Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

KAFE İÇİN GAMESERVER

İnternet kafe için "game server" düşünüyorum bunun için de win server yerine bsd düşündün hem ücretsiz hemde geliştirilebilir olsun diye, cihaz olarak her türlü konfigürasyonu yapabilirim ama iş yazılım kısmına gelince tıkanıyorum. Yardım eder misiniz ?

Yorumlar

• Konu hakkında bilgim yok ama bilgisi olan varsa yardım edebilir tabi, kurulum yapıpta yalnız takıldığınız yerde yardım isterseniz daha iyi olur.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • :smiley2: daha kurulum aşamasında takıldım ben
  • FelasifeFelasife 1,634
    Ocak 2016 düzenlendi
    Ne tür bir makineye kuruyorsunuz ve baktığınız bir rehber filan var mı? en azından onları buraya geçerseniz iyi olur.

• Makine daha belli değil onlarca bilgisayar var elimde herhangi birinine kurabilirim, bildiğiniz güzel çalışan konfigürasyon varsa onu toplayabilirim

• Metin oyunları için forumlar var, oralara da bakabilirsiniz, onlar bu oyun/server konularında daha deneyimliler, BSD de kullanıyorlar çünkü.
    Bazen buraya geliyorlar, yardımda ettiğimiz oldu ama anca temel düzeyde oluyor bu yardım.
    Sizin bir rehberiniz filanda olmalı ki anca kurabilesiniz, yoksa rehbersiz zor olur.
    O yüzden server ile ilgili forumlardan daha net yardım alırsınız.

• Rehber nedir ? internette kurulumu anlatan yazılar mı ? gamedisk için rehber bulamadım ama iscsi server için olanlar var onlarda da cache olayını anlatmıyor kimse çıkamadım işin içinden ve ip olayını da çözemedim daha.
  • Evet, kurulum/yapılandırma anlatan yazılardır kast edilen.
    Kimse anlatmamasına gelince, bilemem ama server dünyası apayrı bir dünya olduğu için, işiniz biraz zor tabi, anca azmederek deneye yanıla bir şekilde de çözülmez değil.
    Sonuçta ayrı bir meslek ve bilim dalı server konuları.

• Bunun eğitimini veren kurumlar var mı peki ? 
  • Bilemiyorum ama Gökşın Akdeniz diye bir BSD severimiz var, kendisi aynı zamanda akademisyen sitemize de gelemiyor ama netten arayıp bir şekilde ona ulaşmayı deneyin, tahminim o size yol gösterir.

• Evet büyük çoğunluğunu hallettim, sadece kullanıcılar meselesini çözemedim daha
  • bi sorum daha var ama flash belleği cache olarak ayarlamaya çalışıyorum ama 5 gb dan daha fazla bölüm seçemiyorum nasıl yapacağım onu?
  • Bu pek bilinen/bildiğimiz bir konu değil, bazı denemelerde vakti zamanında yapmıştım ama 5gb gibi bir limit olduğu hiç denk gelmemişti,  bir çözüm üretebildiniz mi?

• Malesef hala aynı, ssd ve ya hdd kullanınca problem yok ama flash bellek takınca 5 gb'ı geçmiyor bi türlü. formattan kaynaklanıyor olabilir şimdi exfat olarak biçimlendirip deneyeceğim
  • Bildiğim kadarıyla Fat16/32 biçiminde 4gb limiti var ama sanırım Fat kullanmadınız, UFS, ZFS biçimlerinde böyle bir sınır olmasa gerek, belkide cihaz kaynaklı yani flash bellekten kaynaklıda olabilir.
    Bu cacheyi nasıl yapıyorsunuz, görsek, belki bir fikrimiz olurdu.

• 32GB lık flash bellek aldım, onda denedim aynı durum oldu, biçimlendirirken exfat olarak biçimlendirdim yine aynı durum 5 gb'ı aşmıyor nedense
  • Ne yaptığınızı tam bilemiyorum ama sistem ne gösteriyor?
    Cache dediğiniz /tmp dizini mi? yoksa swap mı?
    df -h
    mount

• :D o nedir? ilk kurulumda sihirbaz sana cache seçtiriyor oradan seçiyorum. ilk defa kullandığım bir sistem o yüzden pek aşina değilim
  • Biz kurulumda cache diye değilde, swap dediğimiz şeyi seçeriz, o da aslında yüksek ramli makinelerde olmasa bile olur, ama genelde eklenmesi iyidir.
    Sanırım biraz zor anlaşacağız :)) ama siz verdiğim komutları konsolda döndürüp çıkanları da buraya kopya/yapıştır ederseniz ne yaptığınızı az/biraz anlarız.

Bunları tek tek döndürüp, çıkanları buraya ekleyin.
    $ df -h

$ cat /etc/fstab

$ mount

• Yüksek ram? 12 GB taktım ama gerekirse yükseltebilirim. Bu cache yazanı ayarlamayınca web arayüzde uyarı veriyor zaten. bugün bakayım resimlerini vs atarım size
  • Tamam, bilgileri ekleyinde öyle bakalım.

• Sıfırdan kurulumla kendiniz uğraşacak olursanız uzun sürecektir, bu konuda tavsiyem FreeNAS kullanmanız olacaktır.
    Henüz ihtiyacım olmadığından kullanmadım ancak NAS (Network-attached storage / Ağ Bağlantılı Depolama) konusunda yaptığım pek çok araştırmada karşıma FreeNAS çıkıyor. Denemenizi tavsiye ederim.
  • Freenas kurdum, teşekkür ederim tavsiye için. birçok türkçe rehber var o da iyi oldu. Ama bu sefer de paylaştığım dosyalarım yalnızca ben görüyorum onu nasıl çözebilirim ?
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .