Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD TURKCE DIL SORUNU VE GUVENLIK

Arkadaslar kurulumu demin yaptim
1- Kurulum esnasinda turkce-international i deneyip tum harfleri denerken sorun cikmadi
Ama kurulum bitince sistem calisti suan hicbir turkce harf yazmiyor
forumda da istedigim gibi detayli cevap bulamadim lutfen yardim edermisiniz
turkce klavye ayarlarini ve harflerini PC-BSD icinden nasil yapacam ?

Yorumlar

• Ayrica PC-BSD tabani olan FREE-BSD kadar guvenli midir ?  GUvenlik konusunda ne gibi farklari var ?
    --
    Son sorum: PC-BSD Icin herhangi bir office programi var mi?
  • Sanırım KDE kurdunuz Kde'nin klavye ayarlarında TR dili ekleniyordu oradan seçip deneyiniz.
    Güvenlik konusunda çok farklı değil zaten son kullanıcı olarakta ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, genel kurallara uyduğunuz sürece sıkıntı olmaz.
    pkg search office ile ararsanız seçenekleri görürsünüz..
    .......
    apache-openoffice-3.4.1_2
    gnome2-office-2.32.1
    libreoffice-4.0.5

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Birde UBUNTU yüklüydü boot ederken direkt PCBSD ye giriyor UBUNTU yu silmemiştim... Şimdi bilgisayarı kapatıp açınca direkt PCBSD Ye giriyor. Eskiden sorardı en başta Windows mu Ubuntu mu diye şimdi windows u sildim ama ubuntu halen yüklü... PCBSD mi ubuntu mu diye sormuyor bunu nasıl düzelteceğiz ???
  • Sanırım kurulumda grub2 yi seçtiniz, sistem açılırken grub yazısı geldiğinde esc basıp menüye baktınız mı?
    Grub2 PCBSD yeni bir şey açıkcası pekte bilmiyorum detaylarını ama klasik grub2 multiboot meselesi gibi duruyor, olmadı grub dosyasına parametre ekleyerek Ubuntuyu da açabilmeniz lazım.
    Bu arada üsteki sorunları çözdünüzse, lütfen belirtiniz, yeni sorunlar için yeni konu açmaktan çekinmeyiniz..

• Felasife dost malesef "esc" ye basınca çıkan boot ekranında ubuntu seçeneği yok...
    Ayrıca çok enteresandır VLC Player i indirdim sonrasında bütün sesler gitti.. Ayarlarda sorun yok görünüyor... Sesleri geri nasıl getireceğim ???
    Klavye sorununu hallettim yardımınızla çok teşekkürler ama diğer sorunları bitürlü halledemedim...
    Bu ses de şimdi gidince iyiden canım sıkıldı açıkçası...
  • vlcplayer

>tools(araçlar)

>audio

>"UNIX OSS audio output" seçeneğini seçin.
    Diğer sorunlara gelince. Öncelikle diskiniz MBR diski mi yoksa GPT diski mi? Eğer MBR diski ise burada anlatılanlar size bir fikir verebilir.
  • @TayfunKaraca
    @doctur 'un dediklerini ilaveten kontrol merkezinde "ses kartı yapılandırması" var ses kontrolünü oradan da kontrol edebilirsin.
    grub olayına gelince dediğim gibi bu yeni bir konu ama denemek gereken bir kaç yol var elbet.
    Kontrol merkezinde "boot manager" var oradan deneyebilirsin, gerçi orası bende açılmamıştı ama deneyiniz..
    Veya burada ki  gibi /boot/grub/grub.cfg dosyasında 
    ### BEGIN /usr/local/etc/grub.d/40_custom ###
    Bu bölüme Ubuntuyu ekleme yapmayı deneyebilirsin.
    Diğer çok bilinen bir yolda Ubuntu CD ile tekrar grubu yazdırabilirsin ki bunun için Ubuntu belgelerine bakman gerekebilir, burada yollar açıklanmış mesela.

• Değerli dostlar..
    Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.. Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı açıkçası...
    Akşam ghostBSD yi kurdum bilgisayarıma gördüğüm kadarıyle PC-BSD de yaşadığım sorunların hiçbirini yaşamadım...
    PC-BSD kadar gelişmiş değil bu GHost ama oradaki sorunların hiçbirini yaşamıyorum...
    ŞImdiki hedefim direkt olarak FreeBSD yi kurmak ve kullanımını öğrenmek....
    Kurulumu için 4-5 dosya var ben DVD1 yazan dosyayı indirip kuracağım.. Yeterlidir değil mi ?
  • GhostBSD'yi güle güle kullanın. FreeBSD'yi denemek için burası burası  ve burası size yardımcı olacaktır.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .