Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

freebsd flash belleğe nasıl kurulur.?

freebsd yi  flash belleğe kurmak istiyorum nasıl kurulur arkadaslar. yardım eder misiniz..

Yorumlar

• Amacınız USB belleğe FreeBSD kurup ve kullanmaksa açık söyleyeyim o iş bizim tarafta biraz zor, ana sitede bununla ilgili bir kaç makale gördüm ama hepside zordu, gerek yok deyip bırakmıştım.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • flash belleğe kurdum arkadaslar.
    nasılmı? hardisk kablosunu cıkardım.bilgisayara flash belleği taktım.9.2 cdsini taktım.kurlum otomatik olarak bölümledi.kurulum baya uzun sürdü :)
  • Bir şekilde işinizi gördünüz yani, o zaman geçmiş olsun.
    Aslında şöyle makalelerde var ama merak edenler için ekleyelim.
    Installing FreeBSD on a USB stick.
    How to create a bootable FreeBSD USB

• merhabalar..FreeBSD kurduğum usb bellek windows ortamında kulanılamaz hale geldi hatta ve hatta sistemin aniden kapanmasına yol açiyor..ayrıca linux ortamında bu belleği biçimlendirmeye kalkiştiğimda sürekli hata mesajı alıyorum..GPT den dolayı olabilir mi acaba diye düşünüyorum ama tam olarak kestiremedim..yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
  • Merhaba
    Öncelikle geçmiş olsun, bahsettiğiniz şey bir kaç kere benimde başıma geldi, ama BSD lerde değilde, o zamanlar Linux kullanıyordum o zamanlar olmuştu.
    Sanırım bazı USB bellekler nazik oluyor ve bozuluyorlar veya zamanı doluyor bilemiyorum ama kurtarmakta bazen mümkün olabiliyor.
    Tavsiyem Parted Magic gibi bir live cd ile deneme yapmanız, eğer böylede olmuyorsa Bellek büyük ihtimal bir daha kullanılamaz.
    Birde başka pc ilede deneyiniz, zira kullandığınız pc nin portlarında da problem olabilir.

* Parted Magic eskiden ücretsizdi, şimdilerde artık ücretli oldu ama nette eski sürümlerine filan ulaşabilirsiniz sanırım.

Geçmiş olsun.

• Dosya sistemi bozulmuş ve Windows ortamında kullanılamaz hale gelmiş olan bir Flash diski düzeltmek için önce Windows ortamında yönetici haklarıyla komut istemcisini açıyoruz. Sonra diskpart ve ardından clean komutlarını çalıştırıyoruz. Son olarak disk yönetimi uygulamasıyla Flash diske format atıyoruz.
  • aygıt tanımlanmadan pc kapanıyor..hani dosya sistemi hatalarında bahsettiğiniz yol izlenebilir ama bunu yapmaya fırsat vermiyor windows..linux ortamında ise ;
    mkfs.vfat  /dev/X

komut dizinini yürütemiyor ve "attempting to create too a large filesystem" hatası alıyorum..anlıycanız linux ortamında da sıkıntı  :(
    donanımsal olmadığını düşündüğüm bu sıkıntı neden halledilemiyor  :saskin:
  • Linux komutlarını bilmiyorum, unuttum ama /dev/X yerine /dev/sdb1 gibi filan aygıtın aldığı isim numarası eklenmeli.

Bu konu kapatıldı.