Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PCBSD 9.2 Kurulumu

pc-bsd9-2.png9.2
Bu sürümünde PCBSD klasik 9.x menüleri ile karşımıza geliyor, en öne çıkan özellikte sanırım yeni Grub olayı olsa gerektir, bu sürümde isteğe bağlı olarak Grub2 kullanılmış.
Diğer bir olayda eğer bir yapılandırma dosyanız varsa bunu kurulum esnasında "Load config from USB" diye kullanabiliyor olmanız veya bu ayarları "Save Config to USB" diye USB belleğinize kaydedip daha sonra geri kullanabilmenizi sağlıyor ki duruma göre bazıları bunu tercih edebilir, ama pek bildiğimiz bir konu olmadığı içindir ki PCBSD belgelerine bakınız.
Kurulum aşamalarıda resimlerden belli olacağı üzere basit diyebileceğimiz grafik bir tarzdadır ve anlamak için okur/yazar olmak kâfidir, ne istediğinizi bilmeniz yeterlidir.
Kurulum için CD/DVD/USB gibi ortamlarından yararlanabilirsiniz.
Kesin olmamakla beraber bazı eski Nvidia kartlarda sorun olabilir, varsayılan Nvidia sürücüsü yerine NV sürücüsünü seçebilirsiniz.
Kurulum bittikten sonra nvidia-driver-31x.xx ve pcbsd-meta-nvidia-xxxxx 'i kaldırıp, nvidia-driver-304 numaralı nvidia paketi kurulmalıdır.

Kuruluma başlamadan önce önemli bilgilerinizi mutlaka harici bir ortama yedekleyiniz..

Kurulum İSO larını indirmek için İNDİR bölümümüzü kullanabilirsiniz. Bkz. PCBD 9.2 İNDİR (sadece 64-bit)

Kurulum ;

Sizi ilk karşılayacak ekran budur..
Türkçe yi seçip alttan da donanım durumunu kontrol edin.
Not:
Bir yapılandırma dosyanız yoksa "Load config from USB" kısmını atlayınız..
IcO7QHs.png

Masaüstü sürümünü kurmak için Desktop (PC-BSD) seçin.
"Özelleştir" butonuna basarak kurulacak paketleri özelleştirebilirsiniz.
yada böyle kalsın derseniz devamda edebilirsiniz..
TXmbwuo.png

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Masaüstü: Bu bölümde GNOME2, KDE4, LXDE, ve XFCE4 den birini veya bir kaçını birden seçebilirsiniz..
    Donanım: Bu bölümde ekran kartınız Nvidia ise seçin, ayrıca HP yazıcınız varsa veya WinCE senkronizesi için seçebilirsiniz.
    Çeşitli: Compiz, WMware, Vbox isteğe göre seçip kurulum esnasında kurabilirsiniz.
    Desteklenmeyen-Masaüstü ortamları: Uzman veya uğraşmayı sevenler için, Awesome, Enlightenment, EvilWM, FVWM, i3, IceWM, Openbox, Ratpoison, Spectrwm, WindowLab, Window Maker gibi ortamlar.
    W2fXcnh.png

Üsteki ayarların son kontrolünü yapın, tamamsa devam..
    hcMg01J.png

Disk seçim alanı:
    Varsayılan olarak gelen bu ilk ekranı onaylarsanız "Özet" kısmında geçtiği gibi tüm diskinizi formatlar.
    Eğer böyle olmasını istemiyorsanız, sadece belli bir bölüme kurulsun istiyorsanız "Özelleştir" kısmından devam ediniz.
    HlLAAeH.png

• Kurulum kipi ekranına gelindiğinde resimlerden de belli olacağı üzere bir bölüm seçin.
    ---> Biz burada ortada ki "İleri düzey" şıkkını seçiyoruz..
    "FreeBSD uzman" şıkkı adı üstünde uzmanlık ister. :)
    xpjWakW.png?1

Şu an resimlerde "İleri düzey" şıkkında görünmesede diskin tamamı seçildiğinde görülen "Force ZFS 4K block size" diye bir şık vardır, eğer SATA diskiniz 4K destekliyorsa veya SSD diskler kullanıyorsanız (sanırım onlarda bu olay doğal olarak var) 4K yı da denemek isteyebilirsiniz.
    Ayrıca GPT bölümlemede bu aşamada çıkacaktır.
    Fakat GPT 'i seçtiğinizde diskiniz tamamen sıfırlanacaktır, dikkatli kullanın.
    Özetle GPT ve 4K diskinizin tamamına kurulmak isteyecektir...bunu unutmayın.
    hF8EHlZ.png?1

Eğer RAID yapmak isterseniz şimdi tam zamanı, ama ZFS yapısı gereği sonradan da RAID olarak diskinizi çok kolay ekleyebilirsiniz.
    tFchbk2.png

Bu aşamada SWAP otomatik olarak eklenir isterseniz değerini sizde değiştirebilirsiniz.
    Son kontrolünüzüde yapınız, sorun varsa geri dönebilirsiniz..
    feBj5hH.png?1

Son kontrol..
    lyUzZIp.png

Devam ..
    x0Xw6Y9.png

Kurulum başladı, sabırla bekleyiniz...
    Sistem durumu seçtiğiniz paket durumuna göre yarım saat bir saat arası sürebilir..
    Mpjztlh.png

Geçmiş olsun...kurulum aşaması bitti..
    Restart'tan sonra kullanıcı, root, internet vs. ayarlarınız yapılacaktır...
    Cj5JnDb.png

• Sistem açılırken böyle kayar yazılar görmeniz normaldir, açık renk olanlar kernelle ilgili yazılardır, loader.conf etkiler, gri renk olanlarda rc.conf yapılandırmaları ile ilgilidir.
    0ow7rGN.png

Dil ve klavye seçimlerini yapınız.
    jfo80au.png

Zaman dilimi ve hostname'i ayarlayınız, (hostname'i varsayılan olarakta bırakabilirsiniz)
    ocIcIWl.png

root şifresini belirleyin.
    ssHfTzH.png

Kullanıcı isim ve şifresini belirleyin.
    wB4bMPr.png

Giriş (GDM) ekranı ilk böyle gelir.
    Alttan dil ve sistem dilini seçtikten sonra masaüstü ortamını da seçin ve kullanıcı şifresinide girdikten sonra giriş (Login) yapabilirsiniz.
    XfdHm5c.png

• pc-bsd9-2.png 'ye hoş geldiniz...
    IPHLBW6s.jpg     9x5BZFVs.jpg       pDligXMs.jpg       lSiie27s.jpg  

Kurulumda herhangi bir sorun yaşamadıysanız varsayılan (LXDE) masaüstü görünümü böyledir, diğer masaüstü ortamları özelliklerinden dolayı daha farklı olacaktır.
    Artık bundan sonrası kullanıcının bilgi beceri ve ne istediğine bağlı olarak değişeceği içindir ki sistemi iyice  kurcalamanızı, menüleri dolaşmanızı ve bolcada okumanızı araştırmanızı tavsiye ediyoruz.
    BSD kalın..

• Eline sağlık, güzel bir rehber olmuş. Yalnız dosya formatı olarak tek ZFS seçeneğini mi sunuyor? UFS formatında kuramıyacakmıyız?
  • Hakikaten ben ona bir bakayım niye öyle olmuş, hatırladığım sunuyordu.
    Rica ederim.

• Yok UFS seçeneğini kaldırmışlar görünüyor, sadece ZFS görünüyor belki uzman modda UFS kurulabilir ama konsoldan kurulum hiç pratik olmayacaktır.
    İşin garibi ZFS önceden 1. bölüm olsada bölümlere kurulmuyordu illa tüm diske kuruluyordu, acaba o olayı ne yaptılar merak ettim.
    Bir kaç gün önce ben 9.2 yi kurdum ama tüm diske kurmuştum o yüzden detayı bilemiyorum, umarım halletmişlerdir.
    Birde bu sürümde sadece 64-bit seçeneği var, sanırım PCBSD fazlalıklardan kurtulmaya çalışıyor. :D

• Hatırladığım kadarıyla ZFS dosya sistemi RAM>2GB olan sistemlerde verimli çalışıyordu. RAM<=2GB olanlar ne yapacak o zaman? Ben PC-BSD 9.2 yi bir bölüme ZFS dosya sistemi olarak kurdum. Fakat yine maalesef ekran kartımı tanımadı. Şu an FreeBSD 9.2'den yazıyorum. Ekran kartımı bu sürümü de tanıdı. Valla yine ne varsa benim için FreeBSD'de var. :)
  • @doctur yazan:
    Hatırladığım kadarıyla ZFS dosya sistemi RAM>2GB olan sistemlerde verimli çalışıyordu. RAM< =2GB olanlar ne yapacak o zaman?

Büyük ihtimal kullanamayacaklar ama ZFS de öyle sistem canavarı gibide görünmüyor, belki lxde, fluxbox gibi ortamlarla kullanılabilir.
    Ama tabii portları, src yi filan açmak veya derleme yapmak UFS olsa dahi her halükârda sıkıntı olacaktır düşük sistemlerde.
    Bende aslında FreeBSD ye geçmek istiyorum lakin bu aralar işlerim olduğu için pc yi kapatamıyorum bile, yoksa kurulumu yaptım öylece bekliyor ama işte gel gelelim ayarlaması uzun sürdüğü için geçemedim daha.</blockquote>

• Merhaba değerli büyüklerim, neşeli küçüklerim :) indirmeye çalışıyorum, sorun var! Bu arada 1 yıl boşum (sağlık sorunu) ve bu 1 yılımı bunları anlamakla ve kafanızı şişirmekle geçirebilirim, şimdiden vermiş olacağım rahatsızlık için özür diliyorum, bu konuya tamamen hobi amaçlı bakıyorum ama umarım iyi bir çırağınız olurum, saygılar.
  • Evet indirme linklerinde değişiklik yapmışlar hatta iso'larıda değiştirmişler. (indirmeyi düzelttim)
    Şimdi 3.5GB lık tek .iso var.
    http://bsd-tr.org/freebsd-indir
    Haber verdiğin iyi oldu @Directed, bazen böyle şeyler gözümüzden kaçıyor, hasılı çıraklara her zaman ihtiyaç olur. :o)

• Link yenileme için teşekkür ediyorum :) sorunsuz bir şekilde indirdim, yarın kurulumuda sorunsuz yaparsam ne âlâ!
    Ayrıca, denemek için sanal sistemi kullanabilir miyim? (Win 7 32 bit)
  • Rica ederim, sanal sistem derken Virtualbox ta deneyebilirsin, sanırım Win7 de kuruluyor Vbox onda denersin, iyide olur tabii.

• Yaklaşık 2 saat önce indirdim bsd'yi (pcbsd) bi dvd bulup eve götürüp kuracaktım.. Allah'tan bu yazıya denk gelmişim yoksa win 7'de linux-mint de gidermiş.. okumasam kesin yanlışlıkla diski formatladım :))( win7 o kdar önemli değilde 750gb arşiv telef olurdu xd
  • Dikkatli olmakta faide var elbet, tabii yedeklere ekstra dikkat etmeli.
    10.0 da tek bir partitiona kuruluma yapabildim, daha önceden böyle olmuyordu bende ama genede dikkat etmeli elbet.

• kuramadım ya :/ herşey tamamdı şu disk yapılandırması cok yabancı kaldım. taşınabilir hd olsa korkmazdım ama yemedi iptal etmek zorunda kaldım :(
  • Sanalda antreman yap, faydası olacaktır.

• ya hiç sorma ustam. dvd gözümün önünde ben ona bakıyorum o bana.. içim içimi yiyor biliyorum abartıyorum ama yaw cok merak ettim kullanmak kurcalamak istiyorum. merak içimi kemiriyor şeytan s*ktr et diyo bas formatı diyo.. akıl gidip geliyo. xd
  • Şeytana uyma :))(
    Şaka bir yana, dediğim gibi antreman yap fazla başını ağrıtma, belkide hiç beğenmeyeceksin neticede diğerlerinde çok farklı değil.

• hocam şeytana uydum :P>   şimdi bir haftadır girmediğim win7'den yazıyorum...
    herşey yolunda gitti kurulum bitti dedi sonra "bitir" dedim yeniden başlatmaya geçmedi siyah ekranda kaldı. 2-3 dk bekledim baktım bişey olmuyor elle kapattım
    - pc açıldı boot ekranım değişmişti
    f1 win
    f2 win
    f3 ? ? ?     (sanırım burda linux var dı onu görmüyordu)
    f4 pcbsd
     yazıyordu. bende f4 dedim bsd yi seçtim 
    daha sonra 0'dan 8'e kadar secenekler sundu boot ile
    karışmadım kendi geçti.. siyah ekrandan yazılar geçtikten sonra çöle bir hata aldım:
    Enter full portname of shell or RETURN for /bin/sh:

biraz araştırdım yerli yabancı forumları;
    #fsck
    #fsck -y
    mount -a -o rw

bu gibi komutlarla düzeltilebileceği açıkladılar ama nafile..
    acaba sorun nerden kaynaklanıyor.
    bir çözümü var mı yoksa tekrar kurmayı deniyeyim mi ?
    kurulum eksik mi kaldı dicem ama kurulum bitti demişti :D(
  • 9.2 kurdun herhalde değil mi?
    Birde dosya sistemi zfs dir herhalde.
    Aslında o satır genelde /etc/fstab dosyasına disk eklerken yanlış satır filan eklemekle olur.
    Açılışta da "Single user menu" den de o satıra gelinir.
    Kurtarma satırıdır orası kısaca.
    mount -a dedikten sonra ilgili satır veya hatalı neresi varsa düzeltilir exit deyince açılış devam eder...normali bu.
    İstersen cat /etc/fstab deyip oranın bi resmini cepten filan çekip gönderirsen bakalım, ayrıca ekran kartın nedir?

• evet pcbsd 9.2 burdan indirmiştim. neyse olan oldu. 5 gündür pc'yi kullanımıyorum, eski verileri kurtarmak için C: Komle gitmiş win7 kurdum.. driverler falan yok bende mint kurdum.. D: 'de samsung recordy dosyaları var ama samsung recordyi kurmam için tüm diske format atmam lazım (kurtarma alanı oluşturmak için) bu gün gidip bir harici hdd alacam birkaç güne. kurulum için yardımını isticem.
  • Yani sorun yaşarsan buradan elimizden geleni yaparız elbet o sorun değil.
    Sen düzenlemelerini yap, yedeklerini kurtar filan, bu işler neticede aceleye gelmez.
    Kolay gelsin.

• Hepinize merhaba, küçük bir kaza geçirdiğim için 1 ay kadar buralara gelemedim, şimdi geldim, ve forumu takip ediyorum. Düştüğümden olsa gerek data'ları da sıfırladım, FreeBSD 10.0'lamı başlasam, saygılar.
  • Geçmiş olsun öncelikle.
    PCBSD ile başlarsan daha iyi olur, FreeBSD de bazı problemler var gibi görünüyor.

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .