Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD Joule Boot Problemi

Merhaba,

PC-bsd kalıbını indirip dvd ile ön tanımlı ayarlarına dokunmadan kurulumunu yaptım, Ancak kurulum sonrası pcbsd kendini boot edemiyor, sürekli restart atıyor makine, Problem ne olabilir?

Yorumlar

• Genelde bu problemler makine kaynaklı olabilir, o yüzden makinenizin detaylarını yazarsanız iyi olur.

Diğer sorunlar İSO da sorun olabilir, hangi isoyu indirdiniz? ve MD5 kontrolünü yaptınız mı?

Bunlar hakkında bilgimiz olursa, bir ipucu bulunabilir belki.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • 10.1.1 versiyonlu isoyu indirdim, md5 kontrolu yaptırmadım ancak herhangi bir bug yoksa isoda problem olduğunu sanmıyorum.

Donanım:

i3-2330m @ 2.20 ghz, 4 gb ram, nvidia gt520mx ama tabii ki intel sandy bridge mobile görüyor
  • Çift ekran olayını çok anlamıyorum ama intel görünüyorsa o sıkıntı olacaktır illaki, zira intel desteği çok yok bildiğim, anca xf86-xorg desteği var.

Peki kurulumda şurada ki
    ekran geldiğinde Nvidia yı mı seçtiniz.
    Zaten sadece Nvidia seçiliyor, sanırım orada iki tane Nvidia sürücüsü olacak Nivida ve Nvidia-304 diye yanlış hatırlamıyorsam.
    (304 daha eski kartlar için geçerli sürücü)
    Buna göre seçtiğinizin tersini veya hiç seçim yapmadan ilerlerseniz VESA kart ile sistem açılır, ilk açılışta size hangi kart sürücü tercihi sunar birde öyle deneyin derim.
    Eğer orada da Nvidia yı kabul etmezse, sorun çift kart olması ve İntel seçimi yüzünden olacaktır.

Peki biostan varsayılan kart değişimi olmuyor mu? eğer oluyorsa ve size zor gelmeyecekse birde öyle deneyin derim.
    Kolay gelsin.

• @felasife cevabınız için teşekkür ederim ancak hem nvidia sürücüsünü seçerek hem de seçmeden direkt kurulumu yaptım fakat aynı değişen bişey yok, biosdan kart değiştiremiyorum, açıkcası ben grubdan kaynaklandığını düşünüyorum, opensuse 13.1 yükledim az önce kurulum ve ilk açılışta problem yoktu fakat paket güncellemelerinden sonraki restartta pc-bsd'de karşılaştığım sorunla karşılaştım, hiç boot ekranı gelmiyor sürekli restart atıyor makine. sanırım güncel çekirdeklerde bir bug var. :(
  • Evet bende öyle tahmin ediyorum grub sorunu gibi, gerçi sizin makine UEFI denilen grup olsa gerekir, oda GPT disk yapısıyla alakalıdır, hasılı kurulumda GPT deyip seçtiyseniz, geriye fazla seçeneğimiz kalmıyor maalesef.
    Biostan değiştirebilseydi bir ihtimaldi ama o da olmayınca tıkandık.

Gelecek cevapları bekleyiniz isterseniz, zira yeni makinası olan arkadaşlar siteye girdikçe bir fikir verebilirdi belki.
    Gerçi çok aktif bir forum değiliz ama takip edenlerimizde yok değildir, sağ olsunlar sevenimiz çoktur.

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .