Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD'ler ve Tanımları

OpenBSD

OpenBSD, 1996 tarihinde NetBSD'den ayrılan Theo de Raadt tarafından başlatılan bir projedir. OpenBSD NetBSD'den koparak oluştumuştur.Buna ingilizcede FORK denir.NetBSD’ye göre daha az donanımda çalışır.
Özellikleri
17 farklı platformda çalışabilen OpenBSD'nin sloganı ve temel amacı "güvenlik"tir. FreeBSD ve NetBSD de bu alana önem vermesine rağmen OpenBSD bu yönüyle diğerlerinden hemen ayrılır. Bu OpenBSD nin “Güvenli yazılım bütünü” manasına gelmesinin yanında OpenBSD'de güvenlik "correctness" manasına da gelir. Theo de Raadt ve etrafındaki takım, satır satır kodları düzelterek olası bugları temizlemekte ve olabilecek güvenlik problemlerini minimuma getirmek icin çalışmaktadır. (Doğal olarak FreeBSD ve NetBSD uygun olan yerlerde bu düzeltmelerden yararlanmaktadır). OpenBSD'nin güvenliği aynı anda kriptografi desteği içermesini sağlar. Böylece birçok kripto hızlandırıcı donanım desteğini kendi bünyesine katmıştır. Theo de Raadt Kanada'da yaşadığı için kriptografi ile ilgili kodların yurt dışına çıkış yasağı gibi bir problem de yaşanmamaktadır.
Diger açıkkod özgür BSD türevleri gibi OpenBSD de BSD lisansı ile dağıtılmaktadır. OpenBSD projesi, her 6 ayda bir yeni sürüm çıkarmaktadır.Linux uygulamalarını OpenBSD linux uyumluluğu ile OpenBSD 32-bit üzerinde çalıştırabilirsiniz.

NetBSD

NetBSD 54 farklı mimari ile çalışan ileri seviye bir işletim sistemidir. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirilmiş UNIX® türevi olan BSD'yi temel almıştır. NetBSD birçok kişi tarafından geliştirilmekte ve devam ettirilmektedir. Ayrıca devamlı yeni mimariler için geliştirim aşamalardadır.
Sürüm değişiklikleri
NetBSD 3.0 sürümüne geçtikten sonra, sürüm adlandırmasını değiştirdi. Current sürümün numarasına bundan itibaren hep .99.x ilave ediliyor. Misal: 4.99.34 current sürümü oluyor. Current'den Release sürümü ayrılıyor. Yani 4.99.x sürümünden 5.0 ayrılıp oluşuyor.Ayrıca kendisine UNIX'lerin ağabeyide deniyormuş :D

FreeBSD

FreeBSD x86 Uyumlu, AMD64, IA-64, PC-98 ve UltraSPARC® mimarileri için ileri seviye bir [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/İşletim_sistemi]işletim sistemidir[/url]. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirilmiş UNIX® türevi olan BSD'yi temel almıştır. FreeBSD birçok kişi tarafından geliştirilmekte ve devam ettirilmektedir. Ayrıca başka mimariler için geliştirim değişik aşamalardadır.
Büyük Özellikleri
FreeBSD ileri seviyede [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/Ağ]ağ[/url], performans, güvenlik ve uyumluluk özellikleri sunar. Bu özellikler ticari olan bazı işletim sistemlerinde bile bulunmamaktadır. Ayrıca KDE ve GNOME pencere yöneticileriyle ve ücretsiz ofis uygulamalarıyla son kullanıcı için de uygun bir işletim sistemidir.
Güçlü İnternet Çözümleri
FreeBSD ideal bir [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/İnternet]İnternet[/url] ya da [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/İntranet]İntranet[/url] sunucusu olabilir. Ağır ağ yüklerinde sağlam ağ hizmetleri verecek yapıdadır ve aynı anda çalışan binlerce işleme cevap vermek için sistem hafızasını verimli bir şekilde kullanır.
Linux Uyumluluğu
Linux üstünde çalışan çoğu yazılım FreeBSD üzerinde de herhangi bir uyumluluk katmanına ihtiyaç duymaksızın çalıştırılabilir. FreeBSD yine de Linux da dahil olmak üzere diğer UNIX® türevi [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/İşletim_sistemi]işletim sistemleri[/url] için bir uyumluluk katmanını desteklemektedir. Linux temelli uygulamaları kullanmanın FreeBSD temelli uygulamaları kullanmaya karşı dikkate değer bir performans kaybı söz konusu olmamaktadır ve hatta, bazı durumlarda bu programlar Linux üstünde olduklarından daha yüksek performans göstermektedirler.
Not:Yukarıda bahsedilen 3 temel BSD dağıtımıdır.Bu 3 BSD dağıtımını temel alan diğer dağıtımların bir kısmı için Distrowatch'a bakabilirsiniz.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org.

Yorumlar

 • En basit örnek SMPLAYER... Film izlerken görüntü müzik dinlerken ses maşaallah süper. Hele bir de orijinal CD den dinliyorsanız içinde gibisiniz.
 • Teşekkürler katkı için.

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
 • @eDaemon yazan:
  NetBSD’ye göre daha az donanımda çalışır.

  Ah bir de donanımızı tam olarak tanısa! Hele de son sürümünde vesa sürücüsü bile çalışmıyor. Bir önceki sürümde iyi kötü vesa sürücüsüyle ekran kartımı çalıştırıp masaüstüne xfce4 ile ulaşmıştım. Acaba daha az kişi kullansın mı istiyorlar?
  Katkın için teşekkürler.
 • @doctur yazan:
  Ah bir de donanımızı tam olarak tanısa! Hele de son sürümünde vesa sürücüsü bile çalışmıyor. Bir önceki sürümde iyi kötü vesa sürücüsüyle ekran kartımı çalıştırıp masaüstüne xfce4 ile ulaşmıştım. Acaba daha az kişi kullansın mı istiyorlar? Katkın için teşekkürler.

  Rica ederim.OpenBSD benimde wireless'ı ve ekran kartını tanımıyor.VESA ile açabiliyorum ve kablolu bağlantı yapıyorum :D
  @Felasife yazan:
  Teşekkürler katkı için.

  Rica ederim.
 • @doctur yazan:
  ..Acaba daha az kişi kullansın mı istiyorlar?

  :D :D

  Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .