Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Freebsd güncelleme yapmak istiyorum

Elimde VPS server var putty ile bağlanıp güncelleme yapmak istiyorum şuan ki sürümü 7.2, 9.2 ye yükseltmek istiyorum acaba mümkün mü?

Yorumlar

• Mümkün olması lazım ama hiç denemedim, siz genede önemli dosyalarınızı yedekleyin.
    burayı Gokşın hocanın anlatımı dikkatle okuyun.
    # freebsd-update upgrade -r 9.2-RELEASE

# freebsd-update install

# shutdown -r now

# freebsd-update install

# shutdown -r now

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • yaptım yalnız artık servera bağlanamıyorum bile  :mail:
  • Neden bağlanmadığını bilemiyorum, acaba atladığınız bir adım filan mı oldu?
    Neler yaptınız, hata verdi mi? biraz bahsederseniz belki bir ip ucu bulabiliriz.

Mesela burada biride 9.1 terfi etmiş ama ing. olduğu için pek bilemeyeceğim.

• yaptığım işlemler
    # freebsd-update install 
    # shutdown -r now

bunlardan ibaretti sonra zaten açılmadı hatada almadım aldığım firmaya destek bildirimi attım ve ekstra olarakta 9.2 istediğimi söyledim sanırım yüklerler desteğiniz için teşekkür ederim :)
  • Artık ne oldu bilemiyorum ama en iyisi öyle yapın siz.

Onlar daha iyi bileceklerdir.

Rica ederim, kolay gelsin.

• Ben az önce FreeBSD 9.1 amd64 sürümünü FreeBSD 9.2 amd64'e yükselttim ancak ufak bir değişiklik yaptım:

# freebsd-update install

# reboot

Bu işlemi VDS sunucu üzerinde gerçekleştirdim ve sonuç başarılı, bağlantı kurdum sorunsuz çalışıyor. Teşekkürler.
    # freebsd-update fetch install

# reboot

Sonradan bunları yaptığımda bağlantı kuramaz oldum ancak sistemi çalışıyor SSH login de hata veriyor VMware ile bağlanmaya çalışıp sorunun kaynağını bulmaya çalışacağım...

• Güzel haber, güle güle kullanın.

• Güncelleme sonrası aşağıda ki dosya ile ilgili geliyormuş, öğrendiğim kadarıyla login denerken oluyor bu.

Zaten SSH bağlantısında ki sorun da bunun gibi login geliyor ve kullanıcı adı yazıyoruz kullanıcı adına ne yazılırsa yazılsın hata veriyor şifre sormadan SSH bağlantısını sonlandırıyor.

Single User Mode kullanarak çözmemiz mümkün mü yoksa 9.2 ISO ile format mı atmamız gerekiyor?

Hata mesajında aşağıda ki lib yazıyormuş ancak sunucudan tarafıma daha fazla bilgi verilmedi.
    /usr/lib/pam_self.so.5

Biraz araştırdım ve şu görüntülere ulaştım hata bu olabilir ama resimler bana ait değil!
    NhTgFhI.png
    f0eMUMg.png
  • O dosya var mı kontrol edebildin mi?
    Single User Mode ile sorun çözülebilir tabi, o zaten onun için varda, sorunun ne olduğunu tam bilemeyice o sıkıntı.
    Bu güncelleme sonrası mı oldu, veya sonradan başka paket yüklenince mi oldu?

• Tüm güncelleme işlemlerini yaptım yazdığım şekilde en son reboot attıktan sonra SSH bağlanamayınca sunucu sahibi ile iletişime geçtim ve bu görüntüye ulaştım..

9936735bc5.jpg

Single User Mode ile giriş yaptığımızda 1-2 komut sonrasında sistem kilitleniyor hiç bir işlem yapılamıyor resetlemek gerekiyor çözüm bulamazsak yarın akşam format atıcaz. :/
  • Mesla SUM 'a giriş yaptığında bu komutlar hiç dönmüyor mu?
    fsck -y
    mount -u /
    mount -a -t ufs
    swapon -a

Eğer dönüyorsa şu /usr/lib/pam_opie.so.5 dosyasına bir bakalım, bu dosya ya yok yada yazma izinleri bozuk, zira ekrana göre bu dosyayı açamıyor.
    ls -l /usr/lib/pam_opie*

Bendeki örnek hali bu, buna göre belki karşılaştırma imkanın olur.
    Gerçi sende sunucu olduğu için farklı olabilir, onu bilemiyorum.
    # ls -l /usr/lib/pam_opie*
    lrwxr-xr-x  1 root  wheel    13 11 Kas 23:03 /usr/lib/pam_opie.so -> pam_opie.so.5
    -r--r--r--  1 root  wheel  7000 11 Kas 23:03 /usr/lib/pam_opie.so.5
    lrwxr-xr-x  1 root  wheel    19 11 Kas 23:03 /usr/lib/pam_opieaccess.so -> pam_opieaccess.so.5
    -r--r--r--  1 root  wheel  5568 11 Kas 23:03 /usr/lib/pam_opieaccess.so.5

Birde eğer döndürebiliyorsan, df -h ve top ilde ram ve disk doluluğunuda kontrol edebilirsen iyi olur.

Eğer SUM 'a ile sisteme hiç giremiyorsan, FreeBSD kurulum .iso 'nun içinde live CD var, gerçi grafik ekran değil ama bu terminal ekranından da (diski mount edip) işlem yapabilmen lazımdır.

• SEM giriş yapıyoruz buraya kadar sıkıntı yok ancak fsck -y biraz çalıştıktan sonra sistem kilitleniyor ilerleme filan olmuyor.

Disk 40 yada 80 gblık disk olması lazım yüklenen yazılımlar ve kullanılan server sistemleri ile 8GB'lık USB de bile çalıştırabiliyorum BSD'yi disk konusunda sorun olmadığı garanti. Ancak kafama göre erişim sağlayamıyorum ana makine bana ait olmadığından.

ISO konusuna gelirsek zaten ISO takarsak live mode ile uğraşma gereği duymadan format atabilirim aman aman bir veri yok içerisinde sunucuyu sağlayan firma format için ek ücret istiyordu ama konuştum bu seferlik ücret almayacak.

Dipnot: Sanal sunucu bana değil bir arkadaşıma ait.

İlginiz için teşekkür ederim, belki bu akşam FreeBSD 9.2 iso ile format atabilirim.
  • Anladım.
    fsck de kilitlendiğine göre belki diskte de bir sorun olabilir ama tabi makineye tam ulaşılamadığından sunucu sahipleri başka engellerde koymuş olabilir.
    Malum sunucu/server dünyası bizden apayrı bir dünya.
    Siz genede onlarla kontak içinde olun tabi iyi olur.

İsterseniz son olarak şöylede bir deneyin.
    fsck -fy

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .