Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Chat kanalı isteği

bir önerim var neden bsd kullanıcılarının sohbet edebileceği fikir alışverişinde bulunabileceği bir chat kanalı yok bu sitenin olsa super olmazmıydı :)

Yorumlar

• gentooyla uğraşmaktan bsd kanalına pek giremez oldum ya :)
  • Aslında iyi olur tabi, ama şimdiye kadarda böyle site adına bir istekte olmamıştı, ben bir bakayım sohbet olayına, olursa buradan duyurusunu da yaparım.

İlgin için teşekkürler.

Gentoo konusuna gelince, malum ağır abidir kendisi öyle kolay kolay yola gelmez   :))

Maceraya hazır mısın? Bir BSD almaz mısın!
  • Çok güzel olurdu bence de :)
  • Haydi hayırlı olsun.   ::D)
    http://bsd-tr.org/sohbet-bsd-tr-org/

Üst menü çubuğunda EKSTRALAR altına #bsd-tr.org IRC sohbet kanalı eklenmiştir.

Bu arada biran da iki sohbet olayımız oluştu ki diğeride Jabber/Xmpp Chat olayıdır.
    Benim pek chat olaylarıyla aram olmaz, ara ara bakabilirim anca ama kullanacaklar için, her iki olayda hazır dursun.

Sevgiler

• mesai bitmek üzere gitmeden göz atayım dedim teşekkürler felasife artık bizimde bir sohbet kanalımız oldu sonunda anlık soru cevap durumu anlık olarak gerçekleşir.

---

bu arada dikkatimi çekti çoğu arkadaş bsd gento slackware arch gibi dağıtımların orjinallerini kurmaya başlamış sanırım artık hazır sürümler kesmiyor.  :)  ilginç hiç beklemiyordum.

---

sırf bu macera ve merakımdan kendime orta düzey bir makine toplamayı düşünüyorum evde free bsd ve gentoo üzerinde kendimi geliştirmek için çok fena kafayı taktım ben bu free bsd ve gentoo olayına başka hiç bir dağıtım beni tatmin edmiyor 3 ay içinde kurmadığım dağıtım kalmadı desem yeridir fakat bsd ve gentoo olayı gerçekten bambaşka bağımlılık yaratıyor bir doz almadan olmuyor  :)
  • Rica ederim @hashirama güle güle kullanınız sohbet olayını.
    bu arada dikkatimi çekti çoğu arkadaş bsd gento slackware arch gibi dağıtımların orjinallerini kurmaya başlamış sanırım artık hazır sürümler kesmiyor.

Ne güzel  :)
    sırf bu macera ve merakımdan kendime orta düzey bir makine toplamayı düşünüyorum

ehehe, bu daha güzel  :)

Tabii bir noktadan sonra insanı kesmiyor normal dağıtımlar, illa kaputun altında ne var, nasıl çalışıyor bu makineler diyenlerde illaki olacaktır.

Bence hayallerinizi ertelemeyin, imkanınız varsa orta şeker, çok şekerlide olabilir,   :))   bir makine size yakışır.  ::D)

Bu arada forumda mesaj düzenleme süresini 30dk yaptım, bu süre içinde  (herkes) mesajını düzenleyebilir, ekleme/çıkartma yapabilir.

Sevgiler

• Gentoo'cular, BSD'ciler bakın burada ne var.   ;)

Comparison: Gentoo Vs FreeBSD, Tweak Tweak Little Star

• teşekkürler felasife güzel bir kaynak anladığım kadarıyla gentoo'nun çok ileri seviyedeki insanlara hitap ediyor olması herzaman dediğim gibi gentoo vs freebsd diğerleri hikaye bu arada benim ses problemi yüzünden pcbsd kurmam gerekecek tekrar fakat şu boot işini halletmem gerekiyor yardımlarını bekliyorum felasife :)
  • Ses olayı için buraya bak istersen, 8.9 larda işe yarıyordu, 10 da da işe yarar.

Boot ta ne sorun vardı?

Bu arada FreeBSD ninde çok ileri kurulumu vardır, onuda hatırlatalım.

FreeBSD From Scratch

Sıfırdan FreeBSD kurulumu, lakin kuranı kullananı TR sınırları içinde görülmemiştir.  :))

• Çok kışkırtıcı bir link doğrusu. :))
  • Kesinlikle  :))

• felasife benim ses sorunu dediğim olay senin anladığın şekilde değil ayrıca sistemde calculate linux kurulu freebsd değil :) ses var ama beni tatmin etmiyor orjinal gentoo'da bu sorun olmayabilir % 99 fakat internette açık kaynak kodlu sistemlerde en iyi unix ve benzeri sistemlerin ses konusunda professional olduğu söyleniyor ki müzik sektöründe zaten  mac bilgisayarların ilk tercih sebeblerinden biriside budur bildiğim kadarıyla mesela pcbsd ses daha net yumuşak ve güzel çıkıyor fakat diğer linux sistemlerinde bir türlü aradığımı bulamadım bu yüzden tekrar bsd kurmak istiyorum müzik olmazsa olmaz benim için diğer konuya gelecek olursak ilk üye olduğum zaman açtığım konu sistemde 500gb hdd var  C bölümünde Windows 7 kurulu D bölümünede pcbsd kuruyorum sorunsuz fakat boot sırasında Windows 7 seçeneği görünmüyor linux sistemlerde olduğu gibi link vermeşsin ama ben acemi olduğum için  bsd konusunda bir türlü yapamadım işte tam bu noktaya senin gibi uzman birinin devreye girip bana yol göstermesi gerekiyor :)
  • Anladım.

Boot ile ilgili sorun verdiğimiz bu linkten büyük ihtimal çözülür, ama tabii bir iki işlem yapmak gerekir.

Acemilik olayına gelince, bu zamanla böyle şeyleri deneye yanıla azalır ki bence müsait zamanınızda bunları denemekten çekinmeyiniz.

Gereken adımlar zaten verilmiş, geriye kalan denemektir.

Bence önce sanala kurup oradan denemeler yapmanız iyi olur, örn. boot olayını sanalda ki PCBSD ye yapın mesela.

Diğer türlü aşamadığınız noktalarda bildiğimiz kadarıyla yardım ederiz/ediyoruz zaten.

Ses olayının detaylarını bilmiyordum, eğer dediğin gibiyse iyiymiş.

Diğer türlü zaten ekstra hiç bir ayar filanda yapmıyoruz zaten.

• boot sorununu çözdüm sonunda ufak bir hata yapıyormuşum grubu güncellerken terminalde tabi doğal gentooyla uğraşmaktan gözden kaçabiliyor böyle küçücük şeyler yalnız pcbsd 10 sürümüyle benim için bitmiştir her tarafı sorunlu hata dolu o kadar güncelleme almasına rağmen sorunların hiçbiri çözülmemiş 2 gün kullandım direk sildim calculate linuxe geri döndüm ne gibi sorunlar yaşadınız derseniz güvenli modda açtığım zaman sistemi boot ederken yazıları bozuyor ekran ayarlarını 800x600 ve 1024x768 olarak ayarlıyor hiç bir şekilde düzeltilemiyor sistem güncellemesi donup kalıyor saniyelik duraksamalar yasanıyor menulerde gezerken firefoxta 5 eklenti kurulu 3 sekme açık olmasına rağmen 2 gb ram harcıyor zfs dosya sisteminin özelliklerini tam olarak kullanamıyor windows klasörünü bağla dediğim zaman bağlıyor açıyor sistemi yeniden başlattığım zaman tekrar bağlamam gerekiyor vs vs vs geçenlerde ghostbsd amator bir sürüm demiştim ama onda bu sorunların hiç birini yaşamadım geliştirici ekip kullanıcıları tamamen keriz yerine koymuşlar 10 sürümüyle freebsd'nin stabil güvenlik ve kaya gibi sağlam efsane özelliklerini bahane gösterip devam ediyorlar yollarına çok sürmez silinip giderler bsd dünyasından merak ettiğim felasife freebsd kurup  kullanmış biri olarak sistem stabil güvenli ve kaya gibi sağlammı orjinal sürümünde yoksa ondada böyle sorunlar yaşanıyormu eğer yaşanıyor dersen zaten bsdnin tam bir balon olduğunu düşünmeye başlayacağım :) bu arada sohbet kanalını üstteki linklere eklersen siteye giren kişi bsd kullanıcılarıyla direk iletişime geçebilir sorunlarına cevap bulabilir sitenin sohbet  kanalını olduğunu bilen olmayacak bizden başka yoksa yeni üyeler için bu şart diğer bsd dağıtımlarınıda test edeceğim ama freebsd konusunda vereceğin cevabı merakla bekliyorum olumsuz olursa bsd benim için biter :)
  • @hashirama;
    bildiğim kadarıyla gerek pcbsd gerekse freebsd'de güvenli mod diye bir mod yok. Multiuser mod ve single user modlar var. Multiuser mod ile masaüstü ortamına ulaşıyorsun. Single user mod ile komut satırına düşüyorsun.Lütfen bu konuya biraz daha açıklık getirirseniz memnun oluruz.

Pcbsd 10.1 zfs dosya sistemiyle kurulumda enaz 4 GB RAM olmasını öneriyor. Yani biraz fazla RAM kullanıyor. Eğer RAM durumunuz yeterli değilse UFS dosya sisteminde kurmanızı önerebilirim. Şu an kullanmakta olduğum notebook 6 yıllık olup 2 GB RAM ile UFS dosya sisteminde hem pcbsd 10.1 hem de freebsd 10.1 ile son derece kararlı bir şekilde çalışmaktadır.

BSD işletim sistemlerini kullanmak öncelikle sabırlı olmayı, çok okumayı, araştırma yapmayı, en önemlisi denemekten korkmamayı gerektiriyor. Böylece sonunda kazanan siz oluyorsunuz.
  • @hashirama

@doctur 'un dediklerine ilaveten, dağıtımların ve sürümlerin zaman zaman sorunları olabilir, bundan doğal bir şey yok, hatta ben ilk kez FreeBSD 10.0 sürümünüde bu makineye kuramadım, ki yıllarca pek çok sürümleri kurmuş biri olarak, hoş değildi, lakin BSD ciler beni keriz yerine koymuşta demedim hiç bir zaman.

Bu Linux kullanırkende böyleydi, olmuyorsa başka dağıtım veya başka sürüme geçmişimdir, sizde böyle yapın en iyisi.

Neticede sorunsuz kullandığınız dağıtım varsa, macera aramayın derim.

Dinamik ram olayını bilmeyen için ram kullanımı problemdir, bu Windowstan geçen bir takıntıdır, açık kaynak dağıtımlar her zaman ram 'i maksimum düzeyde kullanırlar.

ZFS de bu oran biraz daha fazladır, 64-bit bile ram'i fazla kullanır.

Anlaşılan ekran kartında sıkıntı var ya da ayarlı değil bilemiyorum ama sonuç olarak ben size FreeBSD yi de tavsiye edemeyeceğim, çünkü daha zordur, sıkıntıları daha fazladır.

Sevgiler

• sevgili doctur arkadaşım ram problemim yok 32 gb ram takılı sistemimde amd a10 5800k apu işlemci kullanıyorum kaldıki kendisi gayet performanslı bir işlemcidir hani dicem ram az işlemcim kötü ekran kartım eski ama değil olay freebsd tabanlı bir sistem hazırlıyorsun ama windows işletim sistemlerinden beter o zaman nerde kaldı bsd sistemlerinin kalitesi profesyonelliği dünyaca ün yapmış sağlamlık güvenlik ve kaya gibi olması siz ne derseniz deyin ben pcbsd ve benzeri dağıtımların orjinal ürünlerin marka değerini ve özelliklerini kullanarak kullanıcıları keriz yerine koymalarını bağlıyorum ki bunu diyen ben değil sadece yabancı forumlardada herkes aynı şeylerden şikayetci ve freebsd gibi orjinal ürünlerin kurulmasını tavsiye ediyorlar ister profesyonel olun ister acemi zaten inceleme yapılan bsd tabanlı dağıtımların videoları benim dediklerimi tastikliyor felasife dediklerinde haklısın ama bana göre değil ben yeni çıkan linux bsd ve benzeri açık kaynak kodlu dağıtımları test eden + ve - lerini değerlendiren macera arayan bir gezginim :) ve bu konuyu kapatıyorum burda çok uzadı ne kadar zor olsada orjinal dağıtımları kullanmak gerekiyormuş bunu anladım :) her iki arkadaşada teşekkür ederim ilgi ve alakaları için
  • https://t.me/bsdtr BSD TR Telegram sohbet kanalıdır. Gelin katılın :)
  • BSD kullanicilarin az, kullananlarin da yogun oldugunu dusundugumde her baktigim da kimseyi gormemem normal sanirim IRC'de. );
  • Aynen.  ^-^

• Gelin bekliyorum Telegram'dayım :)
  • Telegram'a Carsi olarak karsiyiz.  );     Keybase, Signal PM(Private messenger), MAIL ve IRC.
  • Freenode üzerinde #bsd-tr midir ? bsdtr isminde Keybase grubunu oluşturdum mail ve Signal için ne yapabiliriz ?
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .