Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Yalnız "Firefox'sun" çalışacağı FreeBSD

İndir bölümünden 1. seçeneği indirdim.CD ye yazdırdım.
Sistemi bozmamak için yeni bir 160 GB HDD aldım.FreeBSD için.
a) Kuruluma başladım.İnstall>>Turkish ISO-8859-9>>Test tr.iso9-q-kdb keymap>>Karakter kontrolünde y-w-ö Türkçe karakterleri vermiyor.OK dediğim zaman tekrar başa dönüyor.Bu defalarca devam ediyor.Buradan çıkmak zorunda kalıyorum.
b) Lib32-ports-src bölümünde karşılıkları nedir ? neden seçmiyoruz veya seçiyoruz.
c) Kullanıcı adı bölümü gelmiyor kurulum devam edip bitiyor.
d) İkinci bölümde, nano kurulduğu halde "nano /etc/rc.conf"- "nano /etc/fstab" komutlarına not fount diyor!.
e) xorg'dan sonro icewm yükledim. Fakat masa üstüne ulaşamadım.startx ile girdiğimde üç konsol sayfası ile donuk bir şekilde kalıyor.
İllaki başaracağım ama nasıl?

Yorumlar

• bootonly.iso ise indirdiğiniz onda belki kısıtlamalar olabilir, hiç denemedim kurulumunu ama genede bahsettiğiniz kadar sorun olması normal değil tabi.

Hayırlı olsun yeni HDD niz umarız yeni bir BSD kurabilirsiniz.

a) Evet o kısımda öyle bir şey var, bende dikkat etmiştim, çıktıysanız sorun yok.
    Türkçe karakterleri vermemesi hiç başıma gelmedi veya dikkat etmedim ama masa üstündeyken denemek gerekir birde.

b) Lib32, 64-bit bazı paketlere 32-bit desteği için, ports-src de derleme veya kernel derlemek için gerekli, eğer PKG bana yeter derseniz işaretlemezsiniz veya sonradan da komutlarla ekleyebilirsiniz.
    Ama bana sorarsanız işaretleyin, sonradan bayağı karışık olabilir zira.

c) İlginç.

d) Sanırım kurulumda eksiklikler olduğu için, fstab oluşmamış, kendinizde oluşturabilirsiniz herhalde.

e) icewm ile ilgili rehberlere bakın derim, zira ~/.profile veya ~/.xinitrc gibi dosyalara girdi eklemeniz gerekir, yoksa açamazsınız sistemi, ayrıca slim gibi birde giriş yöneticisi eklemeniz gerekir.

FreeBSD bu açıdan zordur ama doğru şeyleri de yaparsanız saat gibi de çalışır.

Bence ilk önce indirdiğiniz iso 'nun MD5 kontrolünü yapın, iso 'nun sağlamlığından emin olun, sonrası donanımsal bir sorun yoksa zaten aşılırdı.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Disc1 indirip kurulum anlatımındaki ve video görselinden bir farkla (kde yerine icewm) birebir uyguladım.Ama ne yazık ki yine nano "not found" reboottan sonra masaüstü login ve xterm birlikte bir saat olarak donup kaldı.
    Kurulumda paketleri dikkatlice izlerken cups kurulduğunu görünce şaşırdım.Bunda da 0.0.0.0:631, 127.0.0.1:631 portları kapatma uğraşları başlayacak.
    10 dan fazla kurulum yaptım sonuç hep aynı.Neredeyse ezberledim.Sıra dvd'de.
  • Sanırım ekran kartı yapılandırmasında sorun var, sizin kart neydi?

Cups gibi servisleri durdurmak sorun değil, rc.conf 'a eklenen satırlarla bu servisleri kontrol edebilirsiniz.
    #samba server 
     samba_enable="NO" 
     winbindd_enable="NO"

# Disable LPD 
     lpd_enable="NO" 

# Enable CUPS 
     cupsd_enable="NO"

# Enables support for HPLIP
     hpiod_enable="NO"
     hpssd_enable="NO"

# Enable BlueTooth
     hcsecd_enable="NO"
     sdpd_enable="NO"

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .