Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Mysql-server50 nasil kurulur.

Mysql-server50 destegi bitti. Kurulum yaparken sorun cikartiyor artik ama eski kurulmus olanlarda da sikinti olmadan calismaya devam ediyor. Bunu manual olarak nasil kurabilirim. Bir fikri olan var mi..

Yorumlar

• Not: FreeBSD 7.2'de kurulu msql-server50 var. Onu BSD 10'a aktarabilir miyim?
  • Hariçten derleme yoluyla derleyebilirsin diyeceğim ama dediğin gibi desteği bittiyse bağımlılık sorunları illaki çıkartacaktır.
    Örn. 7.2 de bulunan
    /usr/ports/databases/mysql5-server dizinini 10.0 ev dizinine taşı ve oradan dene istersen.
    Yapmaya çalıştığın şey mysql55 ile hiç olmuyor mu, sorun nedir?

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • eskiden kullanılan var/db/mysql 5.0 içerisindeki dosyaları mysql 5.5 içerisine atınca versiyon uyumsuzluğundan çalışmıyor. Acaba 5.0'a navicattan bağlanıp eski veritabanlarını yedekleyip 5.5'e .sql olarak okutabilir miyim? Birde 5.5 kurunca root olarak bağlanma izni verilmiyor başkası bağlanması için izinleri ayarlamanın bir yolu var mıdır?
  • Navicati bilmiyorum ama Mysql 5.5 de mesela parola/giriş sorunu oluyor mu?
    Yani konsoldan mysql a bağlanabiliyor musun? 
    % mysql -u root -p

Eğer böyle mysqla girebiliyorsan, sorun diğer yapılandırmalarındadır o da bir şekilde ayarla filan olacaktır.
    Gerçi bu tip sunucu işlerini bilmem ama daha fazla bilgi verebilirsen belki komutlar konusunda, işleyiş konusunda bildiklerimizi söyleriz.

• Konsoldan bu şekilde bağlanıyor ama localdeki bilgisayarlar navicatten bağlanamıyor. Mysql 5.0'da navicatten root ile bağlanıyordu. Yeni kullanıcı açıp bağlanmayı denedim. O şekilde oluyor ama bana root lazım :)
  • Netten şöyle bir bakınca 5.5 kurulumlarında navicat root olayı için ekstra komut döndürmek gerekiyormuş.
    Bu tip şeyleri denediğin halde mi olmuyor, eğer öyleyse hata çıktıları olması lazım, onlardan ipucu bulunabilir.

• Bu konulara bakmıştım, mysql root olarak yine bağlanmamıştı. mysql 5.5 navicat root izni şeklinde aramalar yapınca da bir sonuç çıkmıyor.
  • Navicat nedir diye bakınca PhpMyAdmin gibi bir şeymiş buda, mesela PhpMyAdmin'de de kurulumda izin sorunu olabiliyor, benim FAMP belgelerinde, * MySql şifre resetleme ; olayını deneyebilirsin. (PhpMyAdmin'de giriş sorunu resetleme ile düzeliyor)
    Gerçi şifre resetleme bir kaç çeşitte olabiliyor ama en son olanı buydu, değilse başkasınada bakarız.
    Öyle veya böyle sana lazım olan güncel bir kurulum belgesidir, zira nette çok eski belgelerde var.
    Burada mesela Mysql5.6 ile kurulumu anlatmışlar, -DBATCH parametresinide bazı hatalar için kullanmışlar, sanırım sende Apachede hata alıyordun, umarım çözersin.

• Kardeşim sorunun çözümü basit dosya sizininden (/var/db/mysql) klasörünü almak yerine veritabanlarını MySQL 5.0 ile çalıştırırken SQL'e çevir sonra MySQL 5.6 kurunca SQL ile tekrar oluştur bitti gitti.

O dizinde ki dosyalar uyum sağlamıyorsa SQL ile uydururuz çok mu zor. ::)
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .