Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Kurulum Sonrasi Bazi Sorular

Merhabalar , uzun zamandir freebsd kullanmak istiyordum ve sonunda debian'dan   freebsd ye goc ettim .
Ancak kurulum sonrasi birtakim sorunlar ortaya cikti ve yardimlarinizi bekliyorum  :)   .

1- Pointer asiri agir hareket ediyor . Xfce ayarlardan compositor u disable edince pointer cok iyi hizlandi (olmasi gereken kadar) ancak 2. paneli istedigim sekilde kullanmak(saydam olmasi icin compositor un enable olmasi gerekiyor) ve sistemin daha guzel goruntu efektleri icin de compositor u acmam sart . Bunu icin composioru acik halde nasil pointeri da hizli kullanirim ?

2-Nvidia nin sitesinden en son driverimi indirdim ancak kurulumu yapmam icin 'make config' ve 'make clean install' komutlari sorun cikariyor . (make config komutunda 'make: don't know how to make config. Stop'  hatasi + kerneli derlemeye calisirken de ayni sorun make icin)

3-Bleachbit'i kurmam gerekiyor , arada bilgisisayari temizleme aliskanligim var bleachbiti kullanmadigim surece kendimi cok kotu hissediyorum :(

Simdilik 3 sorunum  var  ancak bir de merak ettigim bir sey var  :)   bsd kerneli derlemek* ve onun ismini degistirmek istiyorum (orn. uname -r yazinca freebsd diye degil de ahmedbsd yazsin) bunu yapmak mumkun mu :D(  ?

*(forumdaki sayfadan bakacagim)

Yorumlar

• Bir de eclipse clean install ediyorum suan ve sistem 6.3 GB RAM  =:(   yiyor . Bana asiri fazla geldi , durum hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim .
    *edit
    "
    top -U *
    last pid: 26863; load averages: 0.11, 0.51, 1.04 up 0+02:14:10 22:51:22
    64 processes: 1 running, 63 sleeping
    CPU: 7.8% user, 0.0% nice, 1.2% system, 0.2% interrupt, 90.8% idle
    Mem: 356M Active, 562M Inact, 6398M Wired, 38M Cache, 29M Buf, 533M Free
    ARC: 4966M Total, 2128M MFU, 2404M MRU, 144K Anon, 67M Header, 368M Other

Allah'im noluyor!!

Bleachbit NetBSD portunda mevcut , ordan kurulum yapabilirim belki , nasil yapilacagini bilen varsa sevinirim azn.gif
  • Merhaba Yafez Diham
    Öncelikle hoş geldiniz, sonrasındaysa geç cevap için kusura bakmayın, bir haftadır şehir dışındaydım.
    1- Pointer ile ilgili olarak /etc/X11/xorg.conf 'a bu satırı eklediniz mi?
    Ya da enable yapınca bu satır ekleniyor mu? efektler için sanırsam bu gerekli.
    Section "Extensions"
           Option  "Composite"     "Enable"
    EndSection

2- Nvidia derlemeleri için portları kullansanız daha iyi olur, açıkcası ben hiç denemedim orjinal siteden kurulumu ama portlardan çok denemişimdir.

3-Bu konuda bilgim yok BSD de temizleme işleri biraz farklı olabilir, öylede zaten ama bunu sisteme biraz daha hakim olduktan sonra denerseniz bence daha iyi olur.
    Açılışta /temp dosyalarını filan temizleme işi var ama dediğim gibi bunu en sonraya bırakın derim.

Kernel ismini değiştirmek mümkün Kernel derlemek | BSD brada MYKERNEL denen ismi değiştirrseniz olması lazım ama ben hiç denemedim, buda üstte dediğim gibi zamanla ve tecrübeyle en doğrusunu bizzat deneyerek, deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz, zaten oradaki Custom Kernel Kurulumu da okursanız, olay pek basit değildir.

Ram işine çok takılmayın 64 processes Linuxlarda neredeyse hiç göremeyeceğiniz bir rakam mesela, diğer yandan derleme yaparken sistemin tavan yapması normaldir, make.conf filan optimize edilerek bu biraz kontrol altına alınabilir lakin, derlemenin doğasında bu vardır, makineyi zorlar ::)
    Diğer yandan diinamik ram olayına göre zaten, işlem bitince kullanım düşecektir.
    İşlemlerde top -CHIP kullanırsanız bunu daha açık görebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Tesekkur ederim yardiminiz icin cok saolun ,dediklerinizi hemen deneyecegim ancak bir sey daha var :)) sistemi zfs yerine ufsye gecmek icin yeniden kurdum ama kurulum sirasinda trim enable sekilde kuramadim , cozum olarak bir yontem gordum ama single user moddan yapin diyor o yontem icin ancak uefi bootta mod secimi cikmiyor (ya da ben goremiyorum) sizin ayrica bildiginiz bir cozum varsa sevinirim , iyi aksamlar .
  • Hocam cok kotu durumdayim ;( en son compiz icin % compiz --replace --sm-disable --ignore-desktop-hints ccp & dedim ve gui ye giremez oldum . bad display name "fachine:0" in "remove" command diyor . freebsd nin docundan bakarak yapiyordum islemleri oysa :(
  • Hocam yeniden xfce yerine gnome ile kurulum yaptim . Ama maalesef yine sorunum var :)) gnome giris geliyor , sifreyi giriyorum ve siyah ekran cikiyor yaninda fare imleci ile . Yardimci olursaniz sevinirim :))

Simdi nvidia driveri kurdum ve artik gnome direk "oh no ! something has gone wrong." diyor
    =:(

Yine yine yeniden kurulum yapiyorum ^-^ insallah bu sefer duzgun kurarim
  • Haydi bakalım. :)

Kurulumu nereden yapıyorsun, linkini verirsen bir bakalım, zira Gnome için rc.conf a satır eklemen gerekiyor hatırladığım, ayrıca, klasik, hald, dbus gibi satırlarda var zaten.

Eğer sunucu işi yapmayacaksan, PCBSD son kullanıcı için çok daha iyidir, bunu da hatırlatmış olayım.

• rc.conf a eklenmesi gerekenleri eklemisitim ,kusra bakmayin link vermek derken ne demek isteginizi anlamadim :D( Suan gnome3 u (bu sefer lite degil) indirme asamasindayim (hiz limitini asdigimdan 400 mb ne kadar agir iniyor bil bilseniz :)) ) Geri donusunuz icin saolun iyi aksamlar.

bu sefer de yapamazsam ya pcbsd ya da fedora&!centos denecegim :((
  • Yafez Diham yazdı:
    rc.conf a eklenmesi gerekenleri eklemisitim ,kusra bakmayin link vermek derken ne demek isteginizi anlamadim :D(
    Tamam, link derken kurulumu hangi rehbere göre yaptıysanız oranın adresini kast etmiştim.

Evet maalesef bu kota işleri böyle, adil kota diye fiyonklu hale getirdiler ama kota illaki deliniyor. :D

PCBSD de pek kota dostu değildir .isosu 4GB ama buradaki listenin tamamını tek tıkla kurmak gibi, mütevazi özellikleri vardır. :D

• Cok sukur bu sefer duzgun kurdum ve hatta hayatimda hic gnome olan bir bilgisiyarim 209mb RAM yedigini gormemistim :)) Suan cok mutluyum ve ilk hedefim kendi kernel derleyip ona isim vermek olucak (buna ihtiyacim yok ama issizlik iste :)) )
    *https://www.freebsd.org/doc/handbook/x11-wm.html buradan bakmistim gnome2 zamanindan kalma ama isimi gordu&gormemisti
  • Hehe, BSD normaldir :D o hatta 200 ün altınada iner ama bence buna kafayı takmayın ve sistemi iyice kurcalayın, öğrenin, bir şeyler kurun kaldırın, filan falan derken, sisteme hakim olmak iyi olur.
    Ben de Kde4 ayar çekmiştim bir zamanlar, rakip bulamamıştım =:D
    http://bsd-tr.org/discussion/67/kim-demiş-kde4-cok-yakar-diye

Neyse şimdi bıraktım böyle şeyleri, sanırım bu konuyu da çözüldü diye etiketleyebiliriz, sorun olursa yeni konu açarsınız.

Geçmiş olsun.

• Cok saolun hocam , iyi ki siz ve bu mubarek site var :)) konuyu fazla uzattim ama benim sansim mi yoksa farkinda olmadan pc yi bozma gibi ozel yeteneklerim mi var anlamadim cunku simdi nvdia driver i kurdum ve hata verse sukredicem sistem boot etmiyor : syms=bidibidicokuzunbisi/boot/modules/nvidia.ko/ diyor sanirsam kernel ile ilgili bi modul eksik , en azindan linuxda kernel ile ilgili moduller .ko diyeydi

kde4 te 200 un altina dusmus olmaniz hakikaten cok iyimis , zira kde den ben hep hantalligindan kullaamisimdir , arkadaslarima da kotulemisimdir :))
  • /boot/loader.conf a nvidia ve linux satırları ekli mi?
    Birde depolarda 2 çeşit Nvidia paketi var, eski kartlar nivida-304 diye geçer, kartına hangisi oluyor biliyor musun?
    Haydi bakalım bu kadar olduysa, olay bitmiş sayılır, gerisi naz yapıyordur idare et  :))

• evet hocam eklemistim ama artik yapacak biseyim yok , dedigim gibi boot olmuyor , klavye ctrl-alt-dlt ile resetleme disinda bir islev gormuyor :( maalesef pc-bsd yi kuruyorum suan
    +ekran kartim nvidia 346 dir buyuk bi ihtimal cunku yeni cikmis sayilir (2015 ocak , *gtx960 ;D )
Bu konu kapatıldı.