Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD 10.1 RELEASE (Final) çıktı

FelasifeFelasife 1,635
Aralık 2015 düzenlendi Haberler
image
PCBSD nin son sürümü 10.1 RELEASE Joule çıktı.

İNDİR bölümümüzden indirebilirsiniz..
Önemli özellikler;
* KDE 4.14.2
* GNOME 3.12.2
* Cinnamon 2.2.16
* Chromium 38.0.2125.104_1
* Firefox 33.1
* NVIDIA Driver 340.24
* Lumina desktop 0.7.1-beta
* Pkg 1.3.8_3
* New AppCafe HTML5 web/remote interface, for both desktop / server usage
* New CD-sized text-installer ISO files for TrueOS / server deployments
* New Centos 6.6 Linux emulation base
* New HostAP mode for Wifi GUI utilities
* UEFI support for boot and installation
* Automatic tuning of ZFS memory usage at install time
* Support for full-disk (GELI) encryption without an unencrypted /boot partition (Also on mirror/raidz setups!)
* New VirtualBox / VMware / RAW disk images of desktop / server installations
TrueOS server sürümü -  Önemli özellikler;

* ZFS on Root installation
* Boot-Environment support
* Command-Line versions of PC-BSD utilities, such as Warden, Life-Preserver and more.
* Support for enabling the AppCafe web-interface for remote usage out of box
* Support for full-disk (GELI) encryption without an unencrypted /boot partition (Also on mirror/raidz setups!)

Along with our traditional PC-BSD DVD ISO image, we have also created a CD-sized ISO image of TrueOS, our server edition.
This is a text-based installer which includes FreeBSD 10.1-Release under the hood.

PCBSD 10.1 kurulum için bakınız..
Neler yeni tam listesi için bakınız..
Donanım desteği: bakınız.
FreeBSD 10.0 tam donanım desteği hangileri, bakınız..

Minimum Sistem gereksinimi:Önerilen Sistem Gereksinimi
64-bit processor (işlemci)1 GB RAM20GB boş alanNetwork card (ağ kartı)64-bit processor  (işlemci)4 GB of RAM 50GB boş alan (birincil disk bölümü) Network card  (ağ kartı)Sound card (ses kartı) NVIDIA 3D video card (ekran kartı)
32-bit desteği yoktur..

10.0 Kurulum rehberleri;
* Grafik Tabanlı Kurulum (ing.)
* Metin Tabanlı Kurulum (ing.)image

Kurulum Medyası Hazırlama;
* Burning the Installation Media - Linux, BSD, Windows, MacOS X - K3B, Brasero, growisofs, InfraRecorder, win32-image-writer, dd if - CD/DVD/USB

Updating - Güncelleme
Paket yöneticisi ile görsel güncelelyebildiğiniz gibi ‘pc-updatemanager’ komutu ile
veya
# freebsd-update fetch
# freebsd-update install
veya
# pkg update –f
# pkg upgrade –f

***UYARI: Önceden tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun!***
image
Resmi duyurusu: PCBSD 10.1

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!

Yorumlar

• Win8'le birlikte PC-BSD'yi yeniden kurdum. Update Manager ile yamayı indirip güncelliyor bakalım şimdi; nasıl olcak bitince. İnternetimde yavaş 4-5 saattir bekliyorum tüm güncellemeri alıyor := ( az kalmıştır umarım.. Elektirikler falan kesilirse ağlarım herhalde şu an :D
  • 10.1 mi güncelleme alıyor o kadar?

Yoksa eski bir sürümden mi güncellemiştin.

Benimde bir türlü yıldızım barışmadı bu 10 serisi ile, niyeyse grub sorunu veriyor, diskte sorun var galiba, diski komple sıfırlayacağım bakalım.

• Siz daha iyi bilirsiniz ama. Grub konusunda da bir değişim yaşanmış sanırım. Bu kez kurduğumda gurubu burada paylaşılan konuya bakarak tekrar güncelledim. Grub yazısından hemen sonra, sol shift tuşuna basılı tutun yazıyor. Bu şekilde işletim sistemleri windows ve bsd seçenekleri geliyor. Basılmadığında direk bsd'em açılıyor :)
  • Doğrudur, ben BSD grubu kuruyorum bana o daha kolay geliyor, grubta geliyor ama bölümü bulmuyor.

Artık olmazsa grub2 yi de denerim.

FreeBSD de aynı PCBSD de aynı gibi, bakalım aklımda bir iki şey daha var, onlarıda bir deneyim.

Ama diskimde de kesin bir sorun var gibi.

Birde tuhafı tüm diske kurunca kuruluyor, o da benim işime gelmiyor  :))

• Grub normale eski halinde döndü fakat; 10.1 yamasını almıyor. Diğer güncellemeleri yapmış sadece 2 in 1 diyordu... Şu an kurduğum dvd ye baktım 10.0 mış benim kurduğum hatta tam olarak yazan: PCBSD10.0.3-09-05-2014-x64-DVD-USB.iso

Bekliyorum baya bi. Sistem izleyicisinden de bakıyorum birşey de indirmiyor, ağ trafiği yok. 1 in 1 Güncelleniyor(10.1 yama) diyor ama bir aksiyon olmuyor :D

Burada anlatıldığı gibi denediğimde ise şöyle oldu. Resmi paylaşıyorum: http://s22.postimg.org/z12g562tt/ekran_g_r_nt_s_3.jpg
  • Şöyle bir dene istersen.
    # pkg update ; pkg upgrade

sonrada güncelleme komutunu dene.
    # pkg update –f ; pkg upgrade –f

• @Felasife, dediğin şekilde hata vermeden tamamladı aslında ama. Yeniden başlattıktan sonra güncelleme yöneticisini çalıştırdım bakalım nolcak diye. 10.1 yama güncellemesi yine çıkıyor. Güncelle dediğimde yine bir aksiyon olmuyor. Ağ trafiği de sıfır gözüküyor bakıyorum; güncelleniyor dediği halde.

Mennum şu an da aslında. Dediğin şekilde denedikten sonra, yeniden başlattığımda. Daha bi kararlı geldi sanki gözüme, umarım bana öyle gelmemiştir :D Şu an için kalsın böyle sıkıntı yok. Teşekkür ederim, bence de BSD :) PC-BSD ^-^
  • Rica ederim.
    Menülerde 10.1 görüyorsan tamamdır, yamanın çıkması belki bir bugta olabilir, ben kullandığımda da bazen takılı kalıyordu.
    Zamanla düzelir.
    uname -ar

Bu ne diyor, bir bakalım genede.

• 10.1 çıkmadı ama düzelecektir o zaman zamanla :)
    uname -ar
    FreeBSD pcbsd-11235 10.0-RELEASE-p19 FreeBSD 10.0-RELEASE-p19 #0: Thu Nov  6 21:53:58 UTC 2014
    root@amd64-builder.pcbsd.org:/usr/obj/usr/src/sys/GENERIC  amd64
  • Bunu bir dener misin?
    # pc-updatemanager check

Eğer güncelleme varsa sana öneri sunması lazım, detaylar için buraya bakabilirsin.
    Orada örnekleri var, olmazsa çıkanı buraya ekle bir bakalım.

• pc-updatemanager check
    Checking for FreeBSD updates...

The following updates are available:
    ------------------------------------
    NAME: Update system to 10.1-RELEASE
    TYPE: PATCH
    TAG: 10.1-update-11032014-10
    DETAILS: http://wiki.pcbsd.org/index.php/SystemUpdates/patch-10.1-RELEASE-10152014
    DATE: 
    SIZE: 1Mb

To install: "pc-updatemanager install 10.1-update-11032014-10"

pc-updatemanager install 10.1-update-11032014-10
    DOWNLOADING: 10.1-update-11032014-10
    /usr/local/tmp/10.1-update-11032014.txz       100% of 3916  B  141 kBps 00m00s
    DOWNLOADFINISHED: 10.1-update-11032014-10
    Creating new boot-environment...
    GRUB configuration updated successfully
    Created successfully
    Pruning old boot-environments...
    Checking for package updates...

dedi ve bekliyor güncellemesini bakalım ne olacak uyuya kalmazsak eğer :) Detay için adres iyi oldu :mail:
  • Yukarıda ki işlemi bir türlü tamamlamıyor. Grub ekranında 5 tane güncelleme öncesini gösteriyor. Uçbirimden kontrol ettiğimde 10.0'ın kurulu olduğunu, 10.1'in hazır olduğunu gösteriyo. Panelde yer alan araçla windows ortamını kolayca bağlayabiliyodum, şu an bulunamadı diyor. CD' taktım aynı şekilde içini göremedim. Neyse ki taşınabilir diskimi bağlayıp görmesi durumu kurtardı :D

Şu an kota nedeniyle, böyle kullancam bir süre. En azından bir güncelleme daha çıkacaktır diye düşünüyorum. Artık en olmadı 10.1'ı direk kurarım. Değişen durumu yine buradan paylaşarım. Yardım için teşekkürler... :)
  • Rica ederim.
    Artık yapacağımızı yaptık gibi, geriside zamanla düzelir.
    Bunca uğraşlarıda boşa düşünmeyin, bunların hepside DENEYİMLER olarak size geri dönecektir.

Kolay gelsin.

Sevgiler

• Bende neden USB den kuramadığımı çözdüm.
    dd if ile of=/dev/da0 bs=4M yapıyorum, 41 yapınca kurulum oldu.
    Komutun tam hali böyle:
    dd if=PCBSD10.1-RELEASE-11-14-2014-x64-DVD-USB.iso of=/dev/da0 bs=1M

Birde kurulumda ben hep BSD grup seçiyordum, onuda normal GRUB seçtim, ayrıca ortada ki gelişmişi seçip diskide GPT ve ZFS yapıp, partitiona kurdum, sorunsuz kuruldu.

Sorun GRUB seçimimde olabilirmiş onu anladım nihayet,  :))    bir sürü seçenek var acayip gerçekten.  >:D

• Disk görme bağlama konusunda bir türlü barışamadık :) Taşınabilir diskimin bi bölümünü uçtu zannettim bi an için, Cinnamon açıyım demiştim bu kezde, bir hata verip sistemden çıkış yaptı dosya kopyalarken. Windows'u açtığımda duruyordu neyse ki. Taşınabilir diskin içerisine ayar dosyası gibi bir şey oluşturmuş . ile başlayan onu sildim ne işe yarayacağını bilip bilmeden :) Birazdan açcam tekrar bakalım PC-BSD' yi. Sırf bi sıkıntı olursa diye Taşınabilir diski iki eşit parçaya böldüm :))  Windows'tan ayrılmamış oluşturulmamış olarak ayırsam bölümü, PC-BSD kurarken görmemişti bi sefer. NTFS olarak oluşturuyorum. 10.1'i kurduktan sonra Windows'u açınca boş NTFS bölümü olarak gösterdi bu sefer :D http://postimg.org/image/6y8qduosh/  garibime gitti
  • Windowsun kafası karışmıştır :D kolay gelsin.

• PC-BSD 10 serisinin 1.1 - RC2 'si duyuruldu.
     RC1 den beri değişiklikler:

* Disabled some diskid / gptid labels from installer
    * Updated HandBook with additions for 10.1.1
    * Fixes to Lumina desktop default settings
    * Disabled the lock functionality in AppCafe
    * Fixed an issue with VirtualBox modules not being loaded after install
    * Updated some man pages for pbi_* commands
    * Fixes to how ISO / memory disks are mounted via Mount Tray
    * Fixes to Mount Tray for mounting exFAT partitions with write access
    * Fixed an issue with UEFI USB media not loading GRUB correctly
    * Removed pc-soundmixer utility, functionality has been merged into tray app

PC-BSD 10. 1. 1 önemli değişiklikler:
    * Brand new system updater which supports automatic background updating of the system
    * Many improvements to boot-environments and GRUB support for a wider variety of setups
    * Support for installation to a specific GPT partition and GPT dual-booting improvements
    * Conversion to Qt5 for all desktop utilities
    * Fixes to using dtrace when booted from GRUB
    * Re-write of Mount Tray utility, improves mounting of external media
    * Support for full-disk encryption (without an unencrypted /boot) using GELI v7
    * More packages available for installation from DVD/USB/CD images via “PC-BSD roles“
    * New OVA files for virtual machines
    * Misc bugfixes and improvements to utilities
    * GNOME 3.14.1
    * Cinnamon 2.4.2
    * Lumina desktop 0.8.0
    * Chromium 39.0.2171.95
    * Firefox 35.0
    * NVIDIA Driver 340.65
    * Pkg 1.4.4

• Cinnamon değişikliği çok güzel olmuş. En fazla masaüstü ortamı seçeneğine sahip dağıtım sanırım :D
  • İnsan neyi kuracağını şaşırır  :))

• PC-BSD 10.1.1 - Release FİNAL sürümü sessiz sedasız çıktı.

İndir bölümüne de eklendi.

Hayırlı olsun. :)

• 10.1.1'i ne yaptıysam kuramadım. 10 sorunsuz kuruluyor ve boot ediyor, 10.1.1 boot etmiyor.  :( 
  • @gokhan
    Donanım özelliklerini yazarsan belki bir ip ucu bulabiliriz, bazen bu tip şeyler donanımsal sorunlar yüzünden olabiliyor.

• Hocam size zahmet son sürüm içinde kurulum rehberi hazırlayabilirmisiz
  • Benim makine Vbox ile artık anlaşamıyor o yüzden PCBSD kurulumu yapamıyorum, ama bir sonraki sürüm çıktığında, sanırım yakında çıkar, o zaman gene bir deneyeyim.

Zira PCBSD 10.1.2 de bazı güvenlik ve gizlilik özellikleri katmışlar.
    Tor modu, güvenlik kip, şifreleme filan, yeni bir rehber iyi olur tabi.
    http://blog.pcbsd.org/2015/03/a-look-at-the-upcoming-features-for-10-1-2/

• PC-BSD 10.1.2-RC1 sürümüde çıktı, tabi bunlar deneme sürümü olduğu için, kararlı 10.1.2 'yi bekleyiniz.
    PC-BSD 10.1.2 İçin Önemli Değişiklikler:
    • New PersonaCrypt Utility allows moving all of users $HOME directory to an encrypted USB Drive. This drive can be connected at login, and used across different systems
    • Stealth Mode allows login to a blank $HOME directory, which is encrypted with a one-time GELI key. This $HOME directory is then discarded at logout, or rendered unreadable after a reboot
    • Tor mode switches the firewall to running transparent proxy, blocking all traffic except what is routed through Tor
    • Migrated to IPFW firewall for enabling VIMAGE in

10.2
    • Added sound configuration via the first boot utility
    • Support for encrypted iSCSI backups via Life-Preserver, including support for bare-metal restores via installer media
    • New HTML handbook, updated via normal package updates
    • Media Center support allowing direct login to Kodi and PlexHomeTheater for the 10ft user experience
    • Switch to new AppCafe interface, with remote support via web-browser
    • Improvements to Online Updater, along with GRUB nested menus for Boot-Environments
    • Migrate all ports to using LibreSSL instead of OpenSSL
    • Switch from NTP to OpenNTPD
    • Lumina desktop 0.8.4
    • Chromium 42.0.2311.90
    • Firefox 37.0.2
    • NVIDIA Driver 346.47
    • Pkg 1.5.1

• PC-BSD 10.1.2 Released sürümü çıktı ve indir bölümümüze eklenmiştir.
    Neler yeni:
    •  New PersonaCrypt Utility
      Allows moving all of users $HOME directory to an encrypted USB Drive. This drive can be connected at login, and used across different systems
    • Stealth Mode — Allows login to a blank $HOME directory, which is encrypted with a one-time GELI key. This $HOME directory is then discarded at logout, or rendered unreadable after a reboot
    • Tor mode — Switch firewall to running transparent proxy, blocking all traffic except what is routed through Tor.
    • Migrated to IPFW firewall for enabling VIMAGE in 10.2
    • Added sound configuration via the first boot utility
    • Support for encrypted iSCSI backups via Life-Preserver, including support for bare-metal restores via installer media
    • New HTML handbook, updated via normal package updates
    • Media Center support allowing direct login to Kodi and PlexHomeTheater for the 10ft user experience
    • Switch to new AppCafe interface, with remote support via web-browser
    • Improvements to Online Updater, along with GRUB nested menus for Boot-Environments
    • Migrate all ports to using LibreSSL instead of OpenSSL
    • Switch from NTPD to OpenNTPD
    • Lumina desktop 0.8.4
    • Chromium 42.0.2311.135
    • Firefox 38.0
    • NVIDIA Driver 346.47
    • Pkg
    Kullananların deneyimlerini paylaşmalarını bekleriz, zira bu sürümde tor modundan gizliliğe, şifrelemeye yeni özellikler gelmiş, OpenBSD ye rakip mi oluyor yoksa nedir   :))

Güncelleme paket yöneticisinden veya konsoldan yapılabilir.
    # pc-updatemanager pkgupdate

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .