Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

OpenBSD Nvidia Ekran kartı sürücüsü

Openbsd ekran kartı kurulumu yapacaktım ama nvidia sürücüsünü bir türlü yükleyemedim.Nvidia driver desteği veya nvidia kart için herhangi bir 3d desteği yokmu ?

Yorumlar

• Temel kurulumu tam(full) yaptıysan xserver kurulmuş olacak ve dolayısıyla ekran kartını tanıyıp sürücüsü kurulacaktır.
    # X -configure

/root/xorg.conf.new dosyasının içeriğini paylaşırmısın lütfen.
  • Openbsd Xfce kurmuştum ama xfce de 3d desteği yoktu sanırım vesa ile açıyor.Siz openbsd denedinizmi birde denediyseniz nvidia ekran kartına mı sahipsiniz ?
  • Ben OpenBSD Xfce4 kurdum. Ati ekran kartım var. Ati ya da nvidia farketmez, kurulum aynı. /var/log/Xorg.0.log dosyasının ve /root/xorg.conf.new dosyasının içeriğini paylaşırsan bir fikir sahibi olabiliriz.
  • Internetteki dokumanlardan baktim nvidia destegi yokmus sanirim openbsd de :(
    Birde yazi yazarken turkce karakter yazamiyoruz sitede bir sorun mu var ?
  • X configure dediğimde abort trap diyor.
  • X configure
    değil
    X -configure
    olacak. Eğer bu komut sonucu /root/xorg.conf.new dosyası oluşmuyorsa xserver kurulu değildir demektir. xserver'i kurmadan nvidia'yı kuramazsınız.
  • X -configure yazıyorum en sonunda abort trap diyor.Startx diyorum fvwm ye giriyor.X kurulu olması lazım fvwm ye girdiğine göre kuruludur diye düşündüm.Biirde X -configure dediğimde fatal error diyor üstlerde.Yanlış birşeymi yapıyorum ?
  • Ekran kartını tanıyor. Fakat yapılandıramıyor. /root/xorg.conf.new ve /var/log/Xorg.0.log dosyalarının içeriğini burada paylaşırsan fikrimi ancak o zaman söyleyebilirim.
  • İki dosyada çok fazla yazı var.Kopyala yapıştır olmuyor.Yazmaya kalksam çok uzun sürer en iyisi FreeBSD'ye geri dönmek :)
  • O zaman şöyle yapalım. /root/xorg.conf.new dosyasında "Section Device" yazan bölümün sonunda:
    Identifier  "Card0"
    Driver      "radeon"
    VendorName  "Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI"
    BoardName   "RS690M [Radeon X1200 Series]"
    BusID       "PCI:1:5:0"

benzeri kısmı buraya aktar. Eğer vesa sürücüyü de yapılandırdıysa bu bölümden iki tane olacak. O da muhtemelen şöyle olacak:
    Identifier  "Card1"
    Driver      "vesa"
    BusID       "PCI:1:5:0"

bu bölümüde buraya aktar.
    /var/log/Xorg.0.log dosyasında:
    (--) PCI:*(0:1:5:0) 1002:791f:1179:ff1a Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS690M [Radeon X1200 Series] rev 0, Mem @ 0xf0000000/134217728, 0xf8100000/65536, 0xf8000000/1048576, I/O @ 0x00009000/256, BIOS @ 0x? ? ?? ?/65536
    (II) "extmod" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) "dbe" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) "glx" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) "record" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) "dri" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) "dri2" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
    (II) LoadModule: "dbe"
    benzeri kısmı aktar. Burada hata mesajları varsa bunları da yaz.
    O zaman çözümü birlikte bulabiliriz diye düşünüyorum.
    Ayrıca istersen aynı bilgisayarda hem FreeBSD hem de OpenBSD'yi kullanabilirsiniz. Burada ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.
    Bir BSD kullanıcısına pes etmek yakışmaz. :)
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .