Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD 10.2 Kurulum Sonrası Açılmıyor.

Merhaba
Ubuntu üzerinde Virtualbox aracılığı ile PC-BSD 10.2 x64 kuruyorum. Kurulum bittikten sonra yeni den başlatmaya geçemeyip , tekrar kurmaya başlıyor. Bir türlü masaüstünü göremedim. Kurulum esnasında masaüstü olarak  "özelleştir"  ayarlarından  KDE'yi kaldırıp  XFCE'yi seçiyorum. Acaba ondan mı yapıyor?  Amd işlemcili , 12GB ramli , iki adet 120GB SSD(raid) ekran kartı onboard bir sisteme sahibim. Bu sorunu nasıl çözeriz?  Esasında ille de PC-BSD olmasına gerek yok. Başka BSD'lerde olabilir. PC-BSD'yi seçmemin amacı okuduğum kadarıyla kurulumu , kullanımı kolaymış.

Yorumlar

• Merhaba
    Yani PCBSD daha kolaydır kesinlikle, herşey menuler aracılıyla seçilir vs. ama tabi donanım da seçebiliyor BSD ler, Linuxlara nazaran donanım desteği daha az diyebiliriz... Sanırım büyük ihtimal ekran kartı ile alakalı bir sorun, ekran kartınız neydi?
     FreeBSD de deneyebilirsiniz o bu kadar sorun vermez, daha fazla komutlarla filan uğraştırır ama nasıl olsa Vbox ortamındaymışsınız, onu deneyin birde. 

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Mart 2016 düzenlendi
    Valla dün gece 1:30 kapattım bilgisayarı. O saate kadar da FreeBSD , OpenBSD , PC-BSD kurdum ama hiçbiri açılmadı. Hele FreeBSD'nin kurulumu grafiksel olmadığı için çok uğraştırdı. Ama yinede olmadı. Denemediğim bir GhostBSD kaldı bende ISO'su olan. onu a belki bu akşam denerim.
  • Anladım.
    Şöyle yapın, bir Linux kurun, eğer o aynı Vbox ayarları ile açılıyorsa, hiç uğraşmayın BSD ile bence.
    Verdiğiniz BSD ler aslında her biri diğerinden farklı ama hepsinde de olmaması şanşsızlığınıza yormak gerek, yapacak bir şey yok.

• Sevgili Felasife ,
    Benim zaten bilgisayarım ubuntu. Amacım BSD'yi Vbox üzerinde denemek ve tanımaktı. Bir gün mutlaka başarıcam :)
  • Onu tahmin ettimde, kastım Vbox ayarlarında bir sorun olabilir mi diye Linux demiştim. 

Azim varsa başarı illaki gelir, güzel.  ::D)

• FreeBSD 10.2

• Çok merak ediyorum BSD'yi. Benim gibi hiç bilgisi ve kullanmışlığı olmayan biri için hangisini önerirsin? Bir de sen ne zaman başladın BSD'ye?  Çok hakim misin? İlk nasıl keşfettin? Güven veriyor mu sana ?  Yani hep derler ya , güvenli sistem yoktur. Her sistemde açık vardır diye. O yüzden sordum.  Aslında bu BSD konusunda seninle uzun sohbetler yapmak isterim.
  • 5-6 sene oldu ben kullanmaya başlayalı, o zamandan beridirde kullanırım, bir ev kullanıcı ne kadar hakimse o kadar bilgim vardır, derinlemesine çok bilmem. Kendi işlerimi halledebilirim o kadar.
    Keşf meselesi uzun hikaye ama 1 gecede Linuxa kızıp BSD ye geçtim, yani BSD çok iyi olduğu filan için değil, başka seçenek olmadığı için oldu geçişim. Yoksa BSD hakkında hiç bilgim, ön araştırma filan yapmışta değildim o zamanlar.
    Aslında fenada olmadı pek çok şeyi denemek imkanımda oldu, derlemeler, portlar, Linuxlarda olmayacak işler var BSD lerde, ama sabır ve bilgide gerekiyor, bu dünyanın işleri çok daha zor, Türkçe kaynak kısıtlı, kullanan yok denecek kadar az, BSD kullanacak adam yalnızlığı da hazırlıklı olmalı:)

Güven meselesi ev kullanıcıları için Linux, BSD hiç birinde fark etmez bence, hepsinde aynıdır, hepside sağlamdır. İkisinde de ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur.

Bu arada 1-2 haftadır Debian kullanmaya başladım, bir süre böyle devam edeceğim bakalım.

• " 1 gecede Linuxa kızıp BSD ye geçtim"   Benim de windostan Linuxa geçmem bunun gibi oldu :) . Gerçi bir gecede olmadı ama  geçtikten sonra da hiç pişman olmadım. Ev kullanıcısıyım 4 yıldır linuxta. Ama bişeylerin eksikliğini hissettiim zamanlarda kurcaladım linuxu ve yetecek kadarını öğrendim. Yani çok profesyonel değilim. Ama bu bile beni mutlu ediyor.  Zaten ubuntu sağolsun kolay ve çok yormayan bir sistem.
    Şimdi benim sorunuma gelince benim PC de işlemci Amd ve bildiğim kadarıyla ekran kartı modülü, işlemci içinde. Kurulumları bundan dolayı mı başaramadık. Harici ekran kartı mı alsam acep?
  • İhtiyacın yoksa, sırf bu iş için ekran kartı almaya bence değmez, olup olmayacağı da belli değil, ama ihtiyacın varsa onu bilemem. Dağıtımların sağı solu da hiç belli olmaz.

• dün akşam GhosBSD'yi denedim , bu akşam OpenBSD'yi denedim. Hepsinde de kurulum bittikten sonra reboot edilirken yeniden kuruluma gidiyor. Yani neredeyse  denediklerimin hepsi yeniden kurulam gidiyor. Sistem bir türlü başlayamadan bunu yaşıyorum. Buna bir reçeten var m ı?
  • Vbox ta deniyorsan kurulum isosunu ayırman lazım, yada başlangıçtan vbox disk seçimi yapmalısın ama yıllardır kullanmıyorum detaylarını unuttum gitti.

• Merhaba ,
    Ben nasıl yaptıysam PC-BSD'yi kurmayı başardım. Kurarken Xfce'yi kurdum. Şimdi çalışıyor. Ama büyük şaşkınlık içindeyim. Çünkü şu an kullandığım Xfce'li ubuntuyla neredeyse aynı görünüm ve uygulamalara ve araçlara sahip. Çok benziiyorlar birbirne. Şimdilik ilk izlenimlerim bunlar. Daha sonra yine yazarım.

• Yani çok değişmez masaüstleri, helede ham halleri hepsinde aynıdır, PCBSD nin kendine has araçları da vardır bu arada, o araçlar hangi masaüstünü kursanız gelir, neyse kullanın deneyin bakalım, geri dönüşünüzde iyi olur tabi... bu arada geçmiş olsun, güle güle deneyiniz.

Bu konu kapatıldı.