Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Enlightenment Kurulumu | FreeBSD 10

Merhabalar,
Paket yönetiminin , program yüklemenin basitleştirildiği ve daha hızlı olduğunu FreeBSD 10'da çok rahat görüyoruz. Bence ustalarda hem fikirdir :) Sözüm ona temel bir sistem kuruyorsak masaüstü yöneticiside olmak zorunda değil. Son kullanıcıya hitap etmesi adına ve erişilebilirliği kolaylıştırmak adına bildiğimiz platformlar , uygulamalar mevcuttur. Hepimizin aklına ilk Gnome ve fork'ları , KDE , XFCE ve bazı durumlarda LXDE gelmektedir. Bunlara ait kurulumlar mevcuttur. Forum içinde , internette arayarak bulabiliriz. Ben ise biraz farklılık ve renk katmak için Enlightenment 'ı kurmayı denedim. Ve çokda güzel oturduğunu gördüm. Nasıl derler 10 numara 5 yıldız :D .
Anlatıma temel FreeBSD'mizi kurduğumuzu düşünerek başlamak isterim :)  Öncelikle Xorg 'umuzu bir güzel yükleyelim. Komutlar gayet basit ve kullanışlı :). Sistem açılınca zaten kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Burada root olarak devam edelim.
#pkg install xorg

Başarıyla kurulan Xorg için , sistemin her açılışında başlatılması gereken servis'leri aktif edelim. Ve Xorg için yapılandırma yapalım.
#echo 'dbus_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
#echo 'hald_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
#Xorg -configure
#cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
Ufak bir not verim , benim test ettiğim makinede ekran kartı yok. Buna istinaden klasik anlatımlardaki nvdia veya ati yapılandırmalarını atladım :)
Ve geldik Enlightenment kurulumuna. Aşağıdaki komutları döndürelim hep beraber. işin en güzeli bağımlılıkları senin yerine buluveriyor.
#pkg install enlightenment
Sonrasında açılışımızda startx komunutu yürütmek adına .xinitrc dosyası oluşturmalıyız. Ayrıca Türkçe dil sorununu gidermek içinde bir dizi şey yazacağız.
#touch ~/.xinitrc
#chmod +x ~/.xinitrc
Herhangi bir metin düzenyeici ile içeriğini aşağıdaki gibi yapacağız. Ben metin düzenleyici editör olarak nano kullanıyorum. Kolay ve uçbirim içinde kullanışlı gelmektedir. Sanırsam Arch Linux'dan kalma bir alışkanlık :D
#pkg install nano
#nano ~/.xinitrc

Dosyanın içeriğide şu şekildedir. Kaydedip çıkalılm. Üzerine sistemi yeniden başlatalım. Bu aşağıdaki dosya root kullanıcısı için yapıldı. Eğer ki sisteminizde normal kullanıcı mevcut ise /home/normal_kullanıcı altında .xinitrc oluşturabilirsiniz. Sonuç itibariyle username ve passwd kısmından sonra startx 'i yürüttük mü karşımızda enlightenment çıkacaktır :)
#!bin/shel
export LC_ALL=tr_TR.UTF-8
export LANGUAGE=tr_TR.UTF-8
export LANG=tr_TR.UTF-8
exec /usr/local/bin/ck-launch-session /usr/local/bin/enlightenment_start
NOT: Eksik kalan veya gereksiz bulunan komutlar dizisi mevcut ise hep beraber düzeltelim.

Yorumlar

• Kesilikle pkgng hem kolaylık hemde zamandan kazandırıyor.
    Gayet güzel eline sağlık, şuan bir sorun yoksa böyle devam edebilirsin ebette.
    Belki .xinitrc yi çalışabilir yapmak gerekebilir, bilemiyorum gerek yoksa hiçte ellemezsin.
    $ chmod +x ~/.xinitrc

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Eline sağlık @psi. Güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş.:)
  • FreeBSD'ye çorbada tuzumuz olsun :)
  • #Xorg -configure

Xorg'un artık pek configure edilme ihtiyacı yok. "#Xorg -configure" işlemi de "shell env" işleminden önce yapıldığından TR klavye opsyonunu algılaması imkansız (hiç denemedim aslında). Onun yerine TR klavye için /etc/X11/xorg.conf şunu içermelidir:
    Section "InputDevice"
    	Identifier  "Keyboard0"
    	Driver      "kbd"
    	Option      "XkbModel" "pc105"
            Option      "XkbLayout" "tr"
     # Size Kalmış:  Option	"XkbOptions"    "terminate:ctrl_alt_bksp, grp:ctrl_shift_toggle, grp_led:scroll"
    EndSection

export LC_ALL=tr_TR.UTF-8

Bu bash shell için bir syntax. sh/csh/tcsh için setenv kullanılmalıdır (tüm export örnekleri için).
    setenv LC_ALL=tr_TR.UTF-8

Fakat bu yöntem dahi doğru değildir. Doğru "Yerel Ayarlar" için: https://www.freebsd.org/doc/handbook/using-localization.html
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .