Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD Nedir , Yenir Mi ?

Merhabalar , BSD ile ilgili bazı sorularım var , arada ekleme de yapabilirim , şimdilik aklıma takılanları sormak istedim ;

-> Neden BSD'de dosya sistemi UFS ve ZFS ile kısıtlı , örneğin çok sevdiğim JFS'nin BSD'de de olmasını çok isterdim . freeBSD'yi JFS ile kullanamamız imkansız mıdır ? Pek bilmiyorum böyle şeyleri ama kernel üzerinden modul ile falan oluyorsa dosya sisteminin desteği BSD geliştiricileri o modulleri linux'dan kopyalayıp BSD'ye ekleyemez mi ?
-> Sony neden PS için freeBSD'yi seçmiştir ? Ki bana göre oyun ve grafikler denince aklıma freeBSD'nin sağlam bir imajı gelmiyor .  ( bu tarz bi geliştirilme amacı olduğunu da zannetmiyorum )
-> Ve tabi ki az önceki sorunun ardından :  Neden PS hazır ORBIS ( biraz oynanmış freeBSD 9 ) üzerinde çalışırken biz o güzelim oyunları oynayamıyoruz ? Oynamak istesek emülator şart mıdır ? ( umarım değildir )
-> Neden Linux'da olduğu gibi BSD için de Redhat , SuSe tarzı şirketler ortaya çıkmamıştır ?
-> Ekran kartı sürücüsü kurulup kurulmaması pek bir şeyi etkiliyor mu , freeBSD'yi kurulum sonrası sürücü kurma es geçsek ne kaybediriz ?
-> Bir de freeBSD anlam olarak karşılığı beleşBSD değildir heralde , özgürBSD diye düşünüyorum doğru mudur ? 
+ freeBSD server için bir OS olmayı mı amaçlamıştır yoksa ben *The Power to Serve 'i yanlış mı değerlendirdim . Desktop-Workstation ve Sanallaştırma için de freeBSD ideal midir ?

İlginiz için şimdiden teşekkürler ..

Yorumlar

• Merhaba sevgili Yafez Diham

Uzun uzun bir cevap yazmıştım ama FF nin azizliğine uğradım, o yüzden biraz kısa keseceğim, daha alışamadım bu FFye

Dosya formatı öyle kolay olmasa gerek, hatırlıyorumda Linux ext3 ten ext4 e geçerken, az takla atmadı, JFS nin özelliklerinden bahseder misin, hiç bilmiyorum, kim, nasıl ne kullanır.

Sony gibi bir şirket bunu kullanıyorsa demek ki ihtiyacını karşılıyor, yoksa niye kullansın.
    Ayrıca BSD ler esnektir, komple çözümdür, lisans problemi yok, TAM bir işletim sistemidir. mesela NetBSD 60 a yakın mimari tarafından kullanılıyor mesela, böyle bir başka sistem yok.

Oyun işlerini bilmem.

Şirketler illaki vardır, BSD kendi içinde bir eko sistem sonuçta, Linux, Mac, Windows tan TAMAMEN ayrı.
    https://www.freebsdfoundation.org/testimonials
    https://www.freebsdfoundation.org/donate/sponsors

Xorg kurulursa VESA ile açılır, değilse açılmaz kara konsol gelir, PCBSD de xorg otomatik kurulur.
    Bu Linuxlarda da aşağı yukarı böyledir.

Doğrudur.

BSD çok eski, Linux kadar popüler olmasada kullanılıyor.
    İdealini bilmem, iyi yönleri kötü yönleri tabiki var, tabiki kullananları var, kimi beğeniyor kimide beğenmiyor, tercih meselesi.
    Denemeden bilinmez sonuçta.

Bu arada BSD yenmez diyelimde başlık havada kalmasın. ^-^

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • İlginiz ve hızlı geri dönüşünüz için çok teşşekür ederim . Öncelikle geçmiş olsun :( . JFS'yi çok sevmemin sebebi hissedilir performans artışı sağlaması - IBM tarafından geliştirilmiş taş gibi sağlam bir dosya sistemidir - - 64 biti tam destekliyor diye geçiyor , teknik olarak ne demek bu bilmiyorum ama iyi birşey heralde :D - . CPU'ya çok az yükleniyor , az RAM yiyor falan diye bazı yerlerde yazıyordu , test etmedim gerçi onları ama dosya sistemleri ile ilgili benchmark sonuçları mevcut . Hem SSD de hem HDD bütün testlerin genelinde bakılınca JFS açık ara önde . Phoronix'de dosya sistemlerinin karşılaştırılması ile ilgili birçok makale vardı , boş vaktinizde JFS'nin performansına bakarsanız sizin de ilginizi çeker diye düşünüyorum . (ext4 ve diğerlerine kıyasla 3-4 kat daha performanslı olduğu yerler var , gerçi pratikte bu o kadar hissedilecek değil o ayrı :D ) . UFS'yi deneyememiştim sistem çökmesinden ama ZFS hakikaten çok hantal -bana göre- (burda mı görmüştüm bilmiyorum , ama bi yerde ZFS için solaris zaten slowaris neden ZFS yi almışık diye geçiyordu ) . SSD ile kullanıyorum sistemimi , hemen hemen her dosya sistemi uygulumaları anında açıyor , ama ZFS-freeBSD'de özellikle firefoxun açılışı alıştığım hıza göre oldukça ağır . Yakın zamanda freeBSD'yi UFS ile yeniden kuracağım umarım o ZFS gibi değildir .
     Ekran kartı sürücüsütle ilgili aslında sormak istediğim VESA ile propriety driverın farkıydı , benim bildiğim kadarıyla oyunlarda çok bir etkisi var ama onun dışında atıyorum film izlerken filan olsun genel kullanımda bi etkisi olur mu ? Çünkü yeniden sistem kurulumundan sonra sürücüyü kurmaya hakikaten üşeniyorum :D  
     Bu arada sizin ve tüm forumun bayramını kutlarım , nice BSD'li bayramlara ..
  • Teşekkür ederim.

(x)FS lerde olay daha çok stabilite olmalıdır, yoksa verdiği sıkıntı çok büyük olur, kullanılan FS de stabilite sağlıyorsa, gerisi çok önemli değildir. Dediğin gibi, kullanıcı bunu çok hissetmez, kullanıcı anca işine bakar ::)

Diğer yandan bir dünya (x)FS varmış zaten, ömür yetmez denemelere.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems

Ama genede kullandığın FS de ufak tefek performans oynamaları yapabilirsin.
    https://www.syslogs.org/noatime-disk-io-optimizasyonu/
    Anahtar kelime noatime :))

UFS yi Solariste kullanıyormuş herhalde, ZFS zaten acayip bir şey, kendiliğinden raid özelliği, diski koruması, fsck istememesi filan onun yerini ayırıyor. Ev kullanıcı için çok lüks ama kullanılabilir seviyelere de geldi, dahada iyileşecektir eminim.

VESA dediğim gibi ilkel görünüm sağlar, efektler yoktur, çözünürlük sabit 1024x768 gibi kalır, simgeler kocamandır.

Sizinde bayramınız kutlu olsun.

Sevgiler

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .