Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

NetBSD-6.1.3 kurulum sonrası yapılandırma

Burada netbsd (35) ile netbsd (44) arasında, netbsd (52) ile netbsd (54) arasında ve netbsd (55) ile netbsd (56) arasındaki aşamalarda anlatıldığı gibi ağınızı yapılandırıp internet bağlantısını sağladıysanız pkgin paket yöneticiniz kurulumuş, pkgsrc ftp'den alınıp /usr/pkgsrc dizinine açılmış olmalıdır. Dolayısıyla hemen masaüstü ortamını kurmaya başlayabilirsiniz. Eğer kurulum sırasında ağ yapılandırılmasını ve internet bağlantısını sağlayamadıysanız bunu elle yapmalısınız. Yine kurulum sırasında ağ dışında kalan bazı yapılandırmaları boş geçtiyseniz bunları kurulum sonrası da gerçekleştirebilirsiniz.
Root parolasını girmek veya değiştirmek
# /usr/bin/passwd
ya da
# passwd
Kullanıcı eklemek ve kullanıcı parolası girmek
# useradd -m kullanıcı_adı
Ya da kullanıcı eklemek ve onu wheel grubuna eklemek için:
# useradd -m -G wheel kullanıcı_adı
Başka bir altenatif olarak:
# usermod -G wheel kullanıcı_adı
Kullanıcıya parola girmek için:
# passwd kullanıcı_adı
Sistem zamanı ayarlamak
NetBSD tüm Unix sistemler gibi Greenwich(GMT) saatine göre ayarlanmış bir sistem saatini kullanır. NetBSD saatini ayarlamak için sistem saatini ayarlamanız gerekecektir. Yerel saate göre ayarlanmış sistem saatini korumak isteyebilirsiniz. Çünkü Windows yüklü ikili ya da çoklu önyüklemeli sisteminiz vardır, ve bu durumu NetBSD'ye bildirmek için /etc/rc.conf dosyasına "rtclocaltime=YES" eklemelisiniz:
# echo rtclocaltime=YES >> /etc/rc.conf
# sh /etc/rc.d/rtclocaltime restart
GMT batısında dakika sayısı otomatik olarak hesaplanır ve kern.rtc_offset sysctl değişkeni içinde ayarlanır.
kern.rtc_offset değişkenin geçerli ayarını görüntülemek için:
# sysctl kern.rtc_offset
Bu otomatik yapılandırma sadece uygun zaman dilimini /etc/localtime 'e sembolik bir bağlantıyla ayarladığınızda çalışır. Normalde bu kurulum işleminin bir parçası olarak yapılır. Eğer kurulum sırasında ayarlanmamış ise /usr/share/zoneinfo dosyasının /etc/localtime 'e sembolik bir bağlantısını oluşturarak ayarlanabilirsiniz:
# ln -fs /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul /etc/localtime
Ağı yapılandırma
Ağ arayüzlerini görmek için:
# ifconfig
Benim sistemimde:
kablolu eternet arayüzü: re0
kablosuz arayüzü       : urtw0
Kablolu ağ kartıyla internet bağlantısını gerçekleştirmek için:
# dhclient re0
Sistemi her açışta otomatik bağlanyıyı sağlamak için:
# echo "ifconfig_re0=dhcp" >> /etc/rc.conf
# echo "up" >> /etc/ifconfig.re0
Kablosuz ağ kartıyla internet bağlantısını gerçekleştirmek için:
Eğer kablosuz ağımız WPA şifresiyle korunuyorsa önce /etc/wpa_supplicant.conf dosyasını oluşturup
içine aşağıdaki satırları giriyoruz:
network={
        ssid="Ağımızın_adı"
        scan_ssid=1
        key_mgmt=WPA-PSK
        psk="Ağımızın_şifresi"
}
Eğer dhclient i kullanacaksak /etc/rc.conf dosyasını aşağıdaki gibi düzenliyoruz:
dhclient=YES
dhclient_flags="-nw"
wpa_supplicant=YES
wpa_supplicant_flags="-B -i urtw0 -c /etc/wpa_supplicant.conf"
Burada urtw0 benim kablosuz eternet kartımın arayüzü.
Ağ bağlantısını bilgisayarı yeniden başlatmadan gerçekleştirmek için:
# /etc/rc.d/wpa_supplicant start
ardından:
# /etc/rc.d/network restart
Eğer dhclient yerine dhcpcd kullanmak istiyorsanız:
Önce /etc/ifconfig.urtw0 dosyasını hazırlayıp aşağıdaki satırları içine giriyoruz:
up
dhcp
Birden fazla kablosuz ağ yapılandırmak istersek /etc/wpa_supplicant.conf dosyasının başına aşağıdaki satırları ekleyin:
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=wheel
Bağlanacağımız kablosuz ağ şifresiz ise /etc/wpa_supplicant.conf dosyası:
network={
    ssid="Ağımızı_adı"
    scan_ssid=1
    key_mgmt=NONE
    priority=100
}
Kablosuz ağ WEP şifreleme protokolu ile korunuyorsa /etc/wpa_supplicant.conf içeriği:
network={
        ssid="Ağımızın_adı"
        key_mgmt=NONE
        wep_key0="şifremiz"
        wep_tx_keyidx=0
}
WEP ile şifrelenen ağlara bağlanmak içi wpa_supplicant.conf 'u kullanmak zorunda değiliz:
# ifconfig urtw0 ssid ağımızın_adı nwkey şifremiz
" işaretlerini kullanmadımıza dikkat ediniz.
İkili paketleri kurma

Kurulum sırasında ikili paketleri kurup pkgin paket yöneticisini yüklemediysek bunları şimdi kurulum sonrası da yapabiliriz. İnternet bağlantısını gerçekleştirdiğinizi varsayıyoruz. sh kabuğu kullanıyorsak:
# PATH="/usr/pkg/sbin:$PATH"
# PKG_PATH="ftp://ftp.NetBSD.org/pub/pkgsrc/packages/NetBSD/`uname -p`/6.1.3/All"
# export PATH PKG_PATH
Bu kodları her defasında girmemek için ~/.profil dosyasına aşağıdaki satırı ekleyin:
PKG_PATH="ftp://ftp.NetBSD.org/pub/pkgsrc/packages/NetBSD/`uname -p`/6.1.3/All"
Sonra pkgin paket yöneticisini kuruyoruz:
# pkg_add -v pkgin
Artık istediğimiz paketi pkgin ile kurabiliriz:
# pkgin update
# pkgin install paket_adı
pkgsrc 'yi indirmek ve açmak
pkgsrc FreeBSD'deki portlara karşılık gelir. Kurulum sırasında indirmediysek şimdi indirebiliriz.
# ftp ftp://ftp.NetBSD.org/pub/pkgsrc/stable/pkgsrc.tgz
pkgsrc 'yi indirdik. Şimdi /usr 'ye açalım:
# tar -xzf pkgsrc.tz -C /usr
pkgsrc 'yi güncellemek için genellikle CVS yolu tercih edilir:
# cd /usr/pkgsrc && cvs update -dP
Eğer rsh'dan hata mesajı alırsanız:
# cd /usr/pkgsrc && env CVS_RSH=ssh cvs up -dP
Bilgisayarımıza isim girmek
/etc/rc.conf dosyasına girin:
hostname=bir_isim
İnternet bağlantımızı sağladığımıza, paket yöneticimizi kurduğumuza ve pkgsrc 'yi indirdiğimize göre
artık masaüstü ortamını kurabiliriz.

Yorumlar

• Yazımı tamamladım. Katkılarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum.
  • Şöyle ilk bakışta bayağı ayarı varmış gibi geliyor, hatta Archvâri bir kurulum gibide görünüyor ama konsol tozu yutmuş $USER ler bu ayarlara yabancı değildirler, altından kalkarlar. :D
    Aslında fazlada değil normal sayılır bu ayarlar, heleki NetBSD gibi ileri düzey bir dağıtım için fazla değil kesinlikle.
    Fakat bu ayarlar bir şekilde bir scripte gömülüp, tek hamlede de yapılabilir.
    Açıkcası ben denemiş olsam, hiç tty konsolla uğraşmadan öncelikle CHROOT yöntemi ile PCBSD üzerinden denerdim, ama tabii herkeste BSD kurulu olmayınca bu zor yöntem olur..
    Birde ZFS ile UFS Chroot la uyumlu oluyor muydu hatırlamıyorum, belki uyumsuz olabilir.
    Fakat öyle veya böyle bu yapılandırma ayarları çok değerli, sanırım @doctur hocam bu ayarları bulana kadar bir hayli uğraştınız.
    NetBSD gibi bir dağıtıma yakışan yapılandırma ayarları olmuş, elinize sağlık tekrardan. :)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Aslında çok değil. Bunların çoğunu kurulum sırasında internet bağlantısını gerçekleştirebilirseniz kod dahi kullanmadan yapabiliyorsunuz. Kurulum sırasında bazen kablosuz ağı yapılandırmak mümkün olmayabiliyor. Bunu düşünerek uzun uzun anlattım.
    Eğer kurulum sırasında yapılandırmaları yaparsanız root olarak konsola giriyoruz:
    # pkgin install  istediğin_masaüstünün_adı

ile kısa zamanda masaüstüne düşebiliyorsunuz.
  • Bu arada şunu da belirtmek isterim. NetBSD 'de de tıpkı FreeBSD'dede olduğu gibi ZFS dosya sistemi henüz daha deneysel aşamada.
    Sistem panikleriyle karşılaşabiliyoruz.
  • @doctur yazan:
    Aslında çok değil. Bunların çoğunu kurulum sırasında internet bağlantısını gerçekleştirebilirseniz kod dahi kullanmadan yapabiliyorsunuz.

Evet ben bunuda soracaktımda, kurulumda ağ ayarları var yapılıyor, tekrardan ağ ayarı ne için diye, sonra unutmuşum..açıklama için teşekkür ederim.
    @doctur yazan:
    Bu arada şunu da belirtmek isterim. NetBSD 'de de tıpkı FreeBSD'dede olduğu gibi ZFS dosya sistemi henüz daha deneysel aşamada. Sistem panikleriyele karşılaşabiliyoruz.

Ne güzel UFS ile gidiliyordu, nereden çıkartılarsa bu ZFS i filan bilmem ki bu açık kaynak dünyası hiç yerinde durmuyor vesselam :D

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .