Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

FreeBSD web server kurulumu yardım

Merhaba arkadaşlar okuduğum üniversite de bi web server kuracaz. ve üzerinde birkaç farklı domain ve alt domainler çalışacak. Ben bu konularda tamamen bilgisiz değilim fakat tecrübelide değilim. Bir haftadır sürekli araştırıyorum kendim deniyorum. Apache, php, mysql kurulumlarını yaptım fakat ayarlarını nasıl yapacağım server kontrolü nasıl olacak domainlere ayrı ayrı hosting tanımlamasını nasıl yapacağım? bilemiyorum. Bİlen bi arkadaş var ise Adım adım anlatabilirmi acaba.

Yorumlar

• Merhaba
    Web server konusunda bilgim yok beni aşan bir alan.
    Sanırım bu konuda webmaster site/forumlarına bakarsanız daha iyi olur, çözümpark, r10, syslogs gibi yerler.
    Genede profesyonel yardım almadan işiniz zor olacaktır diye tahmin ediyorum, zira kolay hiç kolay şeyler değil bahsettiğiniz olay.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Merhaba, konuyu yeni gördüm çok gecikmiş olabilirim belki ama ileride başkalarına lazım olursa diye yine de yazmak istiyorum.

Şu an ince ayrıntılarına kadar değinemeyeceğim öncelikle bakmam gerekiyor tekrardan ama 1.5 - 2 yıl kadar önce bunu denemiştim, /usr/local/etc/apache2*/ dizininde biraz araştırman lazım httpd.conf diye hatırlıyorum veya başka bir  dosyada vhosts adıyla geçen bir dosyanın include edilmesiyle ilgili bir satır olması lazım bu satırı bulduktan sonra  başında ki # i kaldırıp aktif hale getiriyoruz ve satırda yazan adresten dosyaya ulaşıyoruz dosyayı biraz inceleyecek olursanız nasıl yeni virtual host açılacağı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Dediğim gibi yaklaşık 2 yıl kadar önce bunu denedim ve 3-4 farklı domain bağladım hepsini farklı dizine bağlayıp aktif edebiliyoruz.

Şu an müsait olmadığım için bu şekilde yazmam gerekti istenirse ilk fırsatta kontrol edip detaylı olarak anlatabilirim.
  • Katıların için teşekkürler @KingHunterTR

Eski yeni demeyip server konularına cevap vermen çok hoş, sağ olasın.  ::D)

Sanırım bahsettiğin satırda budur.
    # Virtual hosts
    #Include etc/apache22/extra/httpd-vhosts.conf

• Ben eskiden FreeBSD kurmak bir yana dursun kullanmasını bile pek bilmezdim, hazır kurulu vhd ile açar metin2 Private Server için kullanırım sizin zamanla sistem adını öğrendikten sonra sizin konularınız ile öğrenmeye başladım diğer forumlarda FAMP kurulumunu anlattığınız konularla başladım uğraştım bir şeyler öğrendim ve geliştirmeye çalıştım şimdi sizin temellerinin öğrenerek bildiğim şeyleri sizlere nasıl olursa olsun bir şekilde paylaşmak boynumun borcudur. Cpanel eskiden FreeBSD destekliyormuş şimdi yok vaktim olursa Hosting yönetim sistemi de yazmak istiyorum bsd için ve her şey için teşekkür ediyorum... @Felasife

Konuya dönersek eğer evet bahsettiğim satır o satırdı. httpd-vhosts.conf açıp inceleseniz anlarsınız gayet kolay :)
  • Eyvallah @KingHunterTR Sağ ol.

Çorbada bir tutam tuzumuz varsa ne mutlu hepimize, sonuçta aynı gemide bulunan insanların bir birlerine yardım etmeleri çok güzel,  umarım sende projelerini uygulama fırsatı bulursun.

Kolaylıklar dilerim.

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .