Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD nedir ne değildir ?

Benim kafamı kurcalayan bu soru çok merak ettiğim bir soru olmuştur hep.System V unix dir peki BSD ? FreeBSD sitesine ve diğer BSD dağıtımlarına baktığımızda BSD unix dir.Evet yanlış duymadınız BSD unixin 2 kolundan biriymiş.1.BSD 2.SystemV.Foruma baktım BSD unix değil demişsiniz ama kullananlar BSD ' yi unix olarak tanımlıyor.Bence o konunun değişmesi lazım.BSD yi BSD UNIX olarak tanımlamalıyız.

Yorumlar

• BSD ye Unix değil diyen biz değiliz elbet, bizzat kaynağı böyle, "BSD kesinlikle bir UNIX değildir" diyor.
    Hasılı arada çeşitli beyanlar olabilir ama esas kaynağı böyle tanımlıyorsa ne diyebiliriz ki? demek ki arada çeşitli yanlış anlaşılmalar filan olmuş ki mevzuu aslından biraz kaymış görünüyor.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Nasıl oluyor acaba.Kullananlar FreeBSD forumundakiler hep BSD UNIX diyorlar.Analamadım gitti :D
  • ehehe, işin derinine inince böyle olur..
    Aynı şeyi ben Debian da yaşadım, yıllarca özgürlük filan dedik durduk, gerçi bir ben değil herkes öyle diyordu, halada diyorlar ama en tepedeki adam RMS yıllardır Debian vb. leri özgür değildir deyip duruyordu, en sonda Debian 6 çıktığında-ki Debian libre kernel olarak çıkmıştı-gene böyle deyince RMS o gün Linux kullanmayı tamamen bırakmıştım.
    Yani diyeceğim o ki bazı durumlarda rivayet muhtelif* olabilir, çok takılma yoksa ben gibi olursun. :D
    GNU da var bu, "GNU's Not Unix" (GNU Unix değildir) dir, BSD de temelde böyle diyor, hasılı Unix'i tepedekiler pek kabul etmek istemiyor. :D(
    ---
    * "kimi ar‘ar dedi kadd-i dildara kimi elif,
    cümlenin maksudu bir amma rivayet muhtelif...
    "

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Dediğiniz gibi fazla takılmamak lazım :D
  • Bir de şöyle düşünelim. Unix açık kaynak kodlu değildir. BSD ise açık kaynak kodludur. O halde BSD unix değildir. Başlangıçta lisanslı unix kodlarını belli oranda barındıran BSD günümüzde bu kodlardan arındırılmış açık kaynak bir işletim sistemidir. BSD UNIX başlangıçta söylenen bir terimdir.
  • BSD Unix şuradan geliyor. BSD, Unix kodlarından derlenmeye başlanıyor. Berkeley üniversitesinde Unix kodlarının %90nı değiştiriliyor ve BSD oluşturuluyor. Ancak tamamiyle farklı bir şey ortaya çıkartıyorlar. Ve böylelikle BSD doğuyor. Unix olarak adlandırılması veya Unix de BSD nin bir Unix olarak gösterilmesi bundan dolayıdır. Ancak BSD nin de kendini Unix olarak görmemesi de kodların neredeyse tamamının tekrardan ve farklı şekilde yazılmasıdır... Bence BSD haklı :D
  • Şöyle diyorlar.Unix bir işletim sistemi janrıdır.BSD de bu janr içine girer.Yani unix olarak solaris bsd linux 'uda sayabilirmişiz.Birde unix isminde bir işletim sistemi varmış ki bu sanırım unixware. :D
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .