Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

USB'den Kurulumu Başlatamıyorum

Selamlar. Bendeniz FreeBSD kuracağım derken kafayı yemiş, hunisini ilan etmiş bir gencim. Elimden tutarsanız belki sabit diskimdeki pengueni kovalayıp yerine şeytanı koyabilirim.
6Sq4GGu.jpg
Gördüğünüz üzere USB'den kurulumu çalıştırmaya çalışınca böyle sevimli bir ekran beni karşılıyor. Sorunun çözümünü internetten aradım amma velakin derdime derman bulamadım.

Üstteki linkte çözüm verilmiş gibi olsa da bir türlü Ubuntu'ya UFS'yi tanıtamadım, memstick'i bir şekilde açmaya çalıştım ama yine göremedi, yine tanıyamadı. Bu yüzden gerekli dosyada gerekli değişikliği yapamadım. Tabii Windows'a UFS'yi gösterebiliyorsak bak bunu yapabilirim.

Not: Site güzelmiş.

Yorumlar

• Hoş geldiniz @Bir Hunili

Bazen tuhaf sorunlar olabiliyor elbet, 10.0 sürümünü bende kuramamıştım, sistemimi beğenmemişti o yüzden 9.3 kurdum, hiç sorun yaşamadım onda.

Kurmaya çalıştığın FreeBSD sürümü kaç?

USB ye iso'yu dd if yöntemiyle mi atıyorsun.

memstick 'i açman bir şey değiştirmez, MD5 kontrolünü yapman daha iyi.

Aslında FreeBSD orta seviye kullanıcılar için uygundur, o yüzden PCBSD denemenizi tavsiye ederim.

Eğer BSD yi merak ediyorsan, kesinlikle PCBSD ile başlamalısın...

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Link görünmüyor, sorunun çözümünün geçtiği linki şöyle tekrardan atayım.
    https://forums.freebsd.org/threads/boot-from-usb-memory-stick.19715/

FreeBSD 10 kurmaya çalışıyorum ve dd kullanarak usb'ye yazdırdım. Memstick'i yukarıdaki linkteki uygulamayı memstick üzerinde gerçekleştirip öyle usbye yazdırıp devam edeyim diye düşündüm, ama Ubuntu UFS'ye dair hiçbir şeyi okumadı. Zaten Arch gibi nimet bir dağıtım varken Ubuntu kuran aklıma turşu suyu içireyim... Unity'i bir deneyelim diye Ubuntu kurmuştum ama bin pişman etti beni, ne yapmaya çalışsam ayrıca bir sıkıntı çıkardı. Neyse, konu Ubuntu'nun dandikliği değil elbet...

PCBSD önerisinde bulunacağınızı biliyordum, virtualbox üzerinde olsa da kullandım. Evet, gayet hoş bir dağıtım ama ben paket yöneticisi ve x.org olmadan minimal bir kurulum planlıyorum. Daha sonra üstüne RPM kurmaya çalışırım. :) Bu işin altından kalkar mıyım işte onu bilemem.

Bu arada sizin bir forumda "Korsan Linux kullanacağıma adam gibi PCBSD kullanırım." dediğinizi gördüm. Korsan Linux'u biraz internette araştırdım ama pek somut bir şey elde edemedim. Hazır sizi yakalamışken sorayım.

Bu arada şu yandaki emojiyi sırf benim için koyduğunuzu biliyorum: :mail:
  • Link görünmüyor, sorunun çözümünün geçtiği linki şöyle tekrardan atayım.

https://forums.freebsd.org/threads/boot-from-usb-memory-stick.19715/

Böyle bir sorunun çözmüştüm galiba ama nasıldı hiç hatırlamıyorum.

Parted magic veya Ubuntu live cd gibi bir şeyle USB belleğe fsck çekmeyi dene istersen.
    FreeBSD 10 kurmaya çalışıyorum ve dd kullanarak usb’ye yazdırdım. Memstick’i yukarıdaki linkteki uygulamayı memstick üzerinde gerçekleştirip öyle usbye yazdırıp devam edeyim diye düşündüm, ama Ubuntu UFS’ye dair hiçbir şeyi okumadı. Zaten Arch gibi nimet bir dağıtım varken Ubuntu kuran aklıma turşu suyu içireyim… Unity’i bir deneyelim diye Ubuntu kurmuştum ama bin pişman etti beni, ne yapmaya çalışsam ayrıca bir sıkıntı çıkardı. Neyse, konu Ubuntu’nun dandikliği değil elbet…

Normal yolla hiç bir Linux tanımıyor zaten, elle mount veya fstabla mount etmen gerekiyor.
    ama yazma izni sanırım yok, sadece okuma olsa gerek.
    PCBSD 9.0 ufs dosya sistemini UBUNTU 12.04'e nasıl bağlarım?
    PCBSD önerisinde bulunacağınızı biliyordum, virtualbox üzerinde olsa da kullandım. Evet, gayet hoş bir dağıtım ama ben paket yöneticisi ve x.org olmadan minimal bir kurulum planlıyorum. Daha sonra üstüne RPM kurmaya çalışırım. Bu işin altından kalkar mıyım işte onu bilemem.

O zaman biraz uğraşman gerekecek ama yeter ki azimli ol azmin elinden bir şey kurtulmaz.
    Bu arada sizin bir forumda “Korsan Linux kullanacağıma adam gibi PCBSD kullanırım.” dediğinizi gördüm. Korsan Linux’u biraz internette araştırdım ama pek somut bir şey elde edemedim. Hazır sizi yakalamışken sorayım.

Eheh, bu eski bir hikaye ve benim BSD ye geçiş hikayem aynı zamanda.
    R.Stallman'a göre Debian, Arch, Ubuntu vs.ler özgür dağıtımlar değil, neymiş contrip, nonfree gibi depoları kullanıyorlarmış, kapalı kaynak yazılımları barındırıyorlarmış falan filan.
    Windows ile Debian arasında bir fark yok RMS ye göre vs.

En son Türkiye geldiğinde o zaman Debian 6 da çıkmıştı, hemde Libre kernel filan diye çıktığı halde adam gene "Debian özgür değil" deyince, sigortaları attı ve canım Debişi sildim attım, o gün bugündür BSD deyim, kafamda çok rahat artık... :cool:

O sözün hikayesi budur kısaca, Linux'un ilerlemesi önünde ki kişide RMS dir.
    Bu arada şu yandaki emojiyi sırf benim için koyduğunuzu biliyorum:

Güle güle kullanın. :))

• Pekala, teknik olarak cevaplayabileceğiniz bütün soruları cevapladınız... Çok teşekkür ederim. :) Şimdi işin teorik kısmı ile ilgili sorularım var.

BSD lisansı nedir? Tam olarak BSD kullanırken ki protestonuz Stallman'a karşı mı? Sırf Stallman'a karşıysanız Linux'u sildiğiniz için mantıken GNU'nun hiçbir şeyini kullanmamanız gerekiyor. Eheh.

Ayrıca KDE'den sıkıldım ben... Fazlasıyla özelleştirilebilinen bir desktop önersenize? :silly:

Emojimizi unutmayalım: :mail:
  • Nedir bölümüzde BSD nedir hk. da yeterince açıklama var  vakit buldukça bakarsınız.

Yo adam Linux'a takık, (Gnu gökten zembille indiya ona takık değil) Linux'un lisansıda veya Kernel diyelim GNU değilya adam bunu bile hazmedemiyor.

Açıkcası bende sırf bu saçma sapan açıklamaları duymamak muhatap olmamak için Linux'a elveda dedim.

Bizler Linux özgürlük felan diyoruz, tartışıyoruz, hatta şiirlerde yazdım bu yönde ama adam yok Linux özgür değil diyor ısrarla.

GNU nun sitesinde garip gurup kimsenin kullanmadığı bir kaç dağıtım var, onları kullanacakmışız...

Onlarda gene Debian, Ubuntu. vs. tabanlı.

Fazla alkol tüketiyor sanırım.  :))

Bende yıllardır KDE ciydim ama bu MATE yok mu bu MATE, Kdeyi unutturdu...

Janjanlı değil ama kullanım ve performans olarak ben çok memnunum.

Bazı KDE uygulamalarını genede kuruyorum, onların alternatifi yok ne yazık ki.

• https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
    Zaten gördüğüm sitede CyanogenMod'a bile laf atmışlar. CyanogenMod'a kadar gitmişken bari Windows'a ve MacOS'a da saydırsaydınız ya? Anladığım kadarıyla alkol nonfree diye onun yerine daha özgür kılan LSD alma ihtimali yüksek olan bu zat-ı muhteremler cemiyeti ne yapacağını şaşırmış. Yine de, GNU iyidir iyi. :)

Bu arada Mate Gnome 2'nin çatallaması değil mi?
  • Valla kime saydırırlarsa saydırsınlar artık çokta takılmıyorum, bu tarafa da ulaşamıyorlarya, bana yetiyor.

Evet, Gnome2 nin çatalı.

• Pekala, teşekkürler. :)
  • PCBSD kurayım dedim, makine manyağa döndü.  Sorun aynı sorun aslında, ama bu sefer kafasına göre değer verdi ve makine ciyak ciyak bağırmaya başladı.
  • Donanım sorunuda olabilir veya disk yapılanmasında da sorun olabilir.

Makinenin tam özellikleri  neydi belki bir ipucu bulabiliriz.

• Seagate'den 1TB sabit disk almıştım. Asrock Z77 Pro3 anakartım var, işlemcim Intel 2500K. Ekran kartım ve cd/dvd sürücüm yok. Ram 4Gb. Şu an BSD kurulacak sistemin başında olmadığım için komut alıp öyle söylemem mümkün değil. Diskimde 100MB'lık Windows 7'nin kurtarma bölümü, 150GB ayrılmış bir Windows 7 yüklü bölüm, yaklaşık 600-700GB boyutlarında depo niyetine kullanılan bir NTFS bölümü, 70GB / ve 80GB /home, 8GB swap bölümüm var.
  • Tamam.
    Şimdi şöyle bir durum var.
    BSD ler birincil bölümlere kurulur diye, bende hep birincil bölümlere kuruyorum o yüzden bir kaç makinede denediğim halde alt bölümlere hiç kuramadım.
    Ama sevgili @doctur alt bölümlere kurabiliyor, sanırım bu noktada cihaz önemli oluyor.

Ekran kartım yok demişsin sanırım on-board denilen kart var o da İntel ise o da büyük ihtimal sıkıntı yapabilir, geçmişte bir kaç kişi kuramamıştı, kuranda anca VEGA modda kurabilmişti.

Son bir deneme olarak FreeBSD 9.3 de deneyebilirsin, öncede dediğim gibi FreeBSD 10.0 u bende kuramadım, 9.3 kurdum onunla devam ediyorum, ama PCBSD de kurulu onda da sıkıntım yok.
    Yakında FreeBSD 10.1 çıkacak birde onu deneyeceğim bakalım o nasıl olacak.

• Birincil bölümlere kurmam çok zor çünkü ilk önce makineye Windows bölümlerini yerleştirmiştim sonra da Linux'u kurmuştum. Sürekli Linux dağıtımı değiştirdim ve hiçbiri kurulumunda primary olarak kuramadım. Ve  evet, dediğiniz gibi işlemcimle gelen Intel HD3000'i kullanıyorum, işimi görüyordu.

Yarın PCBSD'nin (FreeBSD kurmaktan vazgeçtim. BSD zannettiğim gibi bir alan değil, Linuxtan çok fazla farklılığı var. Minimal bir FreeBSD'yi yapılandırmak Arch veya Slackware kadar kolay değil sanırım.) 9. sürümünü indireceğim. Adil kullanım kotası dolacak diye korkuyorum, çünkü bu sıra Linux dağıtımı kurup kaldırdığımdan (O Manjaro'yu silmeyecektin Huni efendi...) sürekli iso çekip duruyorum. Hadi hayırlısı. :D

Emojimizi unutmayalım... :mail:
  • Eheh, bu konularda deneyimlisin belli oluyor, artık rüzgar nereden eserse orayada gidersin.
    Olmuyorsada çokta zorlama derim, neticede hepside aynı şeyleri veriyorlar aşağı yukarı.
    Linuxlar tabii nispeten daha kolay gelecektir sana, ben ilk BSD kurduğumda /home dizini bile 1 haftada bulamamıştım, Meğer adamlar /usr altından linkliyorlarmış. :))

Bizim tara aslında minimal kurulumlar için ideal, hatta derleyerek kurulum olaylarıda var ki KDE4 'ü derleyerek kurmak 1 gündür mesela.

Makine cayır cayır bağırır ne demekmiş, güzel öğrenir insan :))

Ama ortaya çıkan tabloda böyle bir şey olur ki Linuxculara başka forumlarda çok meydan okudum da kimse karşıma çıkamadı.
    Kde4'ü 49 süreçle açmak pek keyifli olur vesselam. :silly:

• Yavaş yavaş artık Ubuntu'da sistemim oturmuş artık silmeyeyim demeye başladım. Bu sıralar BSD kurmak kadar olmasın çılgın bir işe biri beni ikna etti. Onunla uğraşıyorum, sizin kadar deneyimli olmadığım için çat pat özel mesajdan sizi rahatsız edebilirim. Olmadı e-postanızı verin her sorunda verdiğinize pişman edeyim. :P

Dilerseniz makine nasıl ciyak ciyak bağırıyor yarın PCBSD kurulumu yüklü usbyi takar, videoya çeker gösteririm.

Sonuç: Gereksiz yere vaktinizi çaldım, BSD falan kurmuyorum. Çok özür dilerim ama sizle tanışmakta beni pek mutlu etti.

Emojiye sahip çıkalım: :mail:
  • Tabii tabi nasıl rahat ediyorsan orada kal, netice en iyi sistem bildiğin sistemdir.

Bende memnun oldum.

Sevgiler :)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .