Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD grub menüsüne diğer işletim sistemlerini eklemek

Kullandığımız sistemde bir MBR diskine önce Windows 7, ardından Linux Mint 64 bit ve son olarak PC-BSD 10.0.3 kurulmuştur. Windows 1. partisyona ntfs formatında, PC-BSD 2.partisyona ZFS formatında ve Linux mint 6.partisyona ext4 formatında kurulmuştur.
Windows 7 'i eklemek için PC-BSD 'de iken /usr/local/etc/grub.d/40_custom dosyasında "exec tail -n +3 $0" satırının altına aşağıdaki satırları ekliyoruz:
exec tail -n +3 $0
menuentry 'Windows 7' {
set root=(hd0,1)
chainloader +1
}

Burada hd0 1.diski, 1 sayısı windowsun 1.partisyona kurulduğunu gösteriyor. Linux mint'i eklemek için sistem tepsisinde pc-mounttray uygulasını açıyoruz.Burada diskimizin tüm partisyonlarını görüyoruz. Linux mint'in kurulu olduğu 6.partisyonu bağlıyoruz. Karşımıza çıkan diyalog kutusunda EXT4 'ü seçip <OK> diyoruz.Artık linux mint dosyalarına erişebiliriz. Linux mintte /boot/grub/grub.cfg dosyasını açıyoruz. Bu dosyada menuentry ile başlayan Linux minte ait grub menüsünün ilk öğelesini kopyalayıp PC-BSD içinde /usr/local/etc/grub.d/40_custom dosyasına yapıştırıyoruz:
menuentry 'Linux Mint 16 Cinnamon 64-bit, 3.11.0-12-generic (/dev/sda6)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos6'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos6 --hint-efi=hd0,msdos6 --hint-baremetal=ahci0,msdos6  a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1
fi
linux    /boot/vmlinuz-3.11.0-12-generic root=UUID=a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1 ro   quiet splash $vt_handoff
initrd    /boot/initrd.img-3.11.0-12-generic
}

recordfail ve gfxmode $linux_gfx_mode satırlarını siliyoruz. 40_custom dosyamızın son hali:
exec tail -n +3 $0
menuentry 'Windows 7' {
set root=(hd0,1)
chainloader +1
}
menuentry 'Linux Mint 16 Cinnamon 64-bit, 3.11.0-12-generic (/dev/sda6)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos6'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos6 --hint-efi=hd0,msdos6 --hint-baremetal=ahci0,msdos6  a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1
fi
linux    /boot/vmlinuz-3.11.0-12-generic root=UUID=a28361d1-1213-43a3-8106-ca4d0dd173f1 ro   quiet splash $vt_handoff
initrd    /boot/initrd.img-3.11.0-12-generic
}

Son olarak:
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
ile grubu güncelliyoruz. Sistemi yeniden başlattımızda PC-BSD grub menüsünde artık windows ve linux seçeneği görülecektir.

Yararlı olması dileğiyle

Yorumlar

• Eline sağlık @doctur

Olayın PCBSD ile çözülüyor olmasıda ilginç olmuş, gerek Linux gereksede Windows, ZFS deyince tanımıyoruz biz öyle bir format diyorlar  anladığım.  :))

Hayırlı olsun çoklu sistem  ::D)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • henüz,denemedim,ama grub,a eklenebilmenin bir yolunun ,bulunması beni çok sevindirdi doctur,a teşekkürler iyi çalışmalar. :))  :))  :))
  • Bu iyi oldu. Sıkıntı olursa eğer faydalanırım. Bugün yarın bende aranıza katılcam inşAllah ve PC-BSD ile devam etmek istiyorum. Fazla bilgili birisi değilim ama, sıkıntı yaşadığımda buradan yardım göreceğime hiç şüphem yok :))
  • usr/local/etc/grub.d/40_custom,  yolundaki dosyayının içeriğini değiştirmeye izin vermiyo. Yönetici olarak nasıl açabilirim burayı :/

Şu an tek sorunum windowsun gurubta olmaması ve. Dosya yöneticinde görünen windows yüklü kısma tıkaldığımda ulşamamam. Dediğim gibi fazla bilgili birisi değilim ama; sevdim, güzel PC-BSD, kalmayı düşünüyorum burda. Donanım sıkıntısı yok. Uygulamalar kafii. KDE güzell.. Diğerlerinide deneyecem elbette :)

Şu an da sadece Windows ve PC-BSD var bilgisayarda. İlk önce Windows'u sonra PC-BSD'yi kurdum.
  • Alt+F2 ile açılan kutucuğa;
    kdesu dolphin

yazıp <enter> diyoruz. Sonra root şifresini giriyoruz. Böylece Dolphin yönetici haklarıyla açılacak. Buradan ilgili dosyaya gidip düzenliyoruz.
  • Teşekkür ederim doctur, Windows açıldı :)
  • Bu tip çoklu işletim sismleri olan bilgisayarlarda BSD yi en son kurmak mı mantıklıdır bu şekilde olması açısından ?
  • Tabi daha mantıklıdır, daha az sıkıntı çekersiniz.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .