Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

merhabalar freebsd ailesi

merhaba freebsd ailesi 37 yaşındayım. işci olarak hayatımı kazanıyorum. bilgisayara ilk tanışmam 2007 senesi mayıs oldu. şuan bilgisayarımda (laptop) linux ubuntu 13.10 ve windows 8 yüklü. dün akşam farklı işletim sistemleri araştırması yaparken freebsd karşıma çıktı. son sürümünü arşivime ekledim.  windows dışındaki farkılı işletim sistemlerinde ilk 2008 senesinde linux ubuntuyu tanıdım. ara ara bilgisayarıma kurdum. yaklaşık bir senedir bu sefer ilk defa uzunca zaman windows dışında bir işletim sistemi olan ubuntuyu kullanmaktayım. ayrıca https://forum.ubuntu-tr.net üyeliğmde bulunmaktadır. windows dışındaki sistemelre bilgin fazla değildir. her kese tekrardan selam ve merhabalar.

Yorumlar

• Merhaba @mehmet, hoş geldiniz.
    Win dışı sistemlere bilginiz fazla değilse, size önerim FreeBSD yerine PCBSD yi denemenizdir.
    Tabii PCBSD nin boyutu daha fazla olsada, sadece 64-bit olsada, Ubuntu misali full kurulu gelen son kullanıcı dosttu dediğimiz bir yapıdadır.
    Eğer deneyeceksiniz PCBSD yi tavsiye ederiz.
    Tabii önce Sanal olarak bir kaç kez denemeniz çok daha iyi olur.

Sevgiler

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Evet sanal olarak freebsd, pcbsd veya farklı sistemler için livecd (dvd) farklar olması; tecrübe, bilgisi olmayan kullanıcılar için ilk yapılması gereken ilk adımda böylesi bir avantaj gibi livecd gözüküyor.
    Teşekürler.
  • Rica ederim, sanal olarak LiveCD de iyi bir yöntemdir ama bizim tarafta pek LiveCD olmuyor.
    Örn. şuan PCBSD sitesine baktım yok, .iso da var mı hatırlamıyorum ama daha önceki sürümlerde ekstradan da oluyordu, fakat çok önemsemiyorlar sanırım LiveCD olayını.
    VirtulaBOX gibi yazılımlarla sanal olarak direk pc nize kurabilir deneyebilirsiniz.
    Kolay gelsin

• @Felasife, burası yeri değil ama livecd kurulumları için destek alabilirmiyim? Tabiki konuyu ait olduğu yerde sorarak?
    Alakanıza teşekürler.
  • Aslında LiveCD kurulumu derken tam olarak neyi kast ettiniz anlamadım ama kurulumlarla ilgili zaten bir sürü belge var, hatta videolarda var..
    Oralardan bakıp bir yol çizebilirsiniz kendinize.
    Eğer kurulumda veya sonrasında bir sorun olursa, bildiğimiz kadarıyla yardım edebiliriz tabii, sorun değil, zaten genelde olanda budur. :)
    Ama öteki türlü sıfırdan başlayıp adım adım yardım etmeye zaten ne vaktimiz nede enerjimiz var.
    Hasılı BSD kurmak; risk, okuma ve merak ile anlam kazanır ki bizlerde zaten çok biliyor değiliz, neticede kullanıcılarız. :)
    Sevgiler

• Teşekürler. Sizleri fazla sıkmadan forum vari (tartışma) usulü değil, beraber (aile gibi,ortamı) öğrenerek yol alacağız.
  • @mehmet yazan:
    forum vari (tartışma) usulü değil, beraber (aile gibi,ortamı) öğrenerek yol alacağız.

Öncelikle bu şekildeki yaklaşımınızdan dolayı sizi tebrik ederim. @Felasife'nin dediği gibi bu forumda kurulumla ilgili yeterli rehber var.
    Rahatlıkla kurulumları gerçekleştireceğinize inanıyorum. Yine de takıldığınız yerde sorun. Elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırız. Saygılar.
  • Asıl sizlere teşekürler. Farklı işletim sistemlerinde insanlara yardımcı,destek olmak güzel bir şey. 
    Forum içinde gerekli belgeye bakarak (düşünerek) hareketedeceğim tabiki.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .