Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Release ile Releng arasındaki fark nedir?

FreeBSD zamansal gelişimine bakınca yol üzerinde Release ve Releng sözcüklerinin tam anlamını bilen var mı?
https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/releng/release-proc.html

Yorumlar

• Burada açıklanmaya çalışılmış ama releng 'e ne denir bilemiyorum, yaptığı işten belli oluyor gibi sanki, STABLE ve RELEASE güncellemeleri 5 veya 5_3 diye belirliyor.
    Tabii bu eski sürümler birde bu cvsup sanki kalktı diye hatırlıyorum, yanlışta hatırlıyor olabilirim, 9 ve 10 sürümlerde daha farklı olabilir.
    CURRENT
    FreeBSD’nin geliştirilmiş son halidir. Kod ağacına eklenmiş en son çalışmalar bu branch üzerindedir. Bu branch denenmemiş, yeterince test edilmemiş kodlar içerebilir. Hatta bu branch te bulunan kodlar sistemi çökertebilir. Bu branch te bulunan kodlar FreeBSD geliştiricileri ve test eden gönüllüler tarafından incelenir, gerekli düzeltmeler yapılır ve belirli bir sürenin sonunda STABLE branch ina gönderilir.
    STABLE
    CURRENT branch inda gereken testlerden geçmis olan kodlar STABLE branch ina alınır. STABLE branch inda bulunan kodlar daha güvenilir olmakla birlikte elbette zaman içinde bu kodlarda da hatalar tespit edilebilir ve bu hatalara ait düzeltmeler yayımlanabilir. STABLE altındaki calışmalar belirli zaman aralıkları ile -ki bu aralık genel olarak 6 aydır- FreeBSD Release’i olarak çıkarılır.
    RELEASE
    FreeBSD Release’i basit bir tanımla, STABLE altındaki çalışmaların belirli bir anda çekilmiş fotoğrafıdır diyebiliriz. Bir FreeBSD Release’i ile sistemimizi kurduğumuzda, STABLE altındaki çalışmaların o release in sürüldüğü tarihteki bir kopyasını kurmuş oluruz. Elbette hayat dinamik. Kurduğumuz release in sürülüş tarihinden sonra STABLE alanına eklenmiş yeni kodlar ve düzeltmeler olabilir. İşin kötüsü bu yeni kodlar ve/veya düzeltmeler kritik olabilir. -Zaten sistem güncellemelerini de bu yüzden yapmıyor muyuz.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Öncelikle çok güzel bir makale bulmuşsun @Felasife tebrik ederim.::D)  Şimdi kafamda bir takım kavramlar oluşmaya başladı. Bunları test etmek ve başkalarının konuyla ilgili görüşlerini almak ve konuyu netleştirmek için paylaşmak istiyorum.
    Release Engineering: "Sürüm Mühendisliği" şeklinde çevirebiliriz. Sürüm Mühendisliği Ekibi(Release Engineering Team) sürüm(relase) sürecini yönetiyorlar. Burada anlatıldığına göre Releng Release Engineering 'in kısaltılmış halidir(Rel-Eng). Stable altındaki çalışmaların belirli bir andaki kesidinin Release olduğunu biliyoruz. Yine burada belirtildiğine göre Release sadece güvenlik güncellemelerini ve majör bug düzeltmelerini alabiliyor. Release Engineering Team Release içine bu yamaları ekledikçe Release Releng adını alıyor. Bir başka deyişle her Release oluşturulur oluştulmaz aynı zamanda beraberinde Releng'i doğuruyor.
    Ayrıca Releng 'lere "Güvenlik kolları" olarak bakabiliriz.
    Bu konuyla bağlantılı olarak  "Hangi FreeBSD kolunu kullanmalıyız?" sorusu aklıma geldi. Ne dersiniz?
  • Bu konuyla bağlantılı olarak "Hangi FreeBSD kolunu kullanmalıyız?" sorusu aklıma geldi. Ne dersiniz?

Yazıdan da anladığım üzere dinamik bir sistem isteyen Stable kolunu seçebilir, daha statik bir sistem isteyende Release kolunu seçebilir.
    Ana siteye bakınca 8.4 Releaseye teknik destek hala devam ediyor mesela..
    İşin güzel tarafıda gerek Stable gereksede Release ikiside oldukça Stabil sürümler olarak devam ediyorlar yollarına.
    Makalenin işe yaramasına sevindim, arkadaş emek vermiş hazırlamış eline sağlık. ::D)  googlenin vefasızlığı işte, bazen böyle makaleleri alt sıralara alabiliyor.

• Diyelim ki 1.06.2013 de FreeBSD X-release yayınlandı. Depolardan bunun .iso imajını 1.06.2013'de indirip kurduk. Bu release'i 3 ay kullandığımızı düşünelim. 3 ay içinde hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemerinin çıktığını ve bunları alıp sistemimizi güncellediğimizi düşünelim.
    3 ay sonra(1.09.2013) aynı FreeBSD X-release'in .iso'sunu depolardan indirdiğimizde bu iso 3 aylık hata düzeltmelerini ve güvenlik güncellemelerini içeriyor mu?
    Yoksa indirdiğimiz iso 3 ay önceki iso ile aynı mı?
  • Güzel soru :)
    Releaselerde dondurulmuş kalıp olayı olduğu için 3 ay sonraki kalıpta aynı olur.
    Diyelim ki bugün Release 9.0 indirdik kurduk, 3 ay sonra ki 9.0 da gene aynı kalıp olur..fakat versiyon numarası 9.1 olursa o zaman farklı olur.. 9.0 da ki tüm güncellemeleride içerir..tabii buda donduruluyor..
    ftp://ftp.ulakbim.gov.tr/pub/FreeBSD/releases/ISO-IMAGES/
    Fakat Stablelerde böyle değil onlarda iso'lar dinamik şekilde belli periyotlarda güncellendiği için bir sonraki indirilen .iso büyük ihtimal değişecektir.
    ftp://ftp.ulakbim.gov.tr/pub/FreeBSD/snapshots/ISO-IMAGES/

• Teşekkürler @Felasife. Bir sorum daha var. http://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/ linkinde packages dizinlerinde packages/ ve packages-stable/ tarihleride aynı ve hangi kolun paketlerini ifade ediyor?
    Bir tane daha. http://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/ linkinde sadece ports/ yazan dizin hangi kolun güncel portları?
  • @doctur yazan:
    Teşekkürler @Felasife. Bir sorum daha var. http://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/ linkinde packages dizinlerinde packages/ ve packages-stable/ tarihleride aynı ve hangi kolun paketlerini ifade ediyor?

Bende bilemedim :) ama bootonly veya shell gibi özel kurulumlarda oradan çekiliyor olabilir dosyalar.
    ports/ yazan yerde güncel portmuş, ilk kurulumda fetch ile inen dosya olduğuna göre release'nin olabilir, stable'yede olabilir mi bilemiyorum açıkcası. :(

• FreeBSD 9.2-Release 'nin temel kurulumunu, ports, KDE masaüstünü ve Firefox'u DVD'den yaptım. DVD'den kurduğum Firefox versiyonu 23.0,1 idi. http://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/ linkindeki packages/, packages-9.2-release/ , packages-stable/ ve packages-9-stable/ dizinlerinde Firefox versiyonunu kontrol ettim 23.0,1 idi. İlk kurulumda KDE versiyonu 4.10.5 idi.
    Hangi yolu export ettiysem;
    # pkg_add -r firefox komutunu çalıştırdığımda Firefox kurulu ve güncel yanıtını alıyordum.
    pkgng paket yönetim sistemine geçiş yaptım;
    # pkg update
    # pkg ınstall firefox komutunu çalıştırdığımda firefox-25.0_1,1 yüklenerek firefox'um güncellenmiş oldu.
    # pkg upgrade çalıştırdığımda tüm sistemim güncellendi kde-4.10.5_1 oldu.
    Bir başka deyişle pkgng sistemi sanırım daha güncel ve pkg_add sistemi artık sona eriyor.
    DVD'den yüklediğim ports sisteminde Firefox-23.0,1 idi.
    # porsnap update komutunu takiben firefox-25.0 oldu.
    Bu arada ports sistemi hala güncel ve güncelliğini de koruyacağına benziyor.
  • Evet portlar her zaman en güncel olarak kalacaktır tahminime göre, tabii bunun için portları da sürekli güncel tutmak gerekecektir.
    Sanırım pkgng de portlardan en fazla 3-4 hafta gibi geriden geliyor gibi, pkg_add böyle değil tabii, pkgng de bazen bir iki pakette güncellenebiliyor, ama genelde toptan bir güncelleme oluyor PCBSD de benim gördüğüm.
    Bu arada ports sistemi hala güncel ve güncelliğini de koruyacağa benziyor.

Porttan ötesi yok ::)

• Aynen, port deyince dünyalar @Felasife 'nin oluyor.:D
  • Ne yapayım az zamanımı harcamadım portlar karşısında, severim kendilerini :D

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .