Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Sadece "Firefox'sun" çalışacağı BSD

PC-BSD kurulumda hangi masaüstünü seçersem seçeyim temel sistem varsayılan olarak hep aynı. Bir istenmeyen uygulamayı kaldırmaya çalıştığımda izin vermiyor. Bu dayatmaların ereği nedir. Yani uygulamaları örümcek ağı gibi birbirine bağlamanın anlamı,  nedir. Bunu kaldırırsanız  "şuda" kaldırılır, mantığı nedir.
Tek işletim sistemi kullanmak istiyorum ve microsoftla hiç işim olmaz. Sambasız bir pc.
Yazıcı kullanmıyorum cupsuz bir pc vs. vs.
Sadece Firefox'sun çalışacağı bir BSD olasımıdır.

Yorumlar

• Evet PCBSD de bağımlılk olayına çok fazla müdahale edemezsiniz, bu sistemin daha stabil olması için gerekli bir şey.
    Birde zaten son kullanıcı için özel programlar filanda yapılmıştır ki bunlar sadece PCBSD ye özeldir, aynı kerneli kullandıkları halde, örn. FreeBSD ye olmazlar.

Bazı uygulamaları rc.conf ta satırlar ekleyerek açılışta yüklenmesini veya aktif olmasını engelleyebilirsiniz, ama istediğiniz bazı şeylerin hiç yüklenmemesi ise FreeBSD kullanmalısınız.

Hasılı PCBSD, BSD tarafının Ubuntusu gibidir, çoğu şey Full biçimde gelir, minimal kuruluma izin vermez.

O yüzden minimal kurulum için, FreeBSD tavsiye edebilirim, veya daha ileri aşamaları OpenBSD de uygundur.

Sadece Firefox derken, gene java, flash, locale derken sistem şişecektir, Debiandan biliyorum sırf utf8 desteği bile sisteme 40-50MB ek demektir.

Ama dediğim gibi bu konuda en mantıklısı FreeBSD dir, taban sistemi kurup, minimal xorg, openbox gibi bir seçenekle ufak bir sistem kurulabilir.
    Tabi böyle bir sistemin konforu az olacaktır + olası sorunları çözmekte google dalmakta cabasıdır.
    Yabancılar genelde FreeBSD minimal yönü için tercih ediyorlar benim gördüğüm.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .