahmin ediyorum,32bit kurulumda bu kullanım oranı daha da aşağıya düşebilir.Pcbsd'ye de kurmuştum e17 ancak bazen açılıyor bazen açılmıyor, oturumdan atıyordu.
  • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  • Enlightenment BSD lisansı ile dağıtılıyor.Ayrıca hafif olmasına rağmen oldukça görsel bir masaüstü.Lxde ve Xfce ile kıyaslanamaz.Efektler ve göresellik KDE ve Gnome'a yakın düzeyde.Denemenizi öneririm.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .