Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

İki Network kartı ve pppoe interneti paylaşma

Merhaba Freebsd de yeni sayılırım ve bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var.Öncelikle sunucumda olması gereken özellikleri belirteyim;

1.Sunucu modem görevi görecek yani 1. ethernet kartı (Onboard vr0) superonline pppoe bilgileri ile internete çıkacak

2.Sunucu hiç bir yerel ağa dahil olmayacak. (Örnek 192.168.1.7 255.255.255.255)

3.Sunucu vr0 dan aldığı interneti 2. ethernet kartından (Harici rl0) superonline nin modemine iletecek.

4.Superonline nin modemi ise (Huaweı hg253s) gelen interneti kablolu ve kablosuz şekilde yayınlayacak.

Şimdi gelelim yaptıklarıma ;

1 Pppoe bilgileri ile interneti almasını sağladım ve ping komutu ile test ettim. (OK)

2.Belirttiğim gibi sunucu hiç bir yerel ağa bağlı değil (Sshd_config deki ssh portunu 8047 yaparak) ev dışındaki bir internetten Putty ile superonline nin sağladığı dinamik internet ip si üzerinden sunucuya bağlandım. (OK)

Fakat 3. maddeyi tam olarak beceremedim ve bu yüzden 4. madde de çalışmadı.

rc.conf daki ifconfigler ;
ifconfig_vr0="inet 192.168.1.7 netmask 255.255.255.255"
ifconfig_rl0="inet 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0"
defaultrouter="İnternete normal bağlandığımda modemin internete çıkması için gereken varsayılan ağ geçidi"

Daha ayrıntılı bilgi gerekirse lütfen belirtin yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Yorumlar

• Umarım bu konunuzu cevaplayan bilgili arkadaşlarımız çıkar, zira bu sunucu konuları beni hayli aşıyor, ayrı bir alan çünkü.
    Bu olaya load balancing mi diyorlar, böyle bir kaç konu görmüştüm, ama tabi hiç uygulayabileceğim şeyler olmadığı için detaylarını da bilmiyorum.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Peki "NAT" ile ilgili bilginiz var mı acaba ? mesela /etc/ppp/ppp.conf'a nat_enable="YES" yazdığımda ne elde etmiş oluyorum ? Çünkü benim problemle alakalı görünüyor. Ayrıca rc.conf a da  nat_enable="YES" yazmıştım başka bir forumda gördüğüm için ama ne işe yaradığını bilmiyorum.
  • Yok bilmiyorum ama rc.conf a eklediğinizde normalde o uygulamanın restarttan sonra devreye girmesi içindir. Sanırım birde Firewall kurmanız ona görede ayarlamak gerekecek.
    Çoğunlukla rc.conf komutları /etc/defaults/rc.conf içinde kısa açıklamalı olarak eklidir ama tabi İng. maalesef.

• Haziran 2016 düzenlendi

Evet geç olsa da çözümü buldum ve paylaşıyorum.

Not: Bahsi geçen konfigürasyon için sistemde iki adet ethernet kartı olmalıdır. ikinci ethernet kartını interneti paylaşmak için çıkış olarak kullanacağız.

1. Sistemin internet hizmetinize ait bilgiler ile internete çıkması için;

/etc/ppp/ppp.conf dosyasına aşağıda verdiğim kodları başında "#" olan satırları düzenleyerek ekliyoruz.
    default:
      set log Phase tun command
      set ifaddr 10.0.0.1/0 10.0.0.2/0

name_of_service_provider:
      set device PPPoE:#Birinci ethernet kartının sistem üzerindeki adı
      set authname #İnternet kullanıcı adı @ttnet,@fibernet gibi
      set authkey #İnternet kullanıcı şifresi
      set dial
      set login
      add default HISADDR
    Daha sonra /etc/rc.conf dosyasına aşağıda verdiğim kodları ekliyoruz.
    ppp_enable="YES"
    ppp_mode="ddial"
    ppp_nat="YES"
    ppp_profile="name_of_service_provider"
    gateway_enable="YES"
    ipnat_enable="YES"
    ipnat_interface="Birinci ethernet kartının sistem üzerindeki adı" ipnat_rules="/etc/natd.conf"
    ipnat_flags=""
    Şimdi aşağıda verdiğim kodu döndürüyoruz; /etc/netstart Dilerseniz sistemi yeniden başlatın.
    Şimdi ise ping testi için aşağıda verdiğim kodu döndürüyoruz. ping google.com Eğer ping testi başarılı ise internete çıkmışız demektir.
    Şimdi aşağıdaki kodu kullanarak /etc dizininde "natd.conf" adında bir dosya oluşturuyoruz.
    Zaten böyle bir dosya varsa var olan dosyayı kullanacağız.
    ee /etc/natd.conf
    Daha sonra bu dosyaya aşağıda verdiğim kodları ekliyoruz.
    map tun0 192.168.0.0/16 -> 0/32

Sıra geldi ethernet kartlarımıza manuel olarak ip adresi ve netmask atamaya. İp adresini "192.168.1.xx" gibi atayabilirsiniz.
    Fakat netmask olayında şuna dikkat etmeliyiz.
     Birinci ethernet kartımızın netmask'ı 255.255.255.255 ikinci ethernet kartımızın netmask'ı ise 255.255.255.0 olmalıdır. Bunları /etc/rc.conf dosyasından ayarlıyoruz.

Birinci ethernet kartımıza normalde modemimizin line girişine girdiğimiz internet hattını giriyoruz.
    İkinci ethernet kartımıza da bir ethernet kablosu ile interneti paylaşmak istediğimiz cihazı giriyoruz.

İnterneti bir modem aracılığıyla birden fazla cihaza kablolu veya kablosuz paylaşmak isterseniz ikinci ethernet kartından çıkan ethernet kablosunu modemin lan portlarından birine girin.

Diğer lan portlarına ise kablolu olarak bağlamak istediğiniz cihazı girin. Kablosuz cihaz zaten sinyali kablosuz alacak. Dilerseniz sistemi yeniden başlatın.

Artık interneti paylaşmak istediğimiz cihazın network ayarlarında ipv4 özelliklerinden manuel ip adresi verip varsayılan ağ geçidine ikinci ethernet kartımızın ip adresini girersek gerekli dns ayarlarını da yaptıktan sonra cihazımız internete çıkacaktır.
     Eğer interneti paylaştığınız cihazlara ip adresi, varsayılan ağ geçidi veya dns'yi manuel olarak girmek istemiyorsanız DHCP server/client kullanmalısınız.

Not: Yazı çok düzensiz oldu.

Kolay gelsin.
  • FelasifeFelasife 1,634
    Haziran 2016 düzenlendi
    Sorunlarını çözmüş olmana sevindim Gökhan Kılınç bunu paylaşmış olmanda ayrı bir güzel tabi.  ::D)

Kolaylıklar dilerim.

(Ben yazıda ki bazı ufak tefek kısımları düzelttim, bir kontrol et istersen)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .