Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

StarDict sözlük kurulumu

StarDict sözlüğünü kurmak kolay, bu komut yeterli.
# pkg install stardict

Sözlük eklemek ise biraz zahmetli, bir kaç işlemle o da kolayca halloluyor aslında.
Önce buradan Babylon sitesinden istediğimiz sözlüğü indiriyoruz, ben Babylon English-Turkish indirdim.
uzantısı .BGL olan bu sözlüğü StarDict'e göre convert ettirmemiz gerekiyor.

Sonrada konsoldan convert uygulamasını indirelim ve uygulamayı çalıştıralım (sisteme kurulmuyor bu uygulama yani)
% fetch http://sourceforge.net/projects/pyglossary/files/pyglossary/2011-06-16/pyglossary-2011.06.16.zip
% tar xvf pyglossary-2011.06.16.zip
% cd pyglossary-2011.06.16
% sh pyglossary.sh

Programın arayüzü böyle, üsteki seçim alanından, babylon (bgl) seçiyoruz, ve arama kutusunda .BGL uzantılı asıl dosyamızı gösteriyoruz.
Altaki seçim kutusundan StarDict (ifo) seçtiğimizde, kutu otomatik tamamlanıyor.

Artık uygula diyebiliriz.
OkfPccdA2g_XnF0VdGJKAfEC-RmdjPFOkwXwpjsk4c4=w632-h426-no

Vmjy3NF3NeT-_rPyOhJ62Drqv5YRkst-hPewKdob7nE=w632-h426-no

İşlem bitince 4 yeni dosyamız oluştu.
babylon_english_turkish.dict
babylon_english_turkish.idx
babylon_english_turkish.ifo
babylon_english_turkish.syn

bunları /usr/local/share/stardict/dic dizini altına, örn. turkce-ing diye istediğiniz bir adla bir dizin oluşturup içine atın.
Dizine kolayca işlem yapmak için yazma izinlerini de vermek isterseniz bu komutu verebilirsiniz.
#  chmod -R 777 /usr/local/share/stardict/dic/

Sonrada kullanmak istediğiniz sözlüğü, programın Manage dictionaries bölümünden üste çıkartın.
Programın kullanımı bana biraz karışık geldi, çokta anlamadım  ::)  ama isteyen bu şekilde sözlüğü kullanabilir.
Belki başka yolları varsa da bilmiyorum, en kolayı böyle oldu.

Kolay gelsin.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .