Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD / GNU/Linux evreni ve 2016 - diğer işletim sistemleri.

Şubat 2016 düzenlendi Tanışma
Merhaba,
(aslında basit bir iki cümle yazıcaktım ama konu uzadı kusura bakmayın.)

BSD vs GNU/Linux diye aramalar yaptım, kaynaklar okumaya çalıştım ama çok büyük bir hata yaptığımı anladım.
Yaptığım en büyük hata "VS" ile sanki rekabet içindeymiş gibi düşünmek oldu. BSD ve Linux bir birini geliştiren iki ayrı kol, nasıl bir dağa çıkarken bir kol tutunur diğeri yukarı çıkmak için hamle yapar, olayı bu şekilde düşünmek lazım.

BSD lisansı olmasaydı, belki şuan bir çok gömülü ve sunucu sisteminde microsft işletim sistemleri kullanılacaktı, linux ise bsd için yapılan geliştirmelerden faydalanamıyacaktı. Malum GNU lisansı bazı paragöz şirketler için pek cazip bir lisans değil.

Linux olmasaydı pek çok konuda bsd yanlız kalıcaktı, yeniliklerden ve masaüstü kullanıcıların desteğinden mahrum kalıcaktı, özelliklede bsd kullanmaya başlayan insanlar daha önceden linux da belli bir olgunluğa gelmiş insanlar olduğunu düşünürsek, yeni kan kaynağı büyük ölçüde kaybetmiş olurdu.

apple olmasaydı ipod kullanamazdım, tek sevdiğim şeyi ipod. arkadaşta macbook var. bir tek monitörü çok kaliteli görüntü veriyor diğer yandan hiç bir şekilde kullanıcının kullanım rahatlığını düşündüğüne inanmıyorum, tamamen böyle yaptık kullan mantığı. Aynı donanıma 3 katı para ödeyip Alın macbook'unuzu gidin starbuck'a bir kahve söyleyin kızlar gelsin facebook twiter takılın.
Linux ta compizi açın kızlar gelince ekranı sağa sola çevirin, starbucks kızları sanal masaüstünü anlamayacağı için direk metal kasaya bakacak.

özetle.

Şu an linux cephesinde steam sayesinde oyun konusunda windows'un eksikliğide kapanıyor. diğer bir yandan da vulkan da directx'in tahttan indirirse ki çok umutluyum o konuda. windows'un papucu tamamen dama atılır.
Oyun gelişrileri kısmında ise nerdeyse tüm oyun yapım programları linux çıktısı veriyor ve sevindirici bir haber unity 3d'nin linux editör versiyonuda yakında çıkıcak, şuan arch linux kullanıcı deposu aur dan kurulabilir bir versiyonu var ve deneyenler mükemmel çalıştığını söylüyor.

(kazayla entera bastım konuyu kaydetti devam ediyorum .)

Yorumlar

• BSD ve GNU/Linux arasındaki ilişkide şaun son kullanıcı için linux daha cazip gibi, gerek masaüstü ortamlarının geliştirmesinde kullanıcı kitlesinin geri dönüşleri olsun, gerek oyun ve yazılımcıların verdiği destek olsun linux bir tık önde, sanırım linux kullanıcılarının hatalara karşı daha sabırlı olmalarından kaynaklanıyor ve linux birazdaha güncel ve çeşitli donanımlara daha çok destek veriyor.
    BSD ise dahabi hata kadıramayan şirketlerin işini görmekte uzmanlaşıyor, vmware, neflix ve playstation gibi kullanıcısının hata kabullenemiyeceği sistemler üzerinde uzmanlaşıyor.

işin güzel tarafı ikiside belli ölçüde bir birindeki gelişmelerden faydalanabiliyorlar. sanırım (bsd lisanslı işleri linux kendi içine geçirebilir diye düşünüyorum ama gnu lisanslı ürünleri bsd nasıl geçirecek veya geçirdiği vakit kaynağını nasıl kapatır bilemiyorum- belki kaynağı kapatılan kısımdan hariç tutabilir)

belkide kuvvetler ayrılığı mantığına sonradan geçmiş bir millet olduğumuzdan ve son zamanlarda bu konudan tekrar git gide gerilediğimizden anlamakta zorlanıyoruzdur.
    nasıl bir halatta bir sürü ip var ve bu ipler nasıl halatı güçlendiriyorsa, linux ve bsd halatın iki ana ipinden biri. birinin zayıf kaldığı yerlerde bir birlerine destek oluyorlar.
    eğer tek sağlam bir zincir gibi olsaydı zamanla aşınan en zayıf halkanın kopmasıyla tüm emekler boşa giderdi.

biraz içimi dökmek gibi oldu ama dünden beri bsd ve linux ilişkisini anlamaya çalışıyorum ve benim anladığım bu. Henüz bsd'yi deneme fırsatı bulamadım bende ama en yakın zamanda pc-bsd'yi deniyeceğim.
    iyi günler dilerim :undecided2: 
  • Merhaba @alihakkı öncelikle hoş geldiniz.
    Bu uzun yazınız ise ayrıca teşekkür ederiz, hiç sıkılmadan okudum, elinize sağlık.

Oyun işlerinden neredeyse hiç anlamadığım için bilemiyorum ama Linuxun arayı kapatması sevindirici olmuş, umarız daha da ileri giderler.
    Amiga'nın hüküm sürdüğü sıralarda, Windowscular, siz oyun bilgisayarınız derlermiş Amigacılara, sonradan Windows almış yürümüş.
    Forumlardan tanıdığımız, teknoloji meraklısı öğretmen bir Atilla abimiz vardı o anlatmıştı bu meseleyi, Windowsta bir gün tahtını kaybederse, bu hiç şaşırtıcı olmaz.

Dediğiniz gibi bu sistemler bir şekilde iç içe görünüyorlar, bir şekilde hepside bir birlerinden etkileniyorlar ve bu aslında rekabeti de körüklüyor, aynı yerlerinde duramıyorlar, ister istemez hep ileri demek zorundalar.
    Tekel olmak açık kaynak için de iyi bir şey değil, zaten öyle olmadığı içinde yüzlerce proje var. Tek-el olan şeyler alınırlar, satılırlar filan derken o şey bir gün bitiverir.  O yüzden çoğunluk, çoğulcu veya adı herneyse, bir şeyin çoklu olması, onun dağılmasını yok olmasınıda engeleler.
    Hasılı rekabet iyidir.

Umarım PC-BSD deneyiminden mennun kalırsınız, güzel şeyler duyarız.

Sevgiler

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Şubat 2016 düzenlendi
    Hepinize Merhaba.
    Değerli Felasife abime de saygılarımı sunarım, kendimi biraz hatırlatırsam, en son bilisimplatformu.com´da beraberdik, ondan önce opensource-tr projesinde. Sevgili abim hayırlı olsun :)

Değerli kardeşim Ali kendinize göre güzel şeyler yazmışsınız, lakin burada bir çok şeye katılmadığımı belirtmek isterim.

Günümüz de her insanın farklı talepleri, farklı yaşam tarzları vs. bulunmakta. Bilgisayar kullanıcıları ise şunları talep ediyor.

a: Hiç bir şeyi ile uğraşmak istemiyorum diyen kullanıcılar.
    Bu tür kullanıcı kitlesi, genelde interneti kullanan, iş yerinde kendisine lazım olacak ofis uygulamalarını kullanan, oyun merakı olan genç kullanıcılar vb.

Bu tür kullanıcıların kullandığı sistem genelde Windows´tur.

b: Biraz meraklı, eğitim seviyesi bir yere kadar gelmiş, araştırmayı seven ve çoğunluğu %90 gençlerden oluşanlar.

Bunların gözdesi Linux işletim sistemi.

c: Kararlılık, performans ve verimlilik isteyenler.

Bu kitlenin kullandığı ise MacOS

Yaklaşık 98 den beri Linux camiası içerisindeyim diyebilirim, bir çok proje başlattım, bir çok projede görev aldım. Ama geçmişte de, bu günde de hep şunu eleştirdim.

Yüzlerce proje olması!

Distrowatch.com´da 2000 li yıllarda olupta günümüz de olmayan o kadar dağıtım mevcut ki şimdi bunları sayamayız.

Bana göre Linux ve BSD açıkça şudur. Bir kişi ile başlayıp belirli zaman sonra bir kaç kişi olup o heyecanla bir yerlere gidip son bulan bir heyecan sadece bir macera. Bir Linux dağıtımını diğer dağıtımdan üstün kılan nedir söylemisiniz?

Değişen sadece paket yapısı başka hiç bir şey değil. Adamın birisi Ubuntu´yu alıp, tema değişitiriyor adını pupuntu koydum, sonra vaaaoooooov ne dağıtım :) bu ve bunun gibi benim ÇÖP diye tabir ettiğim bir sürü zırva dağıtımla dolu, adam yeni bir ubuntu üzerinden yeni bir dağıtım çıkarıyor, deposu Ubuntu :) komik bu ve bunun gibi bir sürü zırva.

Ubuntu için söylenenler. Stallman, Torvalds araştırın bakalım, kendi içlerinde bile raha duramıyorlar :)

Kullanıcılar artık kararlı sistemler istiyorlar, düşünsenize KDE 4 çıktığında çektiğimiz rezillikleri, aynı şimdi GNOME3 çıktığında çektik, Linux camiası Windows´tan çok nefret ediyorsa neden Windows için KDE sürümü çıkarıyor ?

Pencere yöneticilerinde de durum çok iç açıcı değil, KDE ve GNOME peki Lxde, Xfce hafifletilmiş sürümler, ya diğerleri?

BSD´ye baktığımda ise aynı sonu görüyorum, 10 yıl sonra yaklaşık 100´e yakın BSD sürümleri, aralarında ne fark olacak? hiç bir şey.

Şimdi sizin vaktiniz var diyelim bilgisayarınıza BSD kuracaksınız, Sevgili Felasife abim yazmış, masaüstü kurmak için 1 gün sabretmeniz lazım :) aranızda kaç kişi 1 gün boyunca bilgisayar karşısında bununla mücadele edecek? hadi bir defa yaptın, sistem bu bir yerde hata oldu sistem çöktü kaç defa daha günlerce uğraşacaksınız ? tamam kabul ediyorum, gençsiniz zamanınız var, ama yaşınız ilerledikten sonra eminim elinize bilgisayar almaktan nefret edeceksiniz, bırakın Linux ve BSD ile uğraşmayı, bunlar hayatn gerçekleri.

Bir iş yeriniz var, bir muhasebe programı kullanmak zorundasınız, hangi BSD veya Linux üzerinde kullanacaksınız? HİÇ.

Bana göre Linux işletim sisteminin kaybettiği nedenler.
    1: Tam kararlı olmayan, nisbeten kararlı olan sistem ve pencere yöneticileri.
    2: Aşırı derece güncellenen yapısı.
    3: 6 Ayda bir sürüm çıkması.
    4: Yeterli desteğin olmaması. (İyi bir ingilizceniz yoksa bu işe bulaşmayın)

Benim kısaca yazacağım bunlar, şimdi yukarı da iki resimle örnek vermişsiniz.

1. X işletim sistemi diğeri MacOS.

Katılıyorum MacOS çok pahalı bir sistem, özellikle ülkemiz de. Ama bunu eleştirirken bu adamların kullanıdğı donanımları, o donanımların özellikleri, tasarımları AR-GE çalışmaları, çalışanları vs. göz önünde bulundurmanızı da tavsiye ederim.

Sizin yaptığınız kıyaslama bizim Türklerin araçlarda ki benzetmeleri gibi olmuş, Ferrari görünümlü Doğan :) Yukarı da donanımlar bir birine benzese de onu barındıran sistemler asla bir değil.

http://www.apple.com/tr/imac/

Şuradan inceleyiniz farkları.

İyi bir geliriniz var ve size iki farklı bilgisayar sunuyorum hangisini alırsınız ?

Windows10
    http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gs72-stealth-pro-4k-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-256ssd-1tb-17-3-gtx970m-w10.html

MacOS
    http://www.vatanbilgisayar.com/macbookpro-notebook-core-i7-22ghz-16gb-256gb-15-int-tasinabilir-bilgisayar.html

• CanEMiR dedi:
    Hepinize Merhaba.
    Değerli Felasife abime de saygılarımı sunarım, kendimi biraz hatırlatırsam, en son bilisimplatformu.com´da beraberdik, ondan önce opensource-tr projesinde. Sevgili abim hayırlı olsun :)
    Teşekkür ederim Emir sağ ol var ol, ayrıca sen buralarda görmekte çok güzel oldu, iyiki gelmişsin şenlenmiş ortalık :)
    Herkes bir tarafa gidince eski takımdan pek kimseleri artık göremez olduk, umarım hepside iyilerdir.

Ben yazdıklarına bir şey demeyeceğim, içini dökmüşsün, o da gerekli bir şeydir, forumlar bu işi içinde vardır nihayetinde.
    Belki son paragrafa bir iki şey söyleyebilirim, iyi bir gelirimde olsa, iyi makinede olsa, Win kullanır mıyım, kullanırım belki ama bu onu asla 1. seçenek yapmazdı, bilmiyorum ama ben kullanamıyorum artık bu sistemleri, güvenlik için ayrı uğraş, optimize için ayrı uğraş, olmadı craklarla uğraş, hiç bana göre değil.:)
    Yoksa kötü değiller elbet ama kronik sorunları halen devam ediyor gördüğüm kadarıyla, bir noktadan sonra kronik sorun can çekişmeye kadar gidiyor, geç açılma, yavaşlama, zararlı sorunları filan derken bende tahammül bitiyor.
    Çocuğun pc de Win7 varda oradan biliyorum, bazen açılmama, yavaşlama vs. için teknik hizmet veriyorum mecburen. :))

Açık kaynağın en sevdiğim  yönü hiç bir ekstra güvenlik uygulaması yapmaya gerek olmaması beni mest ediyor, yoksa bu taraftada işler güllük gülüstanlık değil, belki bir gün birileri mükemmel bir OS yaparda kullanırız, değilse elde olanlar bu, bunlarla devam.

Sevgiler

• Eyvallah sağolasın abim, hoş bulduk. :)
  • Merhaba
    Ben hem Ali Hakkı arkadaşın  , hem de Can Emir arkadaşın yazdıklarını okudum. Her iki arkadaşında haklı olduğu yerler var.  Ayrıca her iki yazıda da öğrendiğim yeni bilgiler oldu. Sizlere teşekkür ederim. Ben BSD 'de çok yeniyim. PC-BSD' yi çok zor kurdum. Ama yinede yılmak yok , yola devam. Tabiki bu yaştan sonra kalkıp bir programcı olacak kadar irdeleyemem sistemleri , fakat bir ev kullanıcısı olarak yinede araştırmak ve Linux & BSD kardeşleri kullanmak isterim. Kalın Sağlıcakla.
  • Merhaba, çok fazla dağıtımın olması eleştirilmiş, ama ben buna katılmıyorum. Aksine çatallamalar bir gurur kaynağı, mesela SUSE'nin sırf bu iş için pek güzel bir projesi var, internet tarayıcısı üzerinden SUSE tabanlı kendi distronu oluşturabiliyorsun. Zaten bu adı üstünde "FreeSoftware" dünyası. İnsanlar "Özgür"ler, benim şuan canım sıkılır ben de oturup kendi dağıtımımı oluşturmak isterim, hiçbir engel yok. Özelleştirebilirlik ve bir sınırın olmadığı dünya bu, ben kimsenin "Hadi beyler gelin OSX&Windows'a rakip sağlam bir şey yapalım" dediğini zannetmiyorum. İnsanlar GNU/Linux ve BSD'yi "Özgür" oldukları için kullanıyorlar. Şahsen ben de ne kadar Ubuntu(Hatta direk Windows da kullanılabilir) işi gören, kurulumu da kullanımı çok kolay güzel bir distro olsa da, uğraşı isteyen, zaman zaman saçımı başımı yolduğum FreeBSD'deki zevki hiçbir distrodan alamadım. Sevgiler..
  • Merhaba ben de forumunuza yeni katıldım. Malesef PC-BSD yi daha kuramadım. PC-BSD 10.2 kurmaya defalarca çalıştım (HDD de sorun olabilir düşüncesiyle 2 tane HDD denedim) ve başarılı olamadım. forumlardan yardımalmak için siber alemde dolaşarak bu limana geldim. Yazılanları okuyarak denesem mi denemesem mi kararsızlığında iken bugün son sürümünü (PC-BSD 10.3) indirdim ve yarın kurmak için çaba sarfedeceğim. Dikkatimi çeken forumda yeni tarihli bir paylaşım göremedim. Çevremdeki %99,99 u bu sistemi bilmiyor ve duymamış. Forumlarda ise ya sorun yaşamıyor insanlar ya da alışkanlıklarını terketmek istemiyorlar.
    Kısaca herkese Merhaba demek için yazdım. Yarın bakalım kurabilecek miyim? Yazdıklarımdan ve kurmaya çalışma isteğimden sanmayın ki windowstan sıkılıp linux kullanıp pişti BSD ye geçmeye hazırlanıyor. :wink:
  • Evet sabahleyin kurdum ufak tefek sorunlarım var bakalım çözebilecek miyim?
  • Merhaba, evet BSD 'ler emek isteyen bir dağıtımdır, zamanlada illaki anlarsınız, neticede çok farklı değil. 
    Kolaylıklar dileriz.

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .