Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

DHCP Fail

Merhabalar , dün yeni bir laptop aldım -BSD/Linux'larda  driver sorunu çıkartmayacak bir laptop- Ve bugün ilkin FreeBSD 10.1'de -"ACPI Error " diye her 3sn de 5 satırlık yazı gelip duruyordu , sinir olup bu ne yav deyip daha sonra FreeBSD 10.2 RC3 ü indirdim-
sonra 10.2 RC3 ü kuruluma geçtim ve yine aynı ACPI Error sorunu olmasına rağmen onu kabullendim ve yokmuş gibi davranayım dedim :) ama kurulum sırasında wifi ağına katıldım-ağı seçtim , şifreyi girdim- ve daha sonra DHCP ile ilgili seçenek gelince DHCP fail verdi , ne denediysem fail den kurtulamadım . Şuan internete doğal olarak bağlanamıyor ve kurulumun 2. kısmını gerçekleştiremiyorum . rc.conf 'da da normalde ben ilk satırda wlan0 la ilgili bir şey yazıyordu diye hatırlıyorum eskilerden ama şimdikinde rc.conf bomboş , hiçbir şey yok . Sorunla ilgili ne yapmam gerekir , şimdiden teşekkürler ..

Yorumlar

• Öncelikle yeni bir cihazda böyle sorun çıkmasına üzüldüm, açılışta ACPI ile ilgili on/off seçenekleri olması lazımdı, onları denediniz mi?
    Varsayılan olarak açık (on) olması lazım, onu kapatıp öyle kurulum deneyebilirsiniz.

rc.conf sonradan da doldurabilir elbette ama sistem kendi otomatik doldurursa kolay olurdu tabi.
    Olmadı pciconf -lv çıktısını gönderin, modülleri buluruz belki.
    Ayrıca /var/log/messages te hata basan yerleride geçerseniz, ip ucu bulmak kolaylaşır.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Saolun , yarin-bugun- yeniden kurulum yapicam , ACPI'i off yaparim ama dhcp fail ile ilgili ne yapmak gerekir ,bu dhcp sorunu beni korkutuyor acikcasi :'(
  • Incelememistim , yardimiz icin saolun . Heralde bu beni kurulum sirasinda kurtarmayacak ,ama  kurulumun 1. kismindan sonra benim sorunumu cozucek gibi gorunuyor -simdi USB'e yazdirdim 10.2RC3'u basliyorum kuruluma-. Daha sonra aga katilmak icin bazi ek$inlar gerekecek heralde :))

-belki once kablolu baglanip network manageri kurup cozerim, eger mumkunse-   bir de bu sorunun sebebi ne olabilir , daha onceden hic boyle bi sorun yasamamistim ?
    Yardimlariniz icin tesekkur ederim , iyi gunler ..
  • Bir de 'Acilista ACPI on/off' yeri nerde oluyordu , ben bulamadim da  :wacko:
  • Allahim.. yeni laptobu driver sorunlarim cikmasin diye aldim , ama yine xorg ve gnome kurulum sonrasi "bad display error" aldim . [Broadwell i5 5200u-intel hd 5500 & nVidia 820m]
    DHCP sorunu wlan yerine ethernet ile baglaninca olusmuyor her sey iyi ACPI disinda , ama nasip deilmis artik FreeBSD , anca sanalda hasret giderecegim anlasilan :((
  • Merhabalar

/etc/hosts  içinde

::1 freebsd.villa.org localhost

127.0.0.1 freebsd.villa.org localhost

/etc/rc.conf içerisinde de şu düzenlemeyi yapın
    hostname="freebsd.villa.org"

Sistemi yeniden başlatın
  • Yafez Diham yazdı:
    Bir de 'Acilista ACPI on/off' yeri nerde oluyordu , ben bulamadim da  :wacko:

Açılışta şöyle bir ekran gelir.
    FreeBSD-Boot-Menu.png

Buradan Configure Boot Options... seçin.
    Bu ekranda da 2. ACPI support On ise klavyeden 2 yi seçin off olur.
    Bu ekran değişiklik gösterebilir ama benim bildiğim 8 sürümünden beridir aşağı yukarı böyle.
    bsdinstall-boot-options-menu.png

• ilginiz ve yardimlariniz icin cok saolun . Bu bad display sorunu benim kabusumdu onceki laptopta hicbir bsd yi calistirmiyordu -pc,ghost,free- hepsi "bad display :0" diyordu :(( umarim ilerki freebsd surumlerini duzgunce kurabilirim . -bad display ile ilgili cozumleri denemissem de fayda etmedi-
    -Bir de o acilis ekrani UEFI boot da cikmiyor , ya da ben ordan o seceneklere nasil girilcegini bilmiyorum ,UEFI nin seceneklerini pek de hatirlayamiyorum aslinda , direk boota giriyodu diye hatirliyorum yanlis degilse-
    iyi aksamlar..

Supheye dustum simdi , bad display ile ilgili cozumleri eski laptopta sonuc alamamistim , yoksa bunda ise yarar miydi :D( :saskin: l
    deneyesim geldi simdi yeniden kurulumu 8==)
  • UEFI de olay nasıl oluyor hiç bilmiyorum. :(

• Umarım bir bileni vardır, bunda olay bayağı değişikmiş.

• Merhaba , FreeBSD olmuyorsa bile belki PC-BSD olur dedim . Kuruluma geçemedi , ekran kartım heralde tanımadı x11 server le ilgi bi hata vermişti çünkü . Ama kurulum sırasında hatırlıyorum ki ilk baş "VGA intel hd" daha sonra "VGA 2 nvidia" diye yazmıştı ve umutlanmışdım tanıyor bu heralde diye . Ki benim asıl anlamadığım , 820m'i tanımayıp masaüstümdeki gtx 960'ı nasıl tanımıştı ? Laptopta BSD benim için imkansız bir hayal mi :(  ?
  • Temel kurulum sırasında kablosuz ağ yapılandırmasını yapmaya çalıştığımızda bazen bu hatayı alıyoruz. Wireless kartımıza veya modeme göre bu değişiyor.

Bir de şunu denesen:
    önce temel kurulumu kablosuz ağı yapılandırmadan yapıp sonra konsola root olarak düştükten sonra rc.conf dosyasını ve wpa_supplicant.conf dosyasını wireless kartımıza ve modemimize göre elle yapılandırıp sistemi reboot edip yeniden konsola düştüğümüzde bağlantımız hazır olacaktır. Sonra Xorg'u kurup nvidia 820m'in güncel sürücüsünü sitesinden indirip kurabilirsin.
  • Saolun , bu hafta içinde yeniden FreeBSD kurulumunu deneyeceğim . Daha önceden-masaüstümde- hiç nvidia'nın sitesindeki FreeBSD driverini kuramamıştım-daha doğrusu kurmayı bilmiyordum- driverın kurulumu sırasında sizi rahatsız edeceğim anlaşılan :)) , önermeniz oldukça mantıklı geldi, umutluyum  . İlginiz ve yardımınız için teşşekkür ederim , iyi günler..

Pardon , GUI'ye hiç geçemediğim aklımdan çıkmış , şöyle bi şey olucak heralde : başka bir bilgisiyardan nvidia driverı indirip , komutlarla USB den bir şekilde kopyalayıp-?- "  su , tar xzf NVIDIA-FreeBSD-x86_64-352.30.tar.gz && cd NVIDIA-FreeBSD-x86_64-352.30 & make install " komutlarını vereceğim .
    Bir de içime bi kurt düştü , driver yüklerken xorg.conf tan mesela proprietary driverı kurarken nv yazan yeri nvidia ile değiştiriyorduk acaba Free/PC-BSD'lerde orda direk "intel" diye geçiyorda ondan mi sorun çıkıyor . intel hd 5500-broadwell- çok yeni sayılır , BSD'lerin nvidia ile araları iyi ve masaüstümdeki gtx960'ı direk görüyorsa 820m'i de direk görmesi lazım diye düşünüyorum , zannedersem orayı intel'i nv ile değiştirsem GUI'ye ulaşabilirim .
  • GUI'e geçmene gerek yok. Temel kurulumu yapıp kablolu yada kablosuz ağınızı yapılandırabilirsen konsoldan da sürücüyü indirebilirsin:
    # cd /home/kullanıcı_adı

# fetch http://tr.download.nvidia.com/XFree86/FreeBSD-x86_64/352.30/NVIDIA-FreeBSD-x86_64-352.30.tar.gz

ile sürücüyü bilgisayarına indirip kurabilirsin. Tabii bundan önce xorg'u kurman gerek. Sürücü kurulurken /boot/loader.conf dosyası içine;
    nvidia_load="YES"

satırını otomatik ekliyor.Bunun önüne # işaretini koysan iyi olur aksi halde bsd'yi boot edemiyebilirsin. Bunu yerine /etc/rc.conf dosyası içine:
    kld_list="nvidia"

eklersin.
  • :alkis:  Teşekkür ederim , saolun , deneyeceğim .

Bir keresinde nvidia driver kurulum sonrası boot edememin sebebi buymuş demek , masaüstünde # işareti koymamıştım önüne , öğrenmem iyi oldu
  • Bu sefer ACPI off yapabilmek icin legacyden kurulum yaptim , ACPI yi off yapinca "panic :" diye hata geliyor ve boot etmiyor =:(
  • make install dedikten sonra src(clean)
    make [1] "usr/share/mk/bsd.kmid.mk " unable to locate kernel source tree . Set SYSDIR to override diyor
  • Uefi modunda kurulum yapmaya çalış. Birde kurulumu tüm diske mi yoksa Windows yanına mı yapıyorsun?
  • kurulum kalibim(yeni) UEFI memstick olmasina ragmen UEFI den kurulumu sistem gormuyor . Maalesef bu USB den kurulumu legacy ile yapmak zorundayim  ???
    *Tum diske kuruyorum.
  • kurulum kalibim UEFI memstick olmasina ragmen UEFI de kurulum boot etmiyor , nedendir anlayamadim . Kurulumu tum diske yapiyorum , ama heralde bu laptopda duzgun olmayacak , baska bir zaman baska bir pc uzerinde sorunsuz bir FreeBSD kurulumu yapmayi planliyorum . Ilgileriniz , harcadiginiz zaman ve yardimlariniz icin cok tesekkur ederim
    iyi aksamlar ..
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .