Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

windows 7 ve pc bsd sorunu

arkadaşlar öncelikle acemi bir bsd kullanıcısıyım bilgisayarımda 500 gb hdd var C Ve D olarak ikiye ayırdım D bölümüne pc bsd kurdum sorunsuz fakat açılışta diğer linux sürümlerinde açılışta hangi sistemle açılması gereken bölüm bsd gelmiyor bunu nasıl halledebilirim yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim

Yorumlar

• Açılışta grub ekranı geldiğinde yani "GRUB loading" yazdığında sol + Shift tuşuna basarsanız, seçeneklerin çıkması lazım.
    Biraz hızlı geçer, acele etmeniz gerekir.
    [url=http://wiki.pcbsd.org/index.php/Booting_Into_PC-BSD®/10.1]Şuradaki[/url] siyah ekran yani.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • o bölüm geliyor fakat windows 7 yok benim istediğim pc açılırken windows 7 ve pc bsd seçeneklerini göstermesi linux sürümlerinde gösteriyor fakat bsd böyle bir şey yok direk pc bsd açılıyor bunun bir çarasi yokmu
  • Sanırım burası sizin sorunu çözecektir.

• felasife malesef o verdiğin linkteki çözümden hiçbirşey anlamadım yada ben yapamadım nereye gircem ne yapcam tane tane anlatabilirmisin
  • Tamam bakalım, önce şu komutun çıktısına buraya ekleyin.
    gpart show

Win7 hangi bölümde kurulu o lazım bana yani.

• şimdilik d'ye bsd kurmaktan vazgeçtim ama yinede yardımların için çok teşekkür ederim felasife senden başkada zaten yardımcı olan yok sadece okuyup geçiyorlar şimdilik linux mint 17.1 rebecca kurdum geçici olarak kendi bilgisayarımda windows kullanmıyorum yenilikleri seven biriyim sürekli güncel linux sürümlerini kurar denerim fakat o çok populer denilen ubuntu linux mint debian vs linux sürümlerinden hiç bir keyif alamadım ne hız var ne stabilite tatmin edmiyor linux te gelebileceğin en son profesyonel nokta bsd'ir sadece gento arch redhat sürümlerini denemedim eğer onlardada aradığımı bulamazsam bsd son durak olacak benim için :)
  • Kolay gelsin.. Sende farklılıktan hoşlanıyorsan eğer, dönüp dolaşacağın yer PC-BSD olabilir o zaman benim gibi  :D  Bence gurubu hiç düşünme; zorluğu yok aslında kurduktan sonra sadece az bi vaktini ayırcaksın ki; Felasife zaten adım adım anlatacakmış sana :) İlk seferde biraz karışık gibi geliyor sadece forumdak ki konu. Daha sonraki kurduğun zamanlar 1 dakikanı alıyor gruba Windows'u eklemek :))
  • @hashirama

Sorun değil, nasıl biliyorsan, nasıl daha rahat edeceksen orada kal, sonuçta kafanda ki bazı sorular varsa ve cevap alalmışsan, bencede aklında olan o dağtımlarıda denemelisin.

İlla BSD diyerekte bakma olaya, zaten BSD den ötesi yok :D

Bizler buralardayız.

@dustengercege
    Farkımız, farklı olmamız, eyvallah.   :))

• Bende forum imzamı ne yapsam deyip dururdum, bu iyi oldu :))
  • Havalı hemide farklı  ::D)   :alkis:

• ha ha ha :) az önce linux mint 17.1 rebecca denen basit linux sürümünü kaldırdım manjaro 0.8.11 sürümünü kurdum geçen başka bir forumda arkadaşın biri arch bsd daha kalite ve stabil olduğunu yazmış gördük nasıl olduğunu internet bağlantısı tanıyan ama hiç bir şekilde sitelere giremeyen yazılım güncellemesi bile sürekli hata veren bir dağıtım tek + hızlı sadece o kadar bunuda eledim geriye sadece red hat ve gentoo kaldı sanırım bsd rakip tek dağıtım gentoo olacak gibi geliyor bana
  • Gentoo iyidirde kurulum ve yapılandırma aşamaları zorlu geçecektir tahminim.
    Ama portlar onda da var bildiğim, hatta BSD den geçen geliştiriciler BSD portunun benzerini Gentoo ya taşımışlar.
    Port olayı Ach'ta da var ama kullananı var mı bilmiyorum.
    Özetle Gentoo kurmakta havalı bir seçenek olacaktır, eminim  :))

• valla ben gentoo orjinali değil tıpkı pcbsd gibi sabayon gentoo olanı denemeyi düşünüyorum fakat ya indirdiğim iso bozuk yada apu sistemde çalışmıyor zaten professional olsam bu işlerde direk orjinal sürümleri kurarım tek tek yapılandırırım slackware arch gentoo free bsd işte bunlar açık kaynak dunyasının babalarıdır diğerleri yeni yetme veletler bana göre :) en çok kullanmak istediğim iki yazılım ( openbsd ve gentoo )
  • Açık kaynak dünyasının baba ve velet dağıtımları   :D(    Yavaş yavaş gönlümüz kaymazsa iyi şey FreeBSD'ye  :( Beni de aşar şu an. Aslında kurulumu anlatan Türkçe kaynaklar var aratınca, bu forumda da var, bi şekilde kurulum yapılabilir buralara bakarak lakin; masaüstü gelmediği zaman yapılandırma kısmında kalırız öyle gibime geliyo, grub falan. Yani daha var... :))
  • @hashirama

İki uç dağıtımı seçmişsin, işin kolay değil, kolay gelsin.

Babalardan Debişide unutmayalım :)

@düşten gerçeğe

Daha çok var   :))

• kaç gündür bir türlü fırsat bulup giremedim siteye sonunda aradığımı buldum tamda tahmin ettiğim gibi gentoo en hızlı en stabil linux sürümüymüş onaylanmıştır ki ben orjinal olanı değil kolay sürümünü kurdum sabayon buglu olduğundan araştırırken rus yapımı calculate linux sürümü keşfettim acaba bundada sistem açılmayacak derken live olarak başlattım sorunsuz masaüstüne geldim kurdum kerneli güncelledim sistem uçuyor yag gibi akıyor çok stabil denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar bsd ve gentoo açık kaynak dünyasının tanrıları son kararım bu :)
  • fakat gerçekten çok kasmak gerekiyor gentoo'da bana göre tek eksiği sistemin özelliğine göre derlendiği için süper bir bilgisayarınız olsa bile çok uzun zaman alabiliyor orjinal sürümde herşeyi derlemek bile en an bir hafta gerekiyor fakat gentooo kullanıcıların profesyonel kişilerden olması anlık 1000 kişilik irc kanalında bile ingilizceniz iyiyse saniyeler içinde cevaplanmasıdır ve donanıma göre derlenmesi gerçekten bilgisayarı uçuruyor sonuna kadar hakediyor ünvanını :)
  • Kesinlikle Gentoo gibi dağıtımlar özeldir, özel ilgi istemeside normaldir.
    Bu arada BSD altından aslında Gentoo ve Debian da kurulabiliyor, sanırım kurulumlarda taban sistem (base system) şeklinde oluyor, portları da mevcut ama tabii ne kadar gerekli olur, içinden çıkılabilir orası ayrı.
    O kısmı meraklısına   ::)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .