Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Freebsd My.cnf Ayarı

Freebsd de oyun sunucusu kurdum My.cnf ayarını nasıl yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

Yorumlar

• Hangi sürümü kurdunuz bilemiyorum ama sanırım dosyayı böyle oluşturabilirsin.
    # cp /usr/local/share/mysql/my-huge.cnf /etc/my.cnf

Ben bu my.cnf u FAMP kurarken kullandım ama o da MySql a TR desteği vermek içindi, başka amacını bilmiyorum artık o da size kalmış.
    * MySQL'e Türkçe UTF-8 desteği vermek ;
    Dosyayı root ile açın >> /etc/my.cnf
    [mysqld] bölümünde gelen ilk boş yere aşağıdakileri ekleyin..
    character-set-server=utf8
    collation-server=utf8_general_ci

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • @Felasife yazan:
    Hangi sürümü kurdunuz bilemiyorum ama sanırım dosyayı böyle oluşturabilirsin.

Ben bu my.cnf u FAMP kurarken kullandım ama o da MySql a TR desteği vermek içindi, başka amacını bilmiyorum artık o da size kalmış.

Mysql 5.6 sürümünü kullanıyorum freebsd 9.1 64 bit Duyduğuma göre my.cnfyi optimze ederek makineye uygun değerleri bulup daha verimli sonuçlar elde edebiliyormuşuz. Etc içine oluşturduğumda tmp/mysql.sock hatası veriyor.Ve optimze işlemini nasıl yapabilirim bilginiz varmı ?
  • Merhaba,
    Mysql servisini restart ettiğinizde, belirttiğiniz hatayı vermemesi gerekir. Vermeye devam ederse servisi killleyip, tekrar başlatmanızı öneririm.
    Bunun dışında, kullandığınız sunucu donanımına (ram,cpu vs) göre mysql optimize etmek farklılık gösterecektir. Ayrıca Freebsd veya linux dağıtımları içinde mysql ayarları aynı şekildedir. Bu sebeple Google'da basit bir arama ile binlerce dökümana ulaşabilirsiniz.
    Bir de yanlış hatırlamıyorsam, optimizasyon ile ilgili bir bash script vardı. Çalıştırıp, bir kaç saat bekledikten sonra, bize olmasını istediğimiz değerleri veriyordu. Aradım fakat bulamadım. Sizde bakabilirsiniz.
  • @Story yazan:
    Mysql 5.6 sürümünü kullanıyorum freebsd 9.1 64 bit Duyduğuma göre my.cnfyi optimze ederek makineye uygun değerleri bulup daha verimli sonuçlar elde edebiliyormuşuz. Etc içine oluşturduğumda tmp/mysql.sock hatası veriyor.Ve optimze işlemini nasıl yapabilirim bilginiz varmı ?

Merhaba, my.cnf ile hiç ilgilenmedim şu ana kadar ancak bahsettiğiniz mysql.sock hatası oyun sunucularında sıkça görülen bir sorun çözüm olarak aşağıda ki kodları kullanın.
    # /usr/local/etc/rc.d/mysql-server onestop
    # killall -9 mysqld
    # cd /var/db/mysql ; rm -rf ib* *.err *.pid
    # /usr/local/etc/rc.d/mysql-server onestart

işe yaramazsa başka bir sorun olabilir.
  • Öncelikle, my.cnf'in dizini artık /etc değil. 6 ay kadar önce yapılan düzeltme ile doğru yerleşim gerçekleşti. Artık, /usr/local/etc/mysql/my.cnf kullanılmalı.

İkincisi, FreeBSD altında my.cnf pek önerilmiyor. Yani optimizasyon sorunu pek yok. Sadece veri dizini, pid-file gibi küçük ayarlamalar yapılabilir isterseniz.

Tabii bir de databases/mariadb55-server var.
  • Bilgiler için teşekkürler @Beeblebrox

Bu dediğiniz sanırım yeni sürümler için geçerli herhalde, 9.3 te baktımda  /usr/local/etc/mysql/ dizini yok.

• UPDATING dosyasında 20140521 arayınız. İçerik databases/mariadb55 için olsa bile, databases/mysql*-server için de geçerli olması gerekir.

https://github.com/freebsd/freebsd-ports/blob/master/UPDATING

Olmuyorsa, /etc/rc.conf dosyasında ayarlamak mümkündür:

mysql_enable="YES"
    mysql_limits="YES"
    mysql_pidfile="/var/run/mysqld/mysqld.pid"
    mysql_args="--socket=/var/run/mysqld/mysqld.sock --log-error=/var/log/mysql.log"
  • Anladım teşekkürler, bu arada @Beeblebrox, bu mariadb ne oluyor, mysql'ın yerine mi kullanılıyor.

Ben hiç kurmadımda bilgim yok.

• Oracle şirketi yazılım kaynağına sınırlamalar getirmeye karar verdikten sonra, asıl yazılımcıların ayrılıp yeniden hakiki "açık kaynak" haline getirmeye adanmış olduğu  kod. MySQL ile  birebir uyumludur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/MariaDB
  • Hımm. ben bu olayı atlamışım, hatırlattığın için teşekkürler @Beeblebrox, artık bundan sonra bunu dikkate alayım ben.

O değil bu oracle akıllanmayacak, Openofficeyi mahvetmişti, MySql da mahvedecek anlaşılan.

• Çok büyük sorun değil bence. MariaDB şimdiden epey ilerlemiş durumda. OpenOffice de yerini LibreOffice yazılımına verdi zaten.

MariaDB kullanmak isteyenler, /etc/make.conf'da şu ayarı yapmalı:
    DEFAULT_VERSIONS= mysql=5.5m
    Veya hangi sürüm isteniyorsa, sadece sonuna "m" harfi yazın. Konu hakkında detaylı bilgi için: /usr/ports/Mk/bsd.default-versions.mk
  • MariaDB 10.0, bir ay önce portlara giriş yapmış: http://www.freshports.org/databases/mariadb100-server

* 5.5 ile 10.0 arasındaki önemli farklar: https://mariadb.com/kb/en/mariadb/what-is-mariadb-100

* Sürüm yükseltme için işlemler: https://mariadb.com/kb/en/mariadb/documentation/getting-started/upgrading/upgrading-from-mariadb-55-to-mariadb-100. Basitce şöyle () içindekiler kişisel tercihtir:. İşlemlerden sonra durdurum mariadb'yi normal şekilde tekrar başlatın.
    $ mysqld_safe (--skip-grant-tables)
    $ mysql_upgrade --socket=/var/run/mysqld/mysqld.sock (-u root -p)

* MariaDB my.cnf kullanılabilir ayarlar: https://mariadb.com/kb/en/mariadb/documentation/optimization-and-tuning/system-variables/server-system-variables

* MariaDB-10.0 istemci (client) kullanımına geçmek için, /etc/make.conf içinde (DEFAULT_VERSIONS= mysql=100m php=55 vs) ayarı kullanılır.

* my.cnf konusunu tekrar edersek:
    hier(7) uyarınca, MariaDB /etc ve /etc/mysql dizinlerini kontrol etmez. my.cnf dosyasını lütfen /usr/local/etc veya /usr/local/etc/mysql dizinine kaydırınız.
    (MariaDB respects hier(7) and doesn't check /etc and /etc/mysql for my.cnf. Please move existing my.cnf files from those paths to /usr/local/etc and /usr/local/etc/mysql)
  • @Beeblebrox
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler.
    Bende yeni yapılandırdığım 10.1 e MariaDB kurayım dedim ama bazı KDE paketlerinin MySql-server ve client yüklemesi yüzünden vazgeçmek durumunda kaldım.
    Sanırım MariaDB ve MySql aynı komutlarla çalışıyor, ikiside kurulu olunca buda sistem için sıkıntı olur diye kurmadım.
    10.1 için yeni bir FAMP kurulumu hazırlıyorum, kurulumda bazı değişiklikler olmuş.
    MariaDB li olsa iyi de olacaktı ama artık başka bir zaman tekrar bakarım.

Sevgiler

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .