Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

USB Kurulumu Başlamıyor

Merhabalar. Bir ara Free BSD' yi duymuş indirmiş harici HDD de öylece tutuyordum. AMD Athlon64 3200+ 2GB ram 120 GB HDD olan yatık kasa HP bilgisayarıma hangi işletim sistemini kurayım diye düşünürken (Ubuntu 12.04 veya 14.04) Aklıma FreeBSD geldi. Gün bu günmüş USB flash' a açtım bilgisayara taktım. Siyah ekranda yazılar geldi geçti 1 saat bekledim. Kurulumu başlatmak için bir ekran küçük bir pencere vs gelmedi. Bu işletim sistemi böyle mi ben mi yanlış birşeyler yaptım anlamadım. Görsellere baktım hiç benzemiyor. daha çok Terminal, Dos gibi...

Yorumlar

• Merhaba hoş geldiniz.

Daha öce hiç denemediyseniz FreeBSD zaten zor gelecektir, ama tabii bomboş ekran gelmesinin sebebini anca tahmin edebiliriz.

Öncelikle donanımı beğenmeyebilir.

Bozuk  iso yüzünden olabilir.

Sizdeki isonun ver. numarası nedir? HDD nizde iso isminde yazar, bakınca görürsünüz.

Ekran kartıda önemli tabi.

Bizim tarafta acemiler için PCBSD tavsiye ediyoruz, eğer mümkünse onu deneyin, tabi hiç bir şey garanti değil.

Donanım sorunu her zaman olabilir, bazı makinelere hiç kurulmayabiliyorda.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • FreeBSD 9.1 kurmayı denediğim sürüm. Sanıyorum donanımı beğenmedi. PCBSD KDE olarak biliyorum. Ben Gnome seviyorum. Yoksa lisanslı windows' um var onu kullanırdım. Debian  kuracağız artık paketlerini çekiyorum şu an. Tercihim UNIX (Linux değil) tabanlı olurdu ama olmadı. Diğer bilgisayarda Mac OS ile idare edeceğiz artık. Teşekkürler.
  • Sağlık olsun gerisi önemli değil.

9.1 eskilerde kaldı, eğer deneyecekse 9.3 tavsiye olunur.

PCBSD de sadece KDE değil bir sürü masaüstü var, belki eskiden sadece KDE ile geliyor olabilir ama şimdi öyle değil, kurulumda opsiyon çok.
    Awesome,
    Cinnamon,
    FVWM,
    GNOME,
    i3,
    IceWM,
    KDE4,
    Lumina,
    LXDE,
    Mate,
    Openbox,
    Ratpoison,
    Spectrwm,
    WindowLab,
    Window Maker,
    XFCE4

Biz teşekkür ederiz, kolay gelsin.

• Bende de USB bellekten başlamama sorunu oldu. (PC-BSD 10.1 sürümünü denedim) Gerekli kontrolleri yaptığımda herhangi bir sorun yok gözüküyordu.

Bunu kalıp dosyasını DVD'ye yazdırarak çözdüm. Sorunsuz bir şekilde kurulum gerçekleşti. Naçizane tavsiyem: Kurulum USB'den başlamıyorsa bir de DVD'ye yazdırarak deneyin.
  • Hatırlatma için için teşekkürler @kodadiirem, sağ olasın.

Bende de işin garibi CD/DVD okuyucu yok ama olanlar için işe yarayacaktır.
    Bir araştırayım bakalım, belki USB için başka bir yolda vardır.

• Yardımlar için sağolun da... Disk ortamı bende de/bulunduğum çevrede de yok malesef... Ayrıca 1 Hafta uğraşıp işletim sistemi kura(maya)caksam. sonra da .exe çalıştırabilmek için ikinci bir uğraş vereceksem, bana göre değil artık sıkıldım. Ben mi bilgisayara hizmet edeceğim, o mu benim işime yarayacak. Debian diyordum en son; FreeDOS kurdum. Ayrıca bios güncelleme programı bile sadece .exe olarak varmış. Mecburuz Microsoft' a...
  • Bi kısım .exe'leri wine ile çalıştırabiliyo olsakta maalesef muhtaçız. Bende sorunlar yaşadım, bir kutu dvd yaktığımı hatırlıyorum ki; kim bilir daha neler neler vardır. Ama şimdi iyi ki o vakti harcamışım, iyi ki vazgeçmemişim diyorum. Windows'u kapatıp burayı açtığımda, kendimi evimde gibi hissediyorum. İnsanın kendini güvende hissedebildiği ve her köşesini değiştirebildiği yer evidir diyorum :D Olmuyorsa olmuyodur elbette; sadece bir süredir açık kaynak işletim sitemi kullanan basit bir kullanıcı olarak düşündüklerimi dile getirmek istedim. ^-^
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .