Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Nvidia kernel modülünün boot sırasında yüklenememesi sorunu

FreeBSD-10.1 temel kurulumunu yaptıktan sonra xorg-minimal 'i kurup /etc/rc.conf dosyasına dbus,hald ve Linux'u ekledim. /etc/sysctl dosyasına compat.linux.osrelease=2.6.18 satırını ekledim. Linux_base-c6 ı kurdum. Ardından /etc/fstab dosyasına:

linproc /compat/Linux/proc linprocfs rw 0 0

satırını ekledim.

Porttan /usr/ports/x11/ nvidia-driver çalıştırdım. Nvidianın en son sürümünü indirip kurdu ve kernel modülü nvidia.ko yu yükledi.(kldstat komutuyla modülü gördüm) Ayrıca nvidia sürücüsü kurulumunda otomatik olarak /boot/loader.conf dosyasına nvidia_load="YES" satırı eklenmişti. /boot/modules dizininde nvidia.ko oluşmuştu.

nvidia-xconfig komutunu çalıştırdım. /etc/X11/xorg.conf dosyası oluşturuldu. Xorg -config /etc/X11/xorg.conf komutu düzgün bir şekilde çalıştı.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda boot işlemi  /boot/modules/nvidia.ko/ aşasında durdu v e öylece kaldı.

Yorumlar

• xorg-minimal kurulduğu için xf86-video-vesa kurulmuştur ama xf86-video-nv kurulmmıştır, bunuda kurmak gerekiyor, kurulu değilse kuralım.
    Tabi Xorg -configure filan işlerini yeniden yapmak gerekebilir.
    Ayrıca nvidia sürücüsü kurulumunda otomatik olarak /boot/loader.conf dosyasına nvidia_enable=”YES” satırı eklenmişti.

Bu satırı nvidia_load="YES" değiştirelim, ayrıca buradaki tırnaklar bazen farklı olabiliyor, o da sıkıntı yaratabiliyor.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • O satırı yanlış yazmışım düzelttim şimdi.(nvidia_load="YES")

Farketmiyor @Felasife. Xog'u tam kurduğumda da durum değişmiyor. Yani xf86-video-nv kurulunca da durum aynı.

Ayrıca hem 10.1-release hem de 10.1-stable de durum aynı. Ayrıca hem porttan kurunca hem de pkg ile durum aynı.

Ne yapacağımı şaşırdım doğrusu.
  • nvidia-driver-304 bunu kurup bir deneyelim. (tabi eskiyi kaldırmak gerek)
    Ayrıca c6 lar kuruldu mu?
    pkg info -x c6

Ayrıca nvidia-xconfig 'i kurup bununla deneyelim xconfing ayarını.
    nvidia-xconfig

• Onları denedim maalesef durum yine değişmedi @Felasife.
  • hımm.. kara konsol ekranda hiç bir hata vermiyor mu?

Nvidia değilde sadece vesa ve nv ile deneyelim birde, sanırım açılması lazım.
    Masaüstü gelince oradan logları filan incelemek gerekir, özelliklede bu ikisi.
    /var/log/messages
    /var/log/Xorg.0.log

• Nvidia sürücüsünü ister porttan kurun ister nvidia'nın sitesinden direkt olarak kurun, kurulum scripti  /boot/loader.conf  dosyasına nvidia_load="YES" satırını otomatik olarak ekliyor. Bu ise bilgisayarınızın boot'un daha başlangıcında boot sürecinin durmasıyla sonuçlanıyor ve sisteminizi açamıyorsunuz. Bu nasıl bir anlayış anlayamadım doğrusu.

Günlerdir araştırıyorum sorunu çözmek için. Nihayet buldum. Nvidia sürücüsü kurulurken nvidia kernel modülünü yüklemek için her ne kadar /boot/modules içine nvidia.ko yu yerleştiriyor ve /boot/loader.conf dosyasına nvidia_load="YES" satırını ekliyor olsada sizin iş güzarlık yapıp /boot/loader.conf dosyasından bu satırı silmeniz ya da başına # işareti getirip etkisiz hale getirmeniz gerekiyor önce. Sonra /etc/rc.conf içine;

kld_list="nvidia" satırını eklemeniz gerekiyor. Böylece nvidia modülü boot'un ileri bir aşamasınada sorunsuzca yükleniyor.

Bu anlayışı doğrusu kınıyorum.
  • Ben genede geçmiş olsun diyeyimde, çözüm hayli zorlu olmuş, acaba çakışan bir modül mü vardı ki böyle oldu, ilginç.

Yada "linux" modülü loader.conf'a eklense nasıl olurdu acaba, eskiden sadece rc.conf'a ekleniyordu, şimdi loader.conf'a da eklenebiliyor, hatta benimki de loader.conf'a ekli, rc.conf'ta yok.

Ama her halükarda ekran kartı veya bir modül sorunu gibi  pciconf -lv bir baksak.

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .