Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD kullanmak istiyorum bir kaç sorum var !

Merhaba benim adım Ali Tolga. BSD kullanmayı öğrenmek istiyorum. Neden derseniz "Macera" derim. Ben şimdi BSD hakkında şunu merak ediyorum. Misal tamam BSD den WOW gibi bir çok oyunu oynayabiliyoruz. Ben masaüstü olarak ubuntu, sunucu için ise Cent OS kullanıyorum. Aradığım şeyler,
- Oyun oynayabilmek (wine'ın yettiği kadar)
- Programlama (NetBeans ve Geany kullanıyorum)
- GIMP, INKSCAPE
ve ayrıca bildiğim kadarıyla MAC OS X bsd tabanlı. Şunu da merak ediyorum. eğer BSD (dolayısıyla da UNIX) terminolojisini detaylı olarak öğrenirsem bunun Mac Book kullanırken bana bir artısı olur mu ?
BSD linux sistemimin yerini alabilir mi ?
Cevaplarınız için sağolun şimdiden. İyi forumlar...

Yorumlar

• Merhaba eronis
    Sondan cevap vermem gerekirse "BSD linux sistemimin yerini alabilir mi ?" bu duruma göre evet olabilir.
    Ama Linuxlarda donanım ve paket olayı daha fazla diyebilirim, fakat BSD tarafında da az değil, her geçen gün destek artıyor, portlar gibi sağlam derleme sistemi de var ki artıları yok değil hani diyebilirim.
    "Mac Book kullanırken bana bir artısı olur mu ?"
    Bunun cevabını bilmiyorum ama sanırım pek olmaz gibi, bilenler cevaplarsa iyi olur.
    - Programlama (NetBeans ve Geany kullanıyorum)
    - GIMP, INKSCAPE
    Buradan kontrol edebilirsin, orada varsa istediklerin, büyük ihtimal sorun olmaz, PKG veya PORTtan kurabilirsin.
    - Oyun oynayabilmek (wine'ın yettiği kadar)
    Wine kuruluyor ama oyun oynamadığım için şudur budur diyemem.
    "Neden derseniz "Macera" derim."
    Güzel :)
    Başlangıç olarak PCBSD ile başlamanızı tavsiye ederim, bizim tarafın Ubuntusu'dur kendisi.
    FreeBSD ye ise daha tecrübe kazandıkça geçersiniz, pek kolay değildir FreeBSD
    Donanım sorunu yaşamadığınız sürece fazla bir sıkıntı çekeceğiniz sanmıyorum, kolay gelsin.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • FreeBSD anladığım kadarıyla Slackware yada Arch linux gibi bir şey. Ancak bu PC-BSD den FreeBSD ye geçecek kadar bilgiyi nereden edinirim ? Birde FreeBSD nin PC-BSD den artıları nelerdir ?
  • BSD ile ilgili 2 tane kitap buldum okumaya başlıyorum :) iyi forumlar...
  • Kitap bulmanız güzel olmuş, okumanız iyi olur. ::D)
    Diğer türlü direk zordan başlamanız sizi usandırır, bıktırır, o yüzden PCBSD iyidir, ondaki pek çok ayar FreeBSD ye uyar.
    Kernelleri aynıdır, arayüzde bazı değişiklikler vardır ki zaten forumda bazı yazıları zamanla okudukça da görürsünüz.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Merhaba,
    Bir Macbook kullanıcısı olarak Macbook üzerinde Ubuntu'nun Karmic Koala (9) sürümünü kullandığımı belirteyim. Bu unity işlerini sevmedim ben Ubuntu'nun, çok uğraşarak Karmic Koalayı kurup, imaj aldım, sıkıntı olursa imajdan dönüyorum. Macosx aslında Bsd tabanlı değil, Unix tabanlı.  Daha sonra Unix kullanıcam o yüzden şimdi Macos kullansam faydası olur mu şeklinde sorsanız evet olurdu diyebiliriz. Fakat Unix kullanıp Macos için faydası olur mu sorusu biraz, "mercedes kullanmayı öğrensem, şahin kullanırken faydası olur mu" gibi bir şey. Lütfen yanlış anlamayınız, sadece metafor olarak kullandım.
    Neyse olmaz neticede. 
    Bu Unix - Linux mimarilerinde Urban Terör'den başka oyunun sağlıklı çalıştığını görmedim ben. Vine ile de çok sanmıyorum açıkçası. Onun yerine virtualbox'a temizinden bir Windows 7 kurup oynasak daha iyi gibi sanki.
    Bsd linux sistemin yerini alamaz, çünkü zaten linux aslında bir unix. Ben 9 ve 10 sonrası açıkçası son kullanıcı tarafında daha yoğun kullanılacağını düşünüyorum.

Uzun zamandır tüm sunucularda Freebsd kullanıyorum. Şahsi fikrim Freebsd masaüstü işletim sistemi şeklinde kullanılsın diye yapılmamış/geliştirilmemiş.  Tamam problem çıksın çözelim, uğraşalım falan da. bir gün vmware-tools yükleyeceğim diye 9 saat uğraştığımı biliyorum.  Netice itibariyle bende arkadaşlara katılıyorum, PcBSD ile başlasanız daha sağlıklı olacaktır.
    Sevgiler..
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .