Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

pcbsd coklu önyüklemeli kurulum

hocam merhaba kolay gelsin,
daha önceki pcbsd kurulum faicamdan sonra yönlendirmenize ihtiyacım olacak..
bildiğimiz gibi  bsd hdd'de birincil bölüme kurulabiliyordu. şimdi ben win7 - linux mint ve pcbsd 9.1 kurmak istiyorum.
c: (190gb) win7
d: (50gb) boş
e: (320gb) boş
f (gizli recovery 40gb)
sadece C: birincil bölüm.. izlicegim yolu anlatır mısınız daha sonrası ben kurulum rehberinden hallederim.
c'ye kuramam heralde win7 gider. d'yi birincil bölüm yapabilir miyim.?

hocam şimdi baktım kurulumda şu diskleri görüyor;
C:
E:
F:
birde 100mb win sistem dosyası
win7 yi silmeden C:'ye yada D:'ye kurmam mümkün mü?

Yorumlar

• Önce diskin bölümleme stilini öğrenelim:
    Windows 7 'de Windowssystem32diskmgmt uygulamasını çalıştır. Disk0 yazan yere sağ tıkla---->Özellikler--->Birimler

>Bölümleme Stili:
    GPT mi MBR mi?
  • tamam hocam 4. primer (birincil) alan için recovery alanını feda ettim.
    kuruluma başladım ancak önceki kurulum ile yine aynı sıkıntıyı yaşadım.. bot ekranı geliyor.
    f1:win
    f2:win
    f3:?
    f4: freebsd (benim kurduğum pcbsd 9.1)
    f4 diyorum. devam ediyor yine bot ekranı geliyor. karışmaz isem 0 yanı defaut ile dewam ediyor. 1 diyorum user mode ile dewam ediyorum sonra şu hata veriyor 
    full portname of shell or RETURN for /bin/sh:

bu bağlantıda daha önce de dile getirmiştim sorunumu

fsck
    fsck -y
    mount -a -o rw

fsck deyip gelen tüm seçeneklere evet dedim.
    ama hala masaüstüne ulaşamadım
    kurulum yaparken daha önce MBR kullan dedim açmadı bunda MBR kullanma dedim yine açmıyor..
    sıkıntı ne anlaymadım. tüm nette bu hatayı yazınca fsck yada mount la çözüldüğü anlatılıyor bende neden sıkıntı yaptı anlamadım :/
  • 1-Recovery alanını feda etmen gerekmiyordu.
    2-Boot yöneticisi olarak MBR'ye FreeBSD boot yöneticisini kurmuşsun. Aktif olan partisyonun muhtemelen 1.primer partisyon. Bu nedenle sadece win7 boot edilebilir. PC-BSD'yi açabilmen için 4.primer partisyonu aktif partisyon yapman gerekir. Ya da 3.primer partisyona linux ve grub2 kurman ve PC-BSD'yi grub2 menüsüne eklemen sorununu çözecektir sanırım.
  • Bir de kurulum sırasıda bazen önemli oluyor. Ubuntu ve türevlerini örneğin linux minti PC-BSD'yi kurduktan sonra kurmaya çalışırsan linux mint kurulmayabilir. Onun için önce Win7, sonra linux mint ve en son PC-BSD'yi boot yönetici olmaksızın kurup PC-BSD 'yi grub2'e eklersen sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebilirsin ve boot yöneticin grub2 olur.
    FreeBSD boot yöneticisi diğer işletim sistemlerini tanıyıp boot etme yeteneğinden maalesef şimdilik yoksundur.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .