Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD 10.0 RELEASE çıktı

FelasifeFelasife 1,635
Aralık 2015 düzenlendi Haberler
image
PCBSD nin son sürümü 10.0 RELEASE Joule çıktı.

İNDİR bölümümüzden indirebilirsiniz..

Önemli özellikler;

* Includes FreeBSD 10.0-RELEASE (FreeBSD 10.0 tabanı)

* Updated KMS / AMD driver support (AMD kernel güncelleme desteği)

* ISO file is a hybrid USB file, and can be “dd“ed to a USB media. (Melez İSO CD/DVD/USB gibi medyalara ortak kullanım, dd if)

* New text-based installer (Yeni metin tabanlı yükleyici)

* Able to select between GRUB/BSD loaders during installation (Kurulum sırasında GRUB/BSD yükleyiciler seçmek mümkün)

* New desktops! Gnome 3, Mate (Replaces Gnome2) and Cinnamon (Yeni masaüstü ortamları, GNOME3, MATE, CİNNAMON)

*** Neler yeni tam listesi için bakınız..

Donanım desteği: ingilizceFreeBSD 10.0 tam donanım desteği hangileri, bakınız..

Minimum Sistem gereksinimi:Önerilen Sistem Gereksinimi
64-bit processor (işlemci)1 GB RAM20GB boş alanNetwork card (ağ kartı)64-bit processor  (işlemci)4 GB of RAM 50GB boş alan (birincil disk bölümü) Network card  (ağ kartı)Sound card (ses kartı) NVIDIA 3D video card (ekran kartı)
32-bit desteği yoktur..

10.0 Kurulum rehberleri;

* Grafik Tabanlı Kurulum (ing.)

* Metin Tabanlı Kurulum (ing.)image

Kurulum Medyası Hazırlama;

* Burning the Installation Media - Linux, BSD, Windows, MacOS X - K3B, Brasero, growisofs, InfraRecorder, win32-image-writer, dd if - CD/DVD/USB

image
Resmi duyurusu: PCBSD10.0

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Bir önceki sürümde eski bilgisayarıma kurmuştum ama fazla ram ve işlemci kullanmasından dolayı kullanamamıştım. Ben KDE ortamını kurmuştum ve ilk açılışta 1.5Gb ram kaplamıştı.(2Gb ram toplamda) Gerçi bilgisayar bayağı bir eski(2004 yılı) ondan kaynaklı olabilir miydi; daha önce bir tecrübem olmadığı için bir sonuç çıkaramamıştım. Selamlar
  • KDE normalde yüksek performans gerektiren bir yazılım yani makine sağlamsa kullanılması daha iyi olur.
    2GB ramlede kullanılır elbette ama xfce, lxde gibi alternatifler o makinede çok daha iyi sonuçlar verecektir.
    Sizin soruna gelince yüksek ram/cpu kullanımı başka sorunda olabileceğini akla getiriyor, belkide bir uyumsuzluk vardı bilemiyorum tabii.

• FreeBSD 10 nu kuramayınca PCBSD 10 üstünde biraz denemeler yaptım.
    PCBSD bu sefer pek çok sorununu aşmış görünüyor.
    Öncelikle ben ZFS yi çıktığından beridir partition'a (ayrılmış disk bölümüne) kuramıyordum, bu sefer ZFS hiç sorun çıkartmadı..ayırdığım bir bölüme kuruldu..zaten ZFS varsayılan olarak mecbur kuruluyor.
    GNOME3, CINNAMON, ve MATE 'yi de İLK KEZ deneme fırsatım oldu ve MATE tam benlik olmuş diyebilirim.::D)
    Gnome3 ve Cinnamon'u pek kullanamadım, daha doğrusu kullanım alışkanlığıma uymadılar, Gnome3 teki o eylemler menüsü hiç bana göre değil, KDE de hiç kullanmazdım, Cinnamon da ki başlangıç menüsü keza öyle, belki daha fazla uğraşsam çözüm bulabilirdim ama en azından denemiş oldum.
    Mate'de de bir iki sıkıntı var gibi ama zamanla onlar aşılacak şeylerdir diye düşüyorum, neticede Gnome acemisi sayılırım, performansı zaten çok iyi onuda beğendim. ::D)
    PCBSD 10 da pkg depoda Opera-linuxplugin yok o yüzden tarayıcı değiştirmek zorunda kalacağım ki bu kötü olmuş benim açımdan, zaten değiştirecektim erteleyip durdum.
    Ne yapalım Opera zaten artık güncellenmiyor, elveda demek gerekecek, bazı şeylerin entegre olması yüzünden seamonkey de karar kıldım bakalım..
    Birde Mate kurulumda kasik seçim menüsünden seçilebiliyor ama Gnome3 ve Cinnamon ise unspported menüden seçiliyor, yani henüz tam destek gelmemiş onlara diyebiliriz.
    Bu yüzden Mate seçiminde bunuda göz önüne aldım.
    Bunlar depoda Mate diye aratınca çıkan paketler;
    % pkg search mate-
    checkmate-0.19
    color-mate-10.6.4_2
    mate-1.6.0
    mate-applets-1.6.1
    mate-backgrounds-1.6.0
    mate-base-1.6.0
    mate-calc-1.6.0
    mate-character-map-1.6.0
    mate-common-1.6.2
    mate-control-center-1.6.1
    mate-desktop-1.6.1
    mate-dialogs-1.6.2
    mate-doc-utils-1.6.2
    mate-document-viewer-1.6.1_1
    mate-file-archiver-1.6.0
    mate-file-manager-1.6.2
    mate-icon-theme-1.6.2
    mate-icon-theme-faenza-1.6.0
    mate-image-viewer-1.6.1
    mate-keyring-1.6.0
    mate-media-1.6.0
    mate-menu-editor-1.6.0
    mate-menus-1.6.0_1
    mate-notification-daemon-1.6.1
    mate-panel-1.6.1
    mate-polkit-1.6.0
    mate-power-manager-1.6.2
    mate-screensaver-1.6.1
    mate-session-manager-1.6.1
    mate-settings-daemon-1.6.1
    mate-system-monitor-1.6.1
    mate-terminal-1.6.1
    mate-text-editor-1.6.0
    mate-themes-1.6.2
    mate-utils-1.6.0
    mate-window-manager-1.6.2
    pcbsd-meta-mate-1384917442

e bu kadar söz ettikten sonra birde resim ekleyeyim. :D
    pcbsd10-mate1.png

• PC-BS  10.0 'dan yazıyorum. Bu kez tüm ekran kartımı sorunsuzca kurdu. 2.primer partisyona ZFS dosya sistemiyle mate masaüstü ortamıyla kurdum. Boot yöneticisini Grub olarak seçtim. Fakat Grub menüsü çıkmadı. Dolayısıyla makinamda kurulu olan diğer işletim sistemlerine erişemiyorum şimdilik.
    Boot sırasında Grub Welcome yazısı uzun süre ekranda kalıyor. Dolayısıyla boot süresi oldukça uzun. 
    Web tarayıcısı olarak Firefox'u pkg aracıyla hızlı bir şekilde indirip kurdu.
    Nihayet bu kez makinam ile PC-BSD güzel anlaştı.:)
  • Multibooting sorununu hallettim. Grub'u linux live USB diski ile linux için yeniden kurdum. Linux altında PC-BSD'yi grub menüsüne ekledim. Fakat boot oldukça yavaş.
  • Grub menüsü açıktan çıkmıyor anladığım, gizlemişler, tam yazıları gelirken klavyeden ESC tuşuna basmak gerekiyor, ESC 'i denemiş miydiniz acaba?
    Nihayet bu kez makinam ile PC-BSD güzel anlaştı.

Küçük sorunu saymazsak, bu cümleyi duymaya sevindim, hayırlı olsun şimdiden. :)
    Masaüstü neydi acaba?
    Ek:
    Ben yazarken Grub sorunuda hallolmuş, güzel, boot sorununu bilemeyeceğim ama PCBSD de hep öyleydi bende aslında, FreeBSD de hep öyleydi, tabii @doctur sizde ne kadar bir yavaşlık var onu bilemiyorum.

• Bu kez PC-BSD-10.0 KDE'yi denedim. Boot süreci yine biraz uzun. Fakat sistem açıldıktan sonra reaksiyon hızı oldukça iyi. ZFS dosya sisteminden olduğunu sanıyorum.@Felasife yazan:
     PCBSD 10 da pkg depoda Opera-linuxplugin yok o yüzden tarayıcı değiştirmek zorunda kalacağım ki bu kötü olmuş benim açımdan, zaten değiştirecektim erteleyip durdum.

AppCafe Web kısmından Opera'yı yükleyebiliyorsun.
  • BSD ler de niyeyse boot süreci Linux'lara nispeten daha uzun, sanırım ZFS den kaynaklı olabilir dediğiniz gibi.Fakat kullanımda ki tepkime de bir o kadar iyi olmuş, ZFS nin artıları eksileri diye bakmak gerek herhalde.
    AppCafe Web kısmından Opera'yı yükleyebiliyorsun

Teşekkür ederim, baktım olmayacak sonradan porttan kurmuştum, alışamadım hâlâ diğerlerinede :D

• AppCafe fena değil gerçekten. Bir yandan kahveni keyifle içerken diğer yandan uygulamanı kolayca yükleyebiliyorsun.
    KolayPBI 'de sanırım porttan paketleri hazırlayıp kuruyor. Bu da hoşuma gitti doğrusu.
    Uygulamaları kurmak için 4 alternatif yol var: pkg, PBI, AppCafe ve ports.
  • Daha önceki sürümlerde fusefs-ntfs ve fusefs-ext4 paketleri kurulu ve yapılandırılmış olarak geliyordu. Bu yeni sürümde bu yok maalesef. Dolayısıyla ntfs ve ext4 partisyonlarına bağlanamıyorsun. Bu paketleri kurup yapılandırmak gerekiyor.
    Buna karşılık Web kameram hiçbir ayar yapmadan doğrudan çalışıyor.
    Bir de ses ayarı sorunum var. Sesi kapatıyorum ve sonra reboot yapınca ses ayarı en yüksek seviyede varsayılan olarak ayarlanmış olarak geri geliyor.
  • @doctur yazan:
    Uygulamaları kurmak için 4 alternatif yol var: pkg, PBI, AppCafe ve ports.

Evet birde PBI vardı kendi paketini oluşturmaktı onu unutmuşum, pardon :D
    Daha önceki sürümlerde fusefs-ntfs ve fusefs-ext4 paketleri kurulu ve yapılandırılmış olarak geliyordu. Bu yeni sürümde bu yok maalesef. Dolayısıyla ntfs ve ext4 partisyonlarına bağlanamıyorsun. Bu paketleri kurup yapılandırmak gerekiyor.

Hımm.. olabilir.
    Valla benim diğer diske (o da ZFS) de otomatik bağlanmadı, bende uğraşmadım hiç işim olmuyorda.
    Buna karşılık Web kameram hiçbir ayar yapmadan doğrudan çalışıyor.

Aynen.
     Bir de ses ayarı sorunum var. Sesi kapatıyorum ve sonra reboot yapınca ses ayarı en yüksek seviyede varsayılan olarak ayarlanmış olarak geri geliyor.

Ses sorunu bende yok, böyle bir soruna hiç dikkat etmedim ama niyeyse bende VLC de bir sıkıntı oldu, ses yerine parazit var.
    Porttan kurayım dedim, baktım qt4 ü filanda derleyecek vaz geçtim, neyse cafeye bir bakayım.

• Enteresan EasyPBI ile VLC yi derledim paket yaptım gene aynı şey oldu, hiç böyle olmazdı. :(
    Appcafe de ki VLC ise hiç kurulmadı.

• Bir .avi uzantılı dosyam vardı o yüzden VLC yi kurayım dedim, olmayınca kurulu Mplayer varmış o da açmadı, onda da ses vardı görüntü yoktu :D
    Dedim birde konsoldan deneyeyim mplayer  *.avi işe yaradı, biraz konforsuz oldu ama görüntü gayet iyi, ileri/geri, ses, pause tuşu filan oluyor, daha ne isteyim, bunda iyisi şamda kayısı :D

• PC-BSD -10.0 'da ancak kablolu modemin varsa rahatsın. Kablosuz ağlara bağlanma bakımından 9.0 sürümüyle hiçbir fark yok. Kafasına göre hareket ediyor. Bazı kablosuz ağlara bağlanıyor bazılarına bağlanmıyor. BSD geliştiricileri sanırım 10 yıl geriden geliyor. Günümüzde artık nerdeyse herşey kablosuz olmaya başladı.
    İnsanlar mobil bilgisayarlara yöneldiler. Mobilite bu kadar önem kazanmışken BSD geliştiricileri maalesef kablosuz ağ bakımından sınıfta kalıyor.
    PC-BSD 10.0 da kullanılan network manager gerçekten berbat bir uygulama. 9.0 dan bu yana hiçbir gelişme yok. Aygıtın birinde yaptığın yapılandırma diğer aygıtların ayarlarını da bozuyor. Kablosuz ağlara bağlanma konusunda FreeBSD 10.0 da bana göre sınıfta kaldı. Daha önce 9.2 ile kolayca bağlandığım ağlara 10.0 sürümüyle bağlanamıyorum. Sanki daha kötüye doğru gelişiyorlar. Ya da sadece sabit masaüstü kullanıcıları için geliştiriliyor bu sistemler.
  • Bu 10.0 sürümleri size hiç iyi gelmedi sanırım Doctur hocam, illaki bir sorun çıkarttı, çıkartıyorlar.
    Üzüldüm açıkcası.

• PCBSD 10 sürümünün ikinci versiyonu 10.0.1 çıktı.
    Güncelleyerek geçilebildiği gibi, .iso olarakta ulaşılabiliyor..
    İndir bölümümüze de ekledik.
    Değişiklikler;
    * KDE 4.12.2
    * Cinnamon 2.0
    * Samba 4.1.4
    * Stability improvements to PBI subsystems
    * Updated GRUB loader, fixing issues related to slow / hanging startup
    * Updated AppCafe UI
    * Updates to Life-Preserver, including “Classic” backup mode an automatic snapshots
    * Updated control panel with desktop settings buttons
    * PulseAudio 5.0 integration
    * Improved Video display auto-detection
    * Bugfixes to mouse auto-detection
    * Improved LDAP / AD support for login manager
     * Misc other bugfixes

• Herkese selamlar , 
                     pc bsd yi sanal olarak kurdum ve diğer kurduğum linux sürümlerine göre bana baya hızlı geldi ayrıca başlangıçta development olarak kurmak istediğim programları sorması gerçekten çok hoşuma gitti , linux sürümüne uygun qt indireyim derken bunda al kurdum tepe tepe kullan demesi çok hoşuma gitti . fakat çözemediğim 2 sorunum var şimdilik sistem nedense interneti görmedi yada nereden yapacağımı bilemedim daha pek karıştırma fırsatım olmadı ama , birde benim bilgisayarın ekran çözünürlüğü 1680x1050 ilk başta ekran ayarı için sorduğunda seçtim kendisi de ati-3d-enable seçmiş bende değiştirmedim fakat nedense testleri sonucu bir türlü istediğim gibi tam ekran olmadı , baya bir farklı şeyler denedim ama bir türlü olmadı , nasıl çözümleyebiliriz acaba ?
  • Bu komuta
    % pciconf -lv | grep -B 4 VGA

ve buna
    % pkg info -x xf86-video

Birde /etc/X11/xorg.conf dosyanıza bakabilir miyim?
    İnternet sorununu biraz karıştırın bakalım, sanal programın ayarlarından dolayıda olabilir.

• PCBSD 10 Release sürümünün 0.2 versiyonu 10.0.2 de çıktı.
    Güncelleme yöneticileriyle geçildiği gibi, pkg update ; pkg upgrade komutlarıylada geçilebilir.
    Ayrıca .iso dosyası olarakta İndir bölümümüze de ekledik. PC-BSD 10.0.2 Released
    Göze çarpan değişiklikler:
    *KDE 4.12.5
    *Cinnamon 2.2.13
    *Gnome 3.12.2
    *Alpha release of Lumina desktop
    *Revamped AppCafe and PBI subsystems, integrated fully with FreeBSD’s PKGNG
    *AppCafe support for application screenshots, 5-Star rating system and comments integrated with our Wiki
    *Unified various UI elements and keyboard shortcuts
    *Integrated package cleanup functionality into AppCafe / PBI system
    *Updated Control Panel UI with additional view options and asynchronous item reading
    *Improved UI notification between applications and tray notification systems
    *Added PulseAudio as default audio backend for all packages which can support it
    *Added full-disk encryption options with GELI, which does *not* require a separate un-encrypted /boot partition
    *Support for automatic boot-environment creation before doing any upgrades or updates to the system or packages
    *Boot-environment support for full-disk encrypted installations
    *Added support for adding snapshot “Comments”
    *Options to set L2Arc / ZIL devices during installation
    *Many other bugfixes and improvements to Life-Preserver, Warden and more
    Değişikliklerin tam listesi

• PCBSD 10 Release sürümünün 0.3 versiyonu 10.0.3 de çıktı.
    En son sürüm olarak İ N D İ R  bölümüze dosyayı ekledik.
    (bu sürümde torrent seçeneği de vardır)
    PC-BSD 10.0.3 Önemli değişiklikler:
    * Cinnamon 2.2.14
    * Chromium 37.0.2062.94
    * NVIDIA Driver 340.24
    * Lumina desktop 0.6.2-beta
    * Pkg 1.3.7
    * Various fixes to the Appcafe Qt UI
    * Bugfixes to Warden / jail creation
    * Fixed a bug with USB media not always being bootable
    * Fixed several issues with Xorg setup
    * Improved Boot-Environments to allow “beadm activate” to set default
    * Support for jail “bulk” creation via Warden
    * Fixes for relative ZFS dataset mount-point creation via Warden
    * Support for full-disk (GELI) encryption without an unencrypted /boot partition
    Önceki sürümlerden güncelleyecekseniz, altaki adımlar tavsiye edilmektedir.
    # pkg update –f
    # pkg upgrade pkg
    # pkg update –f
    # pkg upgrade
    # pc-extractoverlay ports
    # reboot

• PCBSD 10 Release sürümünün 1 versiyonu 10.1 RC1de çıktı.
    Önemli Değişiklikler:

* KDE 4.14.2
    * GNOME 3.12.2
    * Cinnamon 2.2.16
    * Chromium 38.0.2125.104_1
    * Firefox 33.0
    * NVIDIA Driver 340.24
    * Lumina desktop 0.7.0-beta
    * Pkg 1.3.8_3
    * New AppCafe HTML5 web/remote interface, for both desktop / server usage
    * New CD-sized text-installer ISO files for TrueOS / server deployments
    * New Centos 6.5 Linux emulation base
    * New HostAP mode for Wifi GUI utilities
    * Misc bug fixes and other stability improvements
    TrueOS

* ZFS on Root installation
    * Boot-Environment support
    * Command-Line versions of PC-BSD utilities, such as Warden, Life-Preserver and more.
    * Support for full-disk (GELI) encryption without an unencrypted /boot partition

Not: RC sürüm olduğundan normal kullanım için tavsiye edilmez...

İNDİRME: 10.1-RC1 DVD / USB

PC-BSD Desktop - 3.4GB - (HTTP)
    PC-BSD Desktop - 3.4GB - (TORRENT)
    PC-BSD Desktop - SHA256
    TrueOS Server - 609MB (HTTP)
    TrueOS Server - 609MB (TORRENT)
    TrueOS Server - SHA256

• PCBSD 10 Release sürümünün 1 versiyonu 10.1 RC2de çıktı.
    Önemli Değişiklikler:
    * KDE 4.14.2
    * GNOME 3.12.2
    * Cinnamon 2.2.16
    * Chromium 38.0.2125.104_1
    * Firefox 33.0
    * NVIDIA Driver 340.24
    * Lumina desktop 0.7.0-beta
    * Pkg 1.3.8_3
    * New AppCafe HTML5 web/remote interface, for both desktop / server usage
    * New CD-sized text-installer ISO files for TrueOS / server deployments
    * New Centos 6.5 Linux emulation base
    * New HostAP mode for Wifi GUI utilities
    * Misc bug fixes and other stability improvements
    * NEW! — UEFI support for boot and installation
    TrueOS
    * ZFS on Root installation
    * Boot-Environment support
    * Command-Line versions of PC-BSD utilities, such as Warden, Life-Preserver and more.

İNDİRME: 10.1-RC2 DVD / USB
    PC-BSD Desktop - 3.3GB - (HTTP)
    PC-BSD Desktop - 3.3GB - (TORRENT)
    PC-BSD Desktop - SHA256
    TrueOS Server - 615MB (HTTP)
    TrueOS Server - 615MB (TORRENT)
    TrueOS Server - SHA256

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .